Dá sa zmeniť rodné priezvisko?

8. jan 2022

Dobrý večer,
viete mi niekto poradiť, či si môže žena zmeniť rodné priezvisko, ak je už vydatá a používa manželove priezvisko? Že by bolo zmenené v rodnom liste a na zadnej strane OP.
Ďakujem

patka06
8. jan 2022

rodné je rodné a nezmeníš ho
Aký to má význam, keď ho už nepoužíva?

autor
8. jan 2022

@patka06 Význam to má ten, že ho mám v rodnom liste, OP a vypĺňam ho na úradoch, kde to žiadajú a nie som s ním z určitého dôvodu stotožnená.

sima338
8. jan 2022

Dá. Moja švagriná si dala po dedovi z maminej strany, lebo sa jej páčilo viac ako jej skutočné. Už ho má zopár rokov.

patka06
8. jan 2022

pokiaľ viem, u dospelého sa zmeniť nedá
Zmeniť sa dá len priezvisko, ktoré aktuálne používaš

mamina0078
8. jan 2022

Zmenit v rodnom liste nie, nie ale na OP si vies dat manzelove ked ho aktualne pouzivas

lilope
8. jan 2022

@mamina0078 ale v OP je kolonka rodné priezvisko, kde sa uvádza u ženy/ muža priezvisko za slobodna.

autor
8. jan 2022

@mamina0078 Myslím to presne tak, ako to napísala @lilope

sima338
8. jan 2022

@mamina0078 áno, tak

autor
8. jan 2022

@mamina0078 Manželove v OP mám, sme manželia pomaly 20 rokov

jaskolka
8. jan 2022

Rodné priezvisko je tvoje rodné priezvisko, aké si už mala. Tetaz už máš aktuálne iné, teda tamto už aktuálne nie je. Ak si s ním nebola stotoznena, bolo potrebné to riešiť, kým si ho ešte reálne používala. Tetaz už zmeniť nepoužívané 20 rokov neaktuálne priezvisko pochybujem, že by bolo možné...

zuzuliennka1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
8. jan 2022

@jaskolka Vtedy som to bohužiaľ riešiť nemohla, aj keď som veľmi chcela 😔

zuzuliennka1
8. jan 2022

a kym si nebola vydata, pisala si vsade rodne priezvisko, vtedy to nevadilo? nejak nerozumiem..

autor
8. jan 2022

@jaskolka Tak napríklad dotazník do nového zamestnania, k tomu výpis z registra trestov, vždy sa niečo nájde.

jaskolka
8. jan 2022

A okrem toho, nie je to náhodou tak ze aj keď človek si zmení trebárs priezvisko, aj tak stále uvádza pri istých príležitostiach to rodné? Teda "s akým sa narodil"? (príklad - Jozef Hlupák si zmení ako 20 ročný meno na Jozef Veselý. Ale jeho rodné meno je stále Jozef Hlupák. Iba ho už nikdy nepoužíva, lebo je zmenené. Ale v prípade kolonky "rodné priezvisko musí uviesť to povodne.)

autor
8. jan 2022

@zuzuliennka1 Vadilo, ale kvôli určitým okolnostiam som to vtedy nemohla riešiť a teraz už môžem.

autor
8. jan 2022

@jaskolka Nie, je to ako keď si za poplatok zmeníš krstné meno. Uvádzaš, že si Zuzana a nie, že si bola Jana.

jaskolka
8. jan 2022

Pravdaže uvádzas nové meno. Neviem, či dobre to vysvetlím, čo myslím. Zmenia to rodné meno. Voláš sa teda aktuálne inak, ak to samozrejme píšeš do aktuálneho mena, teda kolonky meno. Ale kolonka rodné meno je meno, s akým si prišla na svet. To myslím že jediné súd by mohol zmeniť, že od istého dátumu osoba používa také a také meno, prídelene mu súdne (v prípade osvojenych deti, alebo deti kde sa určuje otcovstvo, a podobne)
Teda pan Jozef napíše - aktuálne meno - Jozef Veselý. Ale v kolónke rodné meno by mal napísať Jozef Hlupák (keďže také meno mal. Proste sa s takým narodil, ale po čase si ho len zmenil)

zuzuliennka1
8. jan 2022

@jaskolka ale takto sa da menit len meno, vsak? ak su vazne dovody, je hanlive a pod.
ale priezvisko? to dost pochybujem. to sa zmenit inak, ako svadbou neda, rodne priezvisko ostane rodne, po rodicoch @anonym

jaskolka
8. jan 2022

@zuzuliennka1 presne takto to myslím

autor
8. jan 2022

Hmmm, no ak by bola jediná cesta tá súdna, tak to risknem a skúsim

mimka795
8. jan 2022

Myslim ze tam bude problem ze si vydata a tym padom toto asi nepojde. Ale mozes vyskusat dat ziadost myslim ze na obvodny urad za poplatok 100 eur. Moj brat si menil priezvisko, dal ziadost a schvalili, v prvom rade isiel na matriku kde mu vystavili novy rodny list s novym menom, nasledne si vybavoval obciansky preukaz a ostatne... Momentalne nikde v dokladoch nema uvedene povodne rodne priezvisko, iba na maturitnom vysvedceni, lebo to zial nestihol skor vybavit

autor
8. jan 2022

@mimka795 Ďakujem, no skúsim pozisťovať. A rodičia s tou zmenou boli v pohode? Ja som to kvôli ním neriešila.

lienka.7
8. jan 2022

Da. Môžeš si zmeniť po úhrade poplatku. Tusim 300€ to bolo.

mimka795
8. jan 2022

Nasi su rozvedeni, mamka si nechala priezvisko ake mala za vydata, brat si dal mamkine za slobodna 🙂 Hovorila som jej nech si aj ona da a nechcelo sa jej to vybavovat. Neviem ci aj v tvojom pripade sa to da kedze si uz vydata, skus dat ziadost a uvidis. Chces si zmenit na nejake ine rodinne priezvisko alebo manzelove?

autor
8. jan 2022

@mimka795 Aha a brat do žiadosti napísal, že chce mamine rodné? Uvádzal aj nejaký dôvod, že prečo? Ja chcem otcove priezvisko, rodičia neboli manželia a otec je dávno po smrti, ale otcovstvo priznal, čiže komplikované

mimka795
8. jan 2022

Ano pisal dovod nezaujem otca a ziadal mamkine rodne priezvisko. Ked je uvedeny v rodnom liste tak by to nemal byt az taky problem len neviem ako to je ked si vydata ci sa to da. Kazdopadne drzim palce

autor
8. jan 2022

@mimka795 Takže to chce vymyslieť dobrý dôvod, aby bola aspoň minimálna šanca na úspech, ďakujem za tip 🙂

lilope
8. jan 2022

Ak ti to pomôže, tu sú podmienky pre zmenu mena a priezviska. V tvojom špecifickom prípade, keďže si už vydatá a používaš nové priezvisko, by som sa ale radšej obrátila na príslušný úrad a opýtala sa priamo tam.
https://www.finance.sk/177181-co-stoji-zmena-me...

ibajaanikiny
8. jan 2022

Treba si precitat zakon o mene a priezvisku… da sa zmenit iba aktualne meno a priezvisko a priezvisko s povolenim okresneho uradu/teda matricneho v mieste tvojho TP,aj to povolia iba v pripade ak by slo o hanlive priezvisko alebo by si mala na to osobity dovod…cize si vies zmenit iba manzelovo priezvisko,teda svoje aktualne…