Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako sa určí vymeriavací základ pri práceneschopnosti?

andrea2809
13. okt 2014

Ahoj, chcela by som poprosiť o radu, ako by som mala postupovať pri vypísaní na PN. Nepretžite som pracovala 16 rokov u jedného zamestnávateľa, pracovný pomer mi skončil z dôvodu nadbytočnosti k 30.6.2014 (dostala som výpoveď, s ktorou som súhlasila a nasledovala dohoda o skončení PP). Od 1.7.2014 som evidovaná na úrade práce a poberám dávku v nezamestnanosti. Nakoľko mám dlhodobé zdravotné problémy so zrakom - transplantované rohovky, šedý zákal a momentálne problém so sietnicou (zrak na jednom oku je takmer nič, druhé tak na 70%), lekár zvažuje ďalšiu operáciu na december alebo január 2015. Preto by som sa chcela spýtať, kedy by bolo najvhodnejšie dať si vypísať PN, aby som mala od januára aspoň nejaký príjem, resp. PN. A ak by som sa náhodou zamestnala napr. 22.12.2014, a na PN by som nastúpila napr. 29.12.2014, VZ by sa počítal z príjmu za rok 2013? A ako by sa postupovalo, pri výpočte VZ, ak by som nastúpila na PN v januári 2015 s tým, že by som uzavrela nejaký pracovný pomer v januári. Vopred ďakujem za odpovede.

havana_frost
13. okt 2014

Ochranná lehota na nemocenské poistenie ti uplynula 7 dní po ukončení prac. pomeru. Pokiaľ sa znovu nezamestnáš alebo nezaložíš DNP (a budeš ho platiť 270 dní), tak nemáš nárok na žiadnu dávku (nemocenské).

gapa
13. okt 2014

ak to bude prac.pomer u iného zamestnávatela ako bol predchádzajúci kalend.rok (teda ten do 30.6.2014) a v predchádzajúcom kalend.roku sa platilo nem.poiaetnie aspon 90kalend.dní, tak sa ráta z toho vym.základu v predch.kalend.roku k roku nástupu na md (ak nemáš v novom nem.poistení zamestnanca zaplatených 90kalend.dní nem.poistenie). Ak by si mala dobrovolné poistenie, tak sa ráta z minima (ak netrvalo dnp pred vznikom pn aspon 26týž.)

Tu začni písať odpoveď...

Odošli