Chcem ísť rodiť na Slovensko a vraj nenám na nič nárok

natal1x
26. júl 2016

Ahojte..ak nahodou tu je niekto kto sa s tymto stretol budem vdacna za rady. Som zena mam 26rokov momentalne este som v Anglicku kde pracujem a som v 21tt...termin mam na 5.decembra, a idem domov na SVK 1 oktobra uz na stálo..idem byvat k mamine do 3izb.bytu kde nam bude super..pomaly mi to tam mamina pekne zariaduje..moj partner(nie manzel) zatial ostane este tu v Anglicku,samozrejme pride na porod a bude s nami zo par tyzdnov ale potom sa vrati nazad este co to zarobit..planujeme max. rok..a potom aj on pride na stalo na SVK..ale dnes mi volala mamina a som zarazena co dnes bola behat po zdravotke a po uradoch...pani na socialke ktora sa s nou nerozpravala prilis najlepsie jej len stale opakovala a odvrkovala ako citujem: ,,vasa dcera sa zrazu chce vratit po 3 rokoch na Slovensko?? a coze tak zrazu? a coze si neostane v Anglicku a preco toto a preco tamto? ja som naozaj nahnevana nechapem preco sa tejto pani nepaci ze som v zahranici a nerozumiem preco musi mat taketo otazky?? ako si to dovoli povedat..vraj nebudem mat narok na nic a ani ma vraj nepoistia!! a preco? ja tu pracujem legalne donesiem si vsetky potrebne papiere ako napr..moja zmluva,moja vypoved ,moje vyplatne pasky..tak nerozumiem preco bude problem s tym aby naspat poistili.ked som odchadzala do Uk samozrejme som sa odhlasila zo zdravotky cize nevidim problem..viem ze na matersku nemam narok pretoze to by som musela uz od 4teho mesiaca mat pravidelne prehliadky o gynekologa..ale nechapem preco bude problem s poistenim,preco nebudem mat narok na rod.prispevok,na pridavok,na porodne. Mala som v plane sa vratit 2 mesiace pred porodom a hned ist na socialku a hned sa zahlasit na zdravotku a hned sa nahlasit ku gynekologovi..a vraj mozem snivat..nerozumiem preco :( prosim pomozte mi..dakujem

hettinka
26. júl 2016

ak pracuješ v UK, nemáš nárok na materské odtiaľ?

tinqua
26. júl 2016

Pokial viem nemas po navrate na SK voci socialke ziadnu oznamovaciu povinnost, do nemocenskych davok by sa mala zapocitavat aj praca v inom state EU...rodicak ti pojde z upsvar, tam sa treba opytat...pani mala tusim zly den...odporucam ti zavolat na pobocku soc. poistovne a opytat sa, nie cez mamu...co sa tyka zdravotky detto

hettinka
26. júl 2016

a po návrate sa treba určite zaevidovať ako nezamestnaná, aby si nemala výpadok v poisťovni ... inak by na teba pozerali ako na dobrovolne nezamestnanú a musela by si si platiť odvody sama.

oslo1
26. júl 2016

pani na poistovni mala zly den, svagrina sa z uk vracala domov na sk tiez s bruskom. Platila si tam aj odvody, tak ma teraz matersku. Nespominala, ze by mala nejake problemy so zdravotnou poistovnou.

Preco nechces rodit tu a potom ist na slovensko?

natal1x
autor
26. júl 2016

@oslo1 moja kamoska teraz pred 3 mesiacmi porodila v Anglicku a teraz ma take opletacky po uradoch a nechcu ju a ani maleho poistit..a tak isto mi aj konci zmluva na dom

martina_uk
26. júl 2016

@natal1x narok mas urcite na porodne, aj na rodicovsky prispevok a aj na pridavky ak ich ovsem nebude poberat partner v UK (neviem ako to je ked nieste zosobaseny), zdravotku Ti bude platit stat, tam sa len prihlasis, nezabudni sa prihlasit na socialku na dochodkove.. ja som sa neprihlasila a po roku a pol som niekde citala ze treba a tak som rychlo sla a spatne sa neda,takze rok a pol som dochodkovo nepoistena... plati to stat. Vratili sme sa z UK pred 3 rokmi, ale ja som rodila tam. Slovensky UPSVaR potreboval nejaky formular E.... nepamatam cislo, ten som si ziadala najprv sama, neposielali, tak ziadal urad, neposlali a uz ubehol polrok a tak by mi prepadol rodicak aj pridavky(vyplacaju iba polroka spat), takze som musela pozastavit konanie z dovodu nedorucenia dokladov z UK uradov. Nedaj sa a zistij si aj na urade v inom meste nech daju info ked u Vas nieje ochotna, pripadne infolinka, a potom uz len na hotove na urad k vam.. drzim palce, u nas bolo najhorsie ziskat ten Eformular z UK, trvalo to 9 mesiacov. Mozno ked budes rodit na SK nebude to treba, neviem ci je to viazane na porod alebo na pracu.

