Čestné prehlásenie o mene, keď otec nemôže byť pri pôrode

nikolabulkova
22. jún 2015

Dievcata prosim viete mi poradit ci niekto pisal cestne prehlasenie o mene dietata ked otec nemohol byt pri porode a potom nemohol ist ani na matriku pre rodny list?

bajana
22. jún 2015

@nikolabulkova ak ste manželia, nič také netreba, ak nie ste, nepomôže ani prítomnosť pri pôrode a vyzdvihnutie RL...spisuje sa na matrike vyhlásenie o otcovstve

nikolabulkova
autor
22. jún 2015

@bajana prehlasenie o priezvisku mame vybavene to sme boli na matrike.My potrebujeme prehlasenie o mene nie priezvisku

bajana
22. jún 2015

@nikolabulkova a to treba? A ak sa narodi iné pohlavie? Sorry, ale ja teda neporadím...

warholette
22. jún 2015

Nikdy som nepocula, ze treba prehlasenie o krstnom mene. To kde vyzaduju?

zuzanakoc
22. jún 2015

trosku nerozumiem, lebo ak ste boli na matrike po prehlasenie o priezvisku, tak tam ste potrebovali nadiktovat meno pre chlapca a aj dievca s danym priezviskom, tak som bola aj ja s expriatelom pred porodom potvrdit otcovstvo, priezvisko a mena pre obe pohlavia deti, darmo,ze som vedela, ze to bude chlapec

javi37
22. jún 2015

To je súhlasné vyhlásenie o určení otcovstva, kde sa píše aj meno a priezvisko ešte nenarodeného dieťaťa. Platí to pre páry, ktoré nie sú zosobášené, aby nemuseli po pôrode utekať hneď na matriku, robí sa vyhlásenie aj k ešte nenarodenému dieťaťu a vyhlásenie nadobudne účinnosť narodením.

zuzich
22. jún 2015

Nechápem ako môžu takéto veci fungovať na každej matrike inak. Neboli sme zosobaseni, pred pôrodom sme boli na matrike v ba, tam sme podpísali vyhlásenie, že dieťa dostane priezvisko po otcovi, na krstné meno sa nás nikto nepýtal, pred druhým pôrodom sme boli na malej dedinskej matrike a tam to isté, krstné meno nikto neriešil. Dokonca, keď sa narodila druhá dcérka, otec bol pri pôrode, najprv som povedala, že bude Tereza, a potom som sa na ňu dva dni pozerala a proste jej to nepasovalo, tak keď prišla pani, ktorá mala na starost matriku, som to zmenila na Teréziu a nikto s tým nemal problém.A okrem toho, a čo keď si to s menom ešte rozmyslite alebo to práve nájdete dva týždne pred pôrodom?

siska53
22. jún 2015

@javi37 ??? Na to cestnom vyhlaseni sa udava len priezvisko nenarodeneho dietata v oboch podobach-muzskej i zenskej verzii.
@nikolabulkova ani ja som este nepocula o mene.. A to teda moj pri sekciach teda nebol... Maleho mu len dali na ruky a si ho pofotil,pri dcere vobec,len cakal na chodbe... Stacilo len CV o priezvisku z matriky..

nikolabulkova
autor
22. jún 2015

Lebo moj priatel tu nebude ked treba ist po rodny list na matriku tak preto treba zevraj to prehlasenie o mene.

nikolabulkova
autor
22. jún 2015

Takze ked sa maly narodi a otec tu nebude na matriku mozem ist po rodny list aj ja? Nie sme zosobaseni ale to prehlasenie o priezvisku mame vybavene.Len ze v nemocnici podpisujem ze sa maly bude volat krstym XY a na matrike tu musi podpisat otec ked prebera rodny list...

ukulela
22. jún 2015

@siska53 my sme spisovali na matrike suhlasne vyhlasenie k otcovstvu - a chceli aj krstne mena - chlapec aj dievca. je to pravda, na kazdej matrike to zjavne robia inac :(

zuzich
22. jún 2015

Samozrejme, že po rodný list môžeš ísť aj ty.

ukulela
22. jún 2015

@nikolabulkova rodny list na matrike mozes normalne vyzdvyhnut aj ty.

siska53
22. jún 2015

@ukulela to je sila! A ked zmenis meno? My sme menili chalanske meno (aj ked to na 100%mala byt baba,ale pre istotu- tyzden pred porodom (CV davno vybavene) a svokra dokonca pri porode zmenila meno (esteze boli manzelia).. Co potom? To mi fakt pride divne ziadat este aj krstne meno..aj ste sa pytali,co kebyze sa meno rozhodnete zmenit?

ukulela
22. jún 2015

@siska53 ono je asi smerodatne nakoniec to, co napisu do rodneho listu. sesternica porodila matusa, no domov prisla s tomasom 🙂 ale pravda je, ze je to scestne, ze ziadaju meno dopredu, ani ho nemusis mat vymyslene

javi37
24. jún 2015

@siska53 Polovica matrík to robí s menom, polovica bez...dôležité je priezvisko, meno sa zapisuje do hlásenia o narodení, to sa Ťa pýtajú pri pôrode.

javi37
24. jún 2015

@siska53 Kým nie je meno zapísané v rodnej matrike, dá sa zmeniť. Záväzné z čestného prehlásenia je priezvisko.

patricia28885
24. jún 2015

Ahojte, potrebujem poradiť. Čakám babo a chcem mu dat priezvisko po priatelovi s kt. sme ale neboli zosobášený
No priatel zomrel. Co mám robit???

siska53
24. jún 2015

@javi37 ved prave preto nechapem,na co je dobre davat aj krstne meno pri tom hlaseni o priezvisku na matriku.

zrzka2222
15. apr 2020

@nikolabulkova prosim ta, mam rovnaky problem ako si ty mala pred 3 rokmi, mohla by si mi poradit ako sibto vyriesila?! Ja mam urcenie o otcovstve a aj, ze suhlasi o priezvisku a ked som chcela rodny list, tak ze musi suhlasit aj s menom dietata.... Tak som zufala ako to vyriesit