Celiakia - nárok na ZŤP

natyzara
8. okt 2022

Ahojte. Prosim mate tu niektora diagnostikovanu celiakiu? Je narok na preukaz ZTP? Podarilo sa to niekomu vybavit? Popripade ake vyhody mame my celiatici okrem potravin na predpis od lekara

erikaa09
8. okt 2022

@natyzara sestra . Vybavila ZTP karticku. Ak ide na bus ma lacnejsie, v zoo alebo nejake kulturne podujatia ,na kupko ju pustili lacnejsie...

xela007
8. okt 2022

celiatik má nárok na preukaz ZŤP, ale teda žiadne nejaké extra výhody tam nevidím (využité za 3 roky 1x pri vstupnom do ZOO) ak sa neprekročí nejaký limit v zárobku všetkých posudzovaných osôb v domácnosti je ešte nárok na príspevok na stravovanie (okolo 40€ mesačne - neviem či to je aj u dospelých, my poberáme na dcérku, ale teda myslím, že by to malo platiť aj pre dospelých...) poisťovňu máme všeobecnú a z peňaženky zdravia preplácajú dcérke aj doplatky za potraviny v lekárni...

alexandramb
8. okt 2022

@natyzara ja som si teraz vybavovala ztp preukaz a aj ten príspevok na potraviny, na počudovanie mi ho schvalili. Nečakala som ze ho vôbec schvalia. Ak máš tu možnosť treba to využiť. Ani na predpis niesu tie potraviny nejaké extra lacné.

viera77
8. okt 2022

A samozrejme u zamestnávateľa máš nárok buď na stravné lístky alebo peňažnú náhradu na základe predloženého lekárskeho potvrdenia, ak odpracuješ viac ako 4 hodiny denne a pokiaľ on nemá možnosť zabezpečiť ti bezlepkovú stravu. Práve teraz som si to vybavovala.

natyzara
autor
8. okt 2022

dakujem baby 🙏🏻

martina8833
29. dec 2022

@xela007 dobry den,mozem sa opytat ...pri vybavovani ste potrebovali potvrdenie z gastra alebo stacilo len od pediatra na zaklade spravy z gastra.

xela007
29. dec 2022

@martina8833 pediatrička vypisovala tlačivo a dokladali sa tam prefotené záznamy z gastra (v našom prípade aj hematológie a endokrinológie, všetky odborné ambulancie) tuším za obdobie 6tich mesiacov.... bolo to pred 3,5rokom tak hádam si to pamätám ešte dobre...

martina8833
30. dec 2022

@xela007 dakujem krasne

sofinka1301
14. jan 2024

Ahojte všetci, prosim vas, koncom oktobra a zaciatkom novembra som chodila na gastro, kde som teda sla na krv za podozrenie ze mi robi zle mlieko.ano nakoniec som mala potvrdenu intoleranciu nakravsku bielkovinu a do toho mi v krvi zistili celiakiu, objednali ma na sono, hadicu... Po vysledkoch biopsie mi nebola potvrdena celiakia a tak sa doktor rozhodol spravit este genetiku kde nakoniec bola potvrdena celiakia a aj intolerancia na mlieko.. Konecne som sa dostala k papierom na prispevok na stravovanie, myslite ze by mi to schvalili? Na urade mi dali nejake papiere ktore som vypisala no neviem ci je jeden harok aj na ztp preukaz alebo je to iny papier... Vedeli by ste mi niekto poradit? Ak by sa v tom niekto vyznal mozem poslat foto toho papiera ( do spravy) dakujem vam vsetkym