martina_uk
26. júl 2016

@natal1x este ma napadlo ze ked si chces ziadat porodne na SK tak si tam daj potvrdit ze si navstevovala gyndu tam, ja som si stiahla formular taky kde sa dalo vypisovat vo worde a pod otazku slovensky som dala hned ten odstavec prelozeny do anglictiny, tam vypisal moj dr, podpisal sa a hotovo ;)

lucinka511
26. júl 2016

@natal1x ja pravujem v rakusku 2 a pol roka na zmluvu.platim si vsetky dane a odvody tiue dva a pol roka v rakusku a matersku budem dostavat z rakuska..mam pocit ze tym padom ak si to tam skoncila .matersku dostanes tu zakladnu len 200e lebo si nepracovala ma sk viac ako 2 roky...Ale ja si mozem vybrat dr a porodnicu ci uz v rakusku alebo na sk .som si vybavovala taky formular E110 teda tiwto vykony kt budem mat na sk..mi bude preplacat zdravotna poistovna z rakuska a nie slovenska.taktiez pridavky a materska pojde z rakuska ja neviem ake su zakony v angl ale kedze uz anglia vystupila .z EU sa to mozno pomenilo.lebo inak by ti ich anglicka zdravitna poistovna mala preplacat osetrovatelaku srarostlivost na sk..zavolaj si do tej zdravotnej poistovne v anglicku kt si platila tie 4roky a opytaj sa na to ako to je.ale tieto osetrenia by ti mala preplacat anglicka poistovna.nie slovenska.

tetasa
26. júl 2016

davaj si aj pozor s terminom,podla niektorych spolocnosti sa nemoze lietat po 32 tyzdni,niektore aj predtym ,28t,...niektore pytaju certifikat uz od 25t ,aby ta to neprekvapilo....vela stastia a nech ti vsetko vide podla planov 😉

martina_uk
26. júl 2016

@lucinka511
@natal1x matersku bude dostavat z anglicka ak splna podmienky ze pracovala legalne. to chodilo aj mne z UK ked sme sa vratili. myslim ze to bolo 9mesiacov po porode.. my sme sa vratili na SK ked mala dcera 6m

natal1x
autor
27. júl 2016

@martina_uk baby dakujem za vase odpovede..viem ze to bude boj a musim mat na Slovensku pevne nervy na uradoch :P ano idem si vybavovat papier ze mozem letiet ( i ked mam take male brusko ) ze to neni na mne zatial vidiet. ozaj sa bojim toho ze pridem domov predlozim vsetky papiere a im to bude malo .a nakoniec ma nepoistia a som nahrana..pritom budem mat zmluvu a aj vypoved..a este pani na zdravotke povedala ze ma nepoistia ked nebudem mat papier z Uk ze som tam uz neni poistena! len vysvetlite to pani na Slivensku ze v Uk to tak nechodi ze si zozeniem papier se som uz neni poistena.ona si mysli ze to je ako na Svk ze pridem dakde do poistivne v Uk a poviem odhlaste ma.ale tu to tak neni..jednoducho akonahle dam vypoved tym padom moje positenie zanika..ale vysvetlit jej to je nemozne..oni si myslia ze to je ako na Slovensku

akirlu
29. júl 2016

A preco si nepoziadas o matersku v UK? Ja som pracovala pred porodom v Prahe a z Ciech dostavam aj matersku, na rodicovsky prispevok ale nemam narok, lebo tam momentalne nezijem. Teraz som po dvoch rokoch zasa tehotna a dostanem opat na 6 mesiacov matersku z Ciech, tusim okolo 70% z platu. Aj ked na rodicovsky prispevok nemam narok, tie roky na rodicovskej mi v Cechach platia zdravotne poistenie a rata sa mi to aj do dochodku ako keby som pracovala. Neviem, ako je to momentalne na Slovensku, kedze ja zijem mimo EU, ale nevidim dovod, preco by Ti na Slovensku mali cokolvek platit, ked si tam nepracovala a neodvadzala dane. Zavolaj na prislusne urady a poriadne si to over, pred tym nez sa prestahujes. Ja som bola stale v tom, ze na Slovensku by mi nedali ani cent. A taktiez obvolaj urady v UK, aby si zistila na co mas narok. Ja som v Cechach tiez volala priamo na urady, aby som mala informacie z prvej ruky. Je to lepsie ako sa radit na forach.