Dedičstvo po manželovi

26. mar 2022

Manzel je vlastnikom domu, v ktorom spolu 20 rokov byvame aj s dvomi detmi, ktore budu coskoro plnolete. Do domu som aj ja vlozila nejake financie, ale kedze to bol rodicovsky dom, nejako som netrvala na tom, aby som bola vlastnicka aj ja.
Ale rozmyslam, ze v pripade mojej smrti by manzel mal klud od dedicskeho konania, lebo na mna nie je nic pisane. Kludne by si zil vo svojom dome s detmi ci bez deti.
Ale ak by zomrel prvy manzel, dom by sme dedili s detmi na tretiny. Co to pre mna znamena? Ak by deti ziadali
vyplatit svoje dedicske podiely, musela by som ich vyplacat? A ak nebudem mat z coho? Co potom?
Nebolo by pre mna v tomto pripade vyhodne, ak by polovicu domu prepisal na mna?

autor
26. mar 2022

@maciatkolulu vsetko som napisala, myslim zrozumitelne. Nebudem sa tu s tebou do polnoci dotahovat a natahovat ked sa absolutne vobec nedokazes a nechces vzit do mojej situacie. Na tvoje vyrehotane smailiky nie som zvedava, v kazdej diskusii len rypes a zosmiesnujes. Cize pokojne na tuto diskusiu zabudni a chod sa ventilovat niekde vedla. Ja som odpovede dostala na prvej strane a lutujem ze som vobec na tvoj duchaplny komentar odpovedala. Chcela som byt slusna, ale uz ma unavujes. Este raz dobru noc.

maciatkolulu
26. mar 2022

Aha, ale proste nechápem, čo si čakala od tejto témy... Stále nerozumiem, nebojíš sa, že ťa muž vyprší z jeho domu, ale bbojis sa, že budeš musieť vyplatiť svoje deti z podielu po smrti ich otca, tvoji rodičia ešte žijú a máš okolo 50...hmmmm.zaujimave. 🤣Vieš čo ti odporučím, hodiť rec s mužom o tvojich obavách, keď ta miluje, napíše na teba dom, keďže deti sú asi nespoľahlivé. Určite tak spraví. Alebo teda kontaktuj právnika. Fakt. Lebo reči nejakého nicku ti teda veľa nedajú, najmä sa nebudeš môcť oháňať u notára s tým, že janulka 88 ti povedala roku pána, že teda dedia to a to a deti hento a tamto.

autor
26. mar 2022

@maciatkolulu 🙄🙄ty si fakt prijemna a empaticka osoba a ta komunikacia na jednotku👌

demetria
26. mar 2022

Tvoja situacia ma riesenie, len neviem, ci by sa pacilo aj tvojmu muzovi.
Jedna moznost je, ze ti zriadi pravo dozivotneho uzivania a zdedis normalne 1/3.
Alebo este za zivota daruje svoju nehnutelnost detom v podiele aky uzna za vhodny a obaja tam budete mat pravo dozivotneho uzivania.
Moznost c.1 je spomenuta aj v tejto poradni.
https://www.nehnutelnosti.sk/magazin-o-byvani/1...

maciatkolulu
26. mar 2022

Ja sa vážne pýtam, čo očakávaš od tejto témy, čo chceš vedieť? Ako co?

zuzka1117
26. mar 2022

Ja ti rozumiem o čo ti ide, asi by som sa o tomto s mužom otvorené porozprávala a navrhla možnosť doživotného bývania. Naozaj človek nemôže vedieť čo bude o 10-15 rokov.

autor
26. mar 2022

@demetria ale tam je spominany status druh/druzka. Ja som manzelka. Moj manzel mi moze za zivota prepisat polovicu domu. Vtedy by predmetom dedicskeho konania bola druha polovica domu, ktoru vlastnil manzel a ta by bola rozdelena na tretiny medzi mna a 2 deti.

autor
26. mar 2022

@zuzka1117 ano bud dozivotne byvanie alebo prepis polovice domu. Dakujem, pri vhodnej prilezitosti s nim hodim rec.

lopka1313
27. mar 2022

Ja Ta nechapem.
Moj dedo sa vzdal svojho podielu domu po babkinej smrti v prospech mojho otca a tety. Ked mal pred vaznou operaciou, daroval im aj svoju polovicu. Zije v dome, ktory papierovo patri jeho detom, ale nik z nas to neberie, ze to nie je jeho dom. JE to jeho dom, aj ked je pisany na deti.
Moja teta s ujom zili v dome s jej rodicmi. Teta zomrela, dom bol len jej, aj ked ho stavali spolu za manzelstva, ale na pozemku jej rodicov. Dom sa mal po nej dedit a delit na 5 casti (4 dospele deti+manzel), ale deti sa vzdali podielov v prospech otca. Vsetky deti pritom bud mali hypo, alebo zili v najmoch, ale ani ich nenapadlo, nechat sa vyplacat...
Moji rodicia ziju obaja, pozemok pod domom je ocov, dom maju napoly s mamou, kebyze sa niekomu z nich nieco stane, asi sa so sestrou nechame napisat na podiely, neviem, neriesili sme to este, ale ani nas nenapadne riesit, ze by nas druhy rodic mal vyplacat. Sak to je aka blbost, dom bude stale jeho domov. Aj ked my sme obe od rodicov daleko, tak mozno by padol aj navrh predat to, ale jedine z dovodu stahovania sa ovela blizsie aspon k jednej z nas, tak nech je za co kupit mu novu nehnutelnost, nech nie je sam. Ale konecne rozhodnutie by bolo na nom (a financie len jeho, aj kebyze sme podielnici).
Ak sa uz teraz bojis, ze sa Tvoje deti budu chciet nechat Tebou vyplatit, co si si z nich vychovala?

