Čo zariadiť pri založení živnosti počas neplatenej predĺženej RD?

15. dec 2019

Teraz som na rodicovskej neplatenej, predlzenej. Dcerka mi zacne chodit od januara na cely den do skolky, doteraz chodila na 4 hodiny, chcela by som si zalozit zivnost, musim ist teda na socialku a zdravotku, kam este? , neviete poradit? dakujem

patka06
15. dec 2019

začať musíš na živnostenskom úrade, na sociálku a zdravotku nahlásia živnosť automaticky a musíš ísť na daňový úrad požiadať o DIČ

autor
15. dec 2019

@patka06 dakujem

autor
15. dec 2019

@patka06 jasne, ze zivnostensky urad, takze socialka mi zmeni, to, ze teraz za mna plati stat dochodkove a zdravotku tiez teraz za mna plati stat, to znamena, ze mi poslu automaticky, ze kolko mam platit?

patka06
15. dec 2019

áno, už za teba nebude platiť štát
1. rok podnikania nemáš povinnosť platiť do sociálky, môžeš dobrovoľne, ale to sa podľa môjho názoru neoplatí
do zdravotky /to ti príde na papieri/ budeš platiť cca 70 E mesačne

zuzinjan
15. dec 2019

Postup je nasledovný: treba zájsť na živnostenský úrad, následne na zdravotnú poisťovňu sa dohodnúť akým spôsobom budete platiť a koľko budú odvody. Čo sa tyka sociálnej poisťovne tam sú odvody ,, dobrovoľné". Po prvom daňovom priznaní sa prepočíta koľko budete platiť. Na daňový úrad chodiť netreba, kartička s DIČom príde automaticky do mesiaca domov na adresu trvalého pobytu.

zuzinjan
15. dec 2019

Pričom informácia o začatí živnosti prejde automaticky systémom do všetkých troch inštitúcii

autor
15. dec 2019

@patka06 nevies, ci sa musim zategistrovat pred podnikanim alebo mozem do x dni, neviem kolko dni to je, take nieco som citala, po zacati podnikania? Dakujem

mogaa
15. dec 2019

prvý rok platíš odvody z minima a až následne podľa zisku...prvý rok nemusíš platiť sociálku len zdravotku.....si povinná sledovať všetky zmeny čo sa týka odvodov, nikto ti nebude nič oznamovať že vážená pani menila sa výška odvodov a od vtedy a vtedy platíte toľko a toľko...rovnako si nájdi účtovníčku ktorá ti poradí čo môže ísť do náladov(neznalosť zákona neospravedlňuje) alebo aby naopak nemala doklady(napr.faktúry) ešte pred schválením živnosti

patka06
15. dec 2019

nerozumiem celkom otázke ...podnikať môžeš na základe živnostenského listu ..teda najprv živnosť a potom podnikanie

autor
15. dec 2019

@zuzinjan dakujem

autor
15. dec 2019

@patka06 dakujem

autor
15. dec 2019

Kocky a este jedna otazka, je rozdiel podnikat na zaklade zivnosti a podnikat podla autorskeho zakona, napr.umelec?, to by som kde musela otvorit podnikanie?

autor
15. dec 2019

@mogaa dakujem

mogaa
15. dec 2019

nie kde, ale v čom....to sú herci, speváci, skladatelia, maliar, spisovateľ

patka06
15. dec 2019
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
patka06
15. dec 2019

@mogaa môžu to byť aj tvorivé mamičky

autor
15. dec 2019

@mogaa akosi mi hapruje net...a ako prosim otvorim podnikanie ako maliarka napr.?

mogaa
15. dec 2019

Patka06 ti už poslala link kde máš všetko vypísané

autor
15. dec 2019

@mogaa dakujem

autor
15. dec 2019

@patka06
@zuzinjan
@mogaa
Baby, dakujem Vam velmi pekne

mogaa
15. dec 2019

nemáš zač len si ešte zisti či to v čom chceš podnikať patrí pod klasické podnikanie na základe živnosti alebo pod to podnikanie na základe autorského zákona

autor
15. dec 2019

@mogaa zistim, musim to cele prestudovat...dakujem este raz velmi pekne...vypis z registra trestov si zistia sami alebo musim priniest?..

zuzinjan
15. dec 2019

Výpis z registra trestov si žiada živnostensky úrad

sueevelynka
15. dec 2019

Odporúčam sro. Nie živnosť

mogaa
15. dec 2019

nájdi si dobrú učtovníčku, budeš ju aj tak potrebovať a presne ti poradí so všetkým čo potrebuješ vedieť - kedy ísť, kam ísť a čo kde potrebuješ doložiť.....ak pôjde o to podnikanie na základe autorského práva tam si to naštuduje a tiež ti povie kedy a kam ísť....

mogaa
15. dec 2019

ale v skratke odvody by tam mali byť totožné ako pri klasickom podnikaní, len si nevybavuješ živnosť ale učtovníctvo si musíš viesť(alebo si budeš uplatňovať paušálne náklady), len je tam iná daň a nie nevybavuješ si živnosť

autor
15. dec 2019

@sueevelynka dakujem

sueevelynka
15. dec 2019

Za málo