Čo všetko musím vybaviť pri kúpe bytu?

jankanelka
28. nov 2014

Maminky, prosim, poradte. Chcem si kupit byt, jednoizbovy dvojizbovy, len neviem, na co si dat pozor, aby som nenaletela nejakemu podvodnikovi... Cez realitku je to poriadne predrazene... Co vsetko treba vybavit (okrem hypoteky 🙂 ), ake su cenove relacie za vybavenie jednotlivych dokladov a aky je vlastne postup? Zaujima ma hlavne okolie PB, ale privitam akekolvek postrehy a namety. Dakujem

babenko789
28. nov 2014

@jankanelka pre toto sme isli cez realitku, je to sice drahsie, ale vybavia vsetko za teba, takto ta moze lahko niekto oklamat, ked to nemas prestudovane co a ako... moja rada je len taka, ze si najprv vsetko poriadne nastuduj a nespoliehaj sa na to, ze ked ti tu na MK niekto poradi, ze to je naozaj vsetko, co treba vediet 🙂

klincek
28. nov 2014

@jankanelka ak sa v tom ani trosku nevyznas, ja by som ti prave realitku odporucala (ale nie hocijaku, treba pozriet referencie). je toho strasne vela, na co si dat pozor, takze ak nemas ziadne skusenosti, oplati sa radsej zaplatit za sluzby realitky (pripadne pravnikovi), ako riskovat. samozrejme, je to len moj nazor..

pribinak
28. nov 2014

Zas ta realitka nebude pýtať 10 tis.Eur a ked "v tom" nevieš chodit a nevyznás sa, tak realitka je velmi fajn

Tu ani nejde o pohodlnosť, ze realitka za teba všetko urobí, ale o fakt, ze sa nedostaneš do situácie, ze skončíš bez bytu i peňazí

dzejn80
28. nov 2014

Vacsinou ten kto predava ide cez realitku, ci nie? v BA takmer iba tak .... Takze sa jej asi aj tak nevyhnes a ti ti ponukaju rovno cenu vratane provizie, takze vsetko vybavia a ty len zaplatis

bubinko1506
28. nov 2014

okolo kupy bytu je dost vybavovaciek. ak sa v tom nevyznas, tak odporucam radsej realitku - vacsinou si beru proviziu 1500 - 2000e, co pri cenach bytov v BA je uz fakt zanedbatelne a hlavne budes mat istotu, ze bolo vsetko vybavene tak, ako treba

bonaqa2013
28. nov 2014

Ja som už počula, že aj realitka oklamala....

pribinak
28. nov 2014

@bonaqa2013 iste, aj to sa môže stať, ale existuje aj niečo take ako register realitných maklérov a realitných kancelárii, su to overejné realitky a aj ich ľudia a to je záruka, ze by sa ti to nemalo stať
Určite by som nekupovala byt cez realitku, ktorá je na trhu 3 mesiace

miskamaj
28. nov 2014

tiez odporucam cez realitku, ale len OVERENU!!!! Zistis aj hned podla prvej komunikacie s realitnym maklerom, ako je schopny 😉 Bohuzial, na trhu je kopu kadejakych pofidernych RK- ja tomu hovorim, ze kadernicka sa nevedela uzivit strihanim, tak sa rozhodla, ze si zalozi realitnu kancelariu 😀 a tak to potom aj vyzera 🙄
Pre Teba to drahe nie je, v tych kvalitnejsich realitnych kancelariach je uvedena cena uz uplne konecna- proviziu RK plati predavajuci a Tebe nik nebrani jednat s predavajucim o lepsej cene.

vreckovka2
28. nov 2014

@jankanelka my sme kupovali bez realitky, konkrétny postup som si zisťovala na webe. Avšak kupovali sme od známej, s cudzím človekom by som do toho asi neišla, keďže sme byt kupovali prvýkrát. Ale nie je to až také zložité, nájdeš na nete presné návody. Akurát si kúpnu zmluvu nechaj určite spraviť, alebo aspoň skontrolovať právnikom. To je dôležité. Inak nám v banke hovorili, že keĎže ideme cez hypotéku, tak sa nemusíme toho tak desiť, lebo banka si tiež ten byt nenechá ujsť a ani peniaze nie 😉 . A nám aj v banke poradili postup, čo kedy a ako. Na čo nezabudnúť. Teraz keby kupujem druhýkrát, tak určite sa snažím bez realitky, keďže mi stačili tie ich obhliadky, nepriamy alebo priamy nátlak atď...A aj tak by som si kúpnu zmluvu dala kontrolovať právnikovi a postupy si overila minimálne v banke...

