Budem sa musieť prihlásiť do zdravotnej poisťovne?

29. apr 2021

Baby prosím Vás, mám otázku. Som dva roky v zahraničí, na Slovensku som sa odhlasovala zo zdravotného poistenia, tiež som vrátila kartičku. Pracujem totiž v zahraničí, kde si aj odvádzam poistné. Teraz sa budem vracať naspäť na Slovensko, teda budem sa musieť zase prihlásiť na zdravotné poistenie na Slovensku. Musím sa prihlásiť do tej istej poisťovne, kde som bola predtým alebo sa môžem prihlásiť na inú (bola som u VZP od mala)?

patka06
29. apr 2021

môžeš sa prihlásiť, ktorú si vyberieš

mogaa
29. apr 2021

môžeš ísť do ktorejkoľvek - overujú si či si v zahraničí platila odvody a aj či nemáš dlh v poisťovni na Slovensku kde si bola predtým

autor
29. apr 2021

@mogaa A ako si to overujú? Stačí keď im dám zmluvu a potom ukončenie pracovného pomeru? Alebo im treba nejaký kontakt?

mogaa
29. apr 2021

kontakt určite nie.....mala by im stačiť zmluva, ale ak máš napr.výplatnú pásku tak tam vidia že boli platené odvody, prípadne ak je to v rámci EU vedia si overiť v danej poisťovni odvody...

autor
29. apr 2021

@mogaa Mám pracovnú zmluvu, mám ukončenie pracovného pomeru, nemám už ale výplatné pásky. Mám ale NIN číslo, to je číslo pod ktorým som v zahraničí vedená. Tak snáď im to bude stačiť, lebo s úradmi v Anglicku je veľmi ťažká komunikácia. Aspoň teda ja mám takú skúsenosť.

autor
29. apr 2021

@mogaa Ale možno existuje nejaký systém kde sa to dá overiť.

rmm
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
29. apr 2021

@rmm Na mňa vôbec nereagovali keď som potrebovala potvrdenie o platbách poistenia. Ale žila som v Anglicku.

mogaa
30. apr 2021

Pri zdravotke im bude možno stačiť aj zmluva a ukončenie PP, ale napr ak nič iné nemáš, tak pri vybavovaní materskej alebo rodičáku by to bol problém a tam by to nestačilo.....