Budem mať pred MD nárok na dovolenku?

mimka91
24. nov 2019

Dobry den, prosim Vas vedeli by ste mi poradit ohladne naroku na dovolenku? Ak cely rok 2019 odpracujem bez PN a od 1.1.2020 by som nahodou isla na PN, tak mam v roku 2020 hned na zaciatku narok na 20 dni dovolenky? Ide o to, ze v juli budem rodit, ale je predpoklad,ze by som mohla byt na rizikovom, ale chcela by som si pred porodom este vycerpat vsetku dovolenku za rok 2020 len neviem, ci sa to takto da, alebo ked tak ci by sa mi oplatilo ju zobrat hned v januari a potom ist ked tak na PN? Dakujem za rady.

evittam
24. nov 2019

@mimka91 Samozrejme ze nie. Ako mozes mat nárok vycerpat niečo co nemáš? Narok na dovolenku mas za každých 21odprac.dni na alikvotnu cast. Po 100 nedopracovanych dnoch sa narok kráti o 1/12 a po dalsich 21 neodopracovanych dnoch o dalsiu 1/12. Vid ZP par.109.

Na dovolenku za celý kalendárny rok má nárok zamestnanec, ktorému u toho istého zamestnávateľa trval pracovný pomer nepretržite celý rok a ktorý vykonával prácu plynúcu z tohto pracovného pomeru najmenej 60 dní v kalendárnom roku.

evittam
24. nov 2019

@mimka91 Na konci januara si mozes čerpať alikvotnu cast 1/12 z celkoveho naroku ak zamestnavatel bude súhlasiť.

mimka91
autor
24. nov 2019

@evittam lebo viem, ze u nas si niektori vycerpali celu dovolenku hned na zaciatku roka...tak som nevedela, jak to je kedze aj tak Ti zamestnavatel dava dopredu dovolenku...kedze do 30.6. aj tak zamestnavatelovi davas plan dovolenky 20 dni aj ked teda Ti este narok na 20 dni nevznika...preto som sa pytala jak to je v reali

evittam
24. nov 2019

@mimka91 No to neviem ako to ten zamestnavatel spravil. Ak dany zamestnanec bude pracovať cely rok tak jedine ze to rozpúšťa pocas celeho roka. Ale ak potom by napr.ten zamestnanec odišiel a nemal nárok na tu dovolenku tak mu ju da k náhrade. No a ak ty chces ist na PN a potom MD nemá ti ju ako a kedy rozpustiť....Toto su ine "cachre"....

evittam
24. nov 2019

@mimka91 Ja nedávam napr.ziadny plan dovolenky zamestnavatelovi. Max.tak letnu a mozno mesiac-dva vopred.
To ze to robíte u vás neznamena ze všade.

evittam
24. nov 2019

@mimka91 A zamestnavatel ti moze podpisat len dopredu dovolenku na ktorú mas narok. Rozumej-v juni mas narok na 6/12 z celkoveho rocneho nároku.

hyberncia
24. nov 2019

@evittam prosím ta a ako je to s dovolenkou u otca.co poberá materské a je na rodičovskej dovolenke,nevieš mi poradiť? Berie sa to ako pri materskej? Alebo sa to kráti? Alebo vôbec nič neide za tie mesiace. Ďakujem

evittam
24. nov 2019

@hyberncia Ako aj pri MD zeny.

mimka91
autor
24. nov 2019

@evittam dakujem...ako dufam, ze budem v praci co najdlhsie, ale keby nahodou, tak chcem vediet, ze ake mam moznosti a pod. preto som sa aj na tu dovolenku pytala...samozrejme zdravie dietatka je pre mna prvorade...

evittam
24. nov 2019

@mimka91 No ved dovolenku nemusis za kazdu cenu vyčerpať pred MD.

mimka91
autor
24. nov 2019

@evittam a potom je ju dobre pripadne vybrat pred skoncenim MD a nastupom na RD alebo az po RD?

evittam
24. nov 2019

@mimka91 Aj pocas MD ti vznikne na ďalšiu. A osobne radim po RD.
Nakoľko po prve ak by si ju chcela cerpat po MD musíš nastúpiť a cerpat dovolenku ak ti to zamestnavatel umožní a niesi chránená proti vypovedi. Po druhé skor sa ti hodí po RD ci uz kvoli zabehnutiu škôlka-praca alebo možnosti zariadiť si max.podporu.

mimka91
autor
24. nov 2019

@evittam super dakujem za radu 🙂