xfenix
28. nov 2014

aj ja odporucam realitku, dnes je podvodnikov plno a ked clovek nema peniaze na rozhadzovanie, nech radsej zaplati o trochu viac ale vie ze ho nik neoklame ako sa snazit usetrit zopar susnov a potom plakat .

katarinamichal
28. nov 2014

Chod na Modrastrecha.sk-tam by ti mohli skor realnejšie poradiť.

jamabe
28. nov 2014

My sme nedávno kupovali aj predávali byt cez realitku - dokonca cez toho istého makléra (boli sme s ním veľmi spokojní). V oboch prípadoch nám pomohol. Pri kúpe nového bytu nám pomohol stlačiť cenu dole tým, že sa realitka vzdala časti svojej provízie, ale hlavne dohovoril majiteľovi, že s tou cenou ako si on na byt dal mu to nik nekúpi (bola fakt prehnaná). Pri predaji bytu nám zase pomohol - riešil problémy, ktoré narobil finančný poradca nášho kupcu (bral si hypotéku). Takže za mňa áno cez serióznu overenú realitku. 🙂

mimake
28. nov 2014

Pozor aj na realitku- malej krstná tak kúpila byt ktorý jej teraz nepatrí, bolo to síce pred 10 rokmi ale urobil sa teda na nej riadny podvod. Zainteresovaní boli ľudia z realitky, z katastra a aj ( kvázi) majiteľ. Takze ja odporúčam ísť cez realitku ale nie hocijakú.

traffic
29. nov 2014

@jankanelka cez realitku, pozries byt odklepnes ze ho chces podpises zmluvu, zaplatis peniaz e a je to vybavene, bez toho aby si nemuselasama vsetky zmluvy studovat a zistovat na katastri, ci to naozaj patri tomu majitelovi, taktiez zavkaldovat to davat a vsetko okooolo toho, kedze staviame dom byt budeme predavat a som uz doohodnuta s jendou realitkou a nas postup bude taky, ze ked ja nebudem doma pridu s realitackou pozriet byt a dohodnu vsetky veci ohladom zmluvy a ja prideml en podpisat predaj bytu a to je vsetko, niekto si povie, ze pustit do bytu realitacku, ked nie som doma, je nonsense, ale je to znama takze jej verima dalsia vec, v byte nemam nic cenne na com by mi zalezalo nejake skrine, postele, nabytky a veci na oblecenie nemaju pre mna hodnotu a ine veci nemam doma, a dalsia vec nepotrebujem vidiet ludi co chcu kupit byt a hlavne s nimi komunikovat, pretoze viem co obnasa praca s ludmi, kedze pracujem voblasti, kde dennodenne riesim ludi a ich problemy, takze chcem aby tato vec isla mimo mna,
takze urcite cez realitku budes to mat bez zbytocnych stresov a vybavovaciek a iba podpises zmluvu a prebeies byt

jana121212
29. nov 2014

@jankanelka realitka za nic neruci, to je len s.r.o, takze ak by predavajuci oklamal aj realitku, tak si nepomozes. akurat pri serioznej realitke so skusenostami je vacsia pravdepodobnost, ze sa nenacha oklamat. postup je taky, ze ides do banky, nadiktujes im prijmy, pozicky ake mas, predpokladanu hodnotu nehnutelnosti a kolko si na nu chces pozicat, ci mas deti, manzela a ak hej, kolko zaraba. takto si obehas viac bank alebo oslovis financneho poradcu. zaroven chodis na obhliadky bytov a vyberas si nejaky byt. ak sa ti zapaci, tak sa skusis s realitkou dohodnut, ze ho beries. vela realitiek vsak trva na tom, ze ti nehnutelnost zarezervuju az ked podpises predbeznu zmluvu o kupe a zaplatis proviziu realitke, co je v bratislave okolo 2000. tato zmluva vacsinou hovori, ze kupno-predajna zmluva musi byt podpisana do urciteho casu, napriklad do dvoch mesiacov, dalej hovori, ze ak ju nepodpisete, tak pridete o provizu a mala by hovorit aj o tom, ze ak si predavajuci rozmyslia predaj, tak sa vam provizia vrati a do kolko dni vam ju vratia a hovori aj o tom, co vam realitka zaplati (vacsinou je to vypracovanie kupno-predajnej zmluvy a 51e katastru). po podpise tejto zmluvy si najdete znalca, pripadne vam realitka odporuci nejakeho alebo ak banka akceptuje znalecky posudok len ich znalca, tak vyuzijete znalca banky. znalecky posudok v bratislave na byt stoji okolo 120-150e. znalecke posudky sa odnesu do banky, tiez tam treba priniest aj potvrdenie o prijme, vypisy z uctu, kopie obcianskych predavajucich, minimalne dva doklady kupujucich a podobne, kazda banka to ma inaksie. realitka alebo jej pravnik pripravia kupno-predajnu zmluvu a tu si skontrlujes, ak s niecim nesuhlasis, tak poziadas o zmenu, predavajuci tiez mozu poziadat o zmenu. ked sa dohodnete na finalnej podobe zmluvy, tak ju zanesies alebo posles do banky a oni prekontroluju sposob platby, ci s nim ako banka suhlasia. ak je na byte, ktory kupujete aj ina hypoteka, tak musia predavajuci doniest vycislenie zostatku z ich banky, kde je napisane kolko penazi im este k urcitemu dnu zostava zaplatit a ak pride k zaplateniu tejto sumy, tak do kolkych dni banka poziada o vymazanie tarchy z listu vlastnictva. nasledne vam schvalia alebo neschvalia uver, pripadne si vyziadaju nejake dokumenty este. po schvaleni uveru podpisete v banke zmluvu. dalej treba nehnutelnost poistit a zariadit aby v pripadne nejakej nehody isli peniaze z poistky banke, ktora vam poskytla peniaze na kupu bytu. toto vsetko je v podmienkach cerpania uveru, tie musite splnit aby vam banka uvolnila peniaze. do vasej banky by s vami mali ist aj predavajuci, kedze oni tiez musia podpisat v banke suhlas so zaloznym pravom. podpise sa kupno-predajna zmluva a ide sa na kataster. na katastri sa plati 66e za zapisanie vasej banky do listu vlastnictva a 66e (ktore sa daju nejak cez internet znizit na 51e myslim) zmenu vlastnika. ta banka a kataster sa zvyknu riesit v jeden den. kataster ma teraz 30 dni aby rozhodol, ci suhlasi so zmenou vlastnika. ak je napriklad kupno-predajna zmluva zle napisana, tak s tym suhlasit nemusi. vy a banka zaplatite peniaze predavajucim a ak mali hypoteku, tak aj ich banke podla toho ako ste sa v kupno-predajnej zmluve dohodli. ich banka sa zaviazala vo vycisleni, ze do xy dni je povinna poziadat kataster o vymaz zaloznych prav na nehnutelnost. kataster ma na tento vymaz 60 dni. takze na urcite obdobie nastane situacia, ze mate list vlastnictva s vasim menom a na nom dve hypoteky. vasa banka bude chciet dodat urcite dokumenty este. bude chciet rozhodnutie, ze kataster suhlasil so zmenou vlastnika a potom bude chciet list vlastnictva, kde je napisana ako prva tarcha. kazda banka to ma ale ine, to co bude treba dodat a dokedy je napisane v uverovej zmluve. ked uz je byt vyplateny, predavajuci su povinni odovzdat vam ho tak ako ste sa v zmluve dohodli, napriklad do 30 dni od zaplatenia. preberiete si byt, skontrolujete ho, spisete preberaci protokol, kde budu zapisane stavy energii, predavajuci sa odhlasia a vy sa prihlasite na odber energii, oznamia spravcovi bytu svoj odchod a s vami podpise zmluvu. dufam, ze som ta niekde nepomylila alebo nenapisala nejaku blbost

jankanelka
autor
30. nov 2014

@jana121212 mockrat dakujem za vycerpavajucu odpoved, velmi ste mi pomohli

petkaaa12345689
29. máj 2015
Používateľ petkaaa12345689 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od petkaaa12345689.

Ja by som to nikdy nebola schopna vybavit, vsetky tie papierovacky. Radsej som to nechala na realitku, pan makler za mna vsetko spravil, este aj vyjednal lepsie podmienky pre mna s majitelom bytu. Ale ako pisete, treba si dat na to pozor a vybrat si nejaku dobru realitku lebo v dnesnom svete uz fakt neviete, kto vas ako obabre. Ja mam skusenost jedine s panom Petrom Dobiasom z bratislavskeho Remaxu, tu je jeho stranka http://reality-dobias.sk/ .Seriozny pan a pomoze s radostou