jazula
27. mar 2022

Sme dvaja súrodenci, dom rodičov je z viacerych dôvodov písaný na mňa. Ja to beriem tak, ako to je, teda že dom patrí rodičom. Môj brat ale nie, aj keď som mu to viac krát na rovinu povedala, že je jedno, kto je na LV, je to ich dom. Nerozumie tomu, keď som riešila sťahovanie, navrhol mi založiť rodičovský dom ako samozrejmosť… Teraz riešia predaj a kúpu nového domu, znovu bude na mňa. Ja trvám na zriadení ťarchy na doživotné užívanie. Pre istotu.

uglybetty1234
27. mar 2022

@lopka1313 ja pani chapem. V nie kazdej rodine su idealne vztahy. Vy ste to poriesili v rodine tak ako by to moralne malo byt. Lenze nie kazdy ma moralne predpoklady.
Poznam pripad kde rodicia darovali potomkovi dom , po roku sa pohadali a ziadaju dom sudne spat. Zivot je nevyspytatelny…. Takze autorke radim porozpravat sa s manzelom a vyriesit to bud prepisom polovice domu na nu, pripadne aspon to pravo dotivotneho uzivania. Nevidim na tom nic zle, clovek ma byt opatrny.
Nemyslim si, ze tema suvisi s vychovou deti, ze ako si si vychovala a bla bla. Lebo nikto nevie co bude aj s tymi Vasimi detmi o 20,30 rokov. Vsetky sa snazime vychovat deti najlepsie ako vieme, a napriek tomu vidime rozne rodinne vztahy okolo nas.

jazula
27. mar 2022

@uglybetty1234 Presne, my sme s bratom dostali rovnakú výchovu a predsa pohľad máme rozdielny.

autor
27. mar 2022

@uglybetty1234
@jazula
Dakujem dievcata. Ak by som tu napisala o 10 rokov s tym, ze nevladzem sa starat o dom, rada by som dom predala a kupila si byt, ale na byt nemam dostatocnu hotovost... Tak by mi tu nalozili, preco som sa nezabezpecila, ako to, ze som prispievala do domu bez toho, aby som to mala na papieri. V pripade, ze by som vlastnila polovicu, tak by som dom mohla predat a zariadit sa podla seba.
Tu mi zas nalozia, ako som si vychovala deti ked sa opovazim mysliet na taketo veci.

demetria
27. mar 2022

Autorka - v zavere textu je spominany aj stav, kde manzel a nie druh je vylucny vlastnik nehnutelnosti.
Ja som v rovnakej pozicii ako tvoj manzel a ani nahodou nemienim prepisovat svoje majetky na manzela, ani na nikoho ineho. U nas je to ale nase spolocne rozhodnutie a povazujeme to za najlepsie riesenie a mame na to svoje dovody.
Ak chces vlastnit cast jeho nehnutelnosti, tak s nim musis dat rec na tuto temu a nie sa skryvat za hladanie ineho riesenia.

autor
27. mar 2022

@demetria ano, mam dve moznosti. Nechat to tak ako to je a neriesit alebo riesit.
Potom v pripade dedicstva po mojich rodicoch si svoje peniaze osetrit a uz ich nedavat do spolocneho majetku ale si ich nechat ako zalohu do buducnosti. Alebo v pripade prepisu pol domu na mna (lebo pred 20timi rokmi sa robila velka rekonstrukcia a stavalo sa druhe poschodie za moje peniaze) nemam problem zainvestovat opat aj do uz spolocneho domu.
Ale take ze vsetko moje investovat do manzelovho domu uz robit nemienim. Tiez nechcem mat stres z toho ako raz dopadnem.

demetria
27. mar 2022

Majetok z dedicstva nejde do BSM (potialto je to urcite pravda) a dedi sa po pokrvnej linii (toto si uz nie som 100% ista). Takze tam tvoj manzel nebude mat narok ani ked si to neosetris. Ale nie som pravnik, takze toto si radsej over.
Chapem tvoj postoj a situaciu. Len si musis ujasnit, co je pre teba prijatelne - ci pravo na dozitie, ci vlastnictvo nehnutelnosti.

autor
27. mar 2022

@demetria to ja viem ze dedistvo nespada do bsm. Ale ak za dedicstvo kupim trebars nove auto do rodiny alebo postavim novu garaz a dam urobit novu kuchynu, tak peniaze investovane do muzovho domu a ja nemam zasa nic...

matabb73
27. mar 2022

Ja chápem tvoje obavy. Tiež by som bola nervózna keby som žila v dome, ktorý mi vôbec nepatrí. Ja by som sa na tvojom mieste s mužom porozprávala a žiadala aby na teba prepísal napríklad 1/3 domu. Polovicu asi nie keďže ho dostal len on, aj keď to by bolo pre teba lepšie. Ste manželia a obaja investujete do domu zo svojich príjmov, tak by boli fér, aby ti patrila časť domu. Nikdy nevieš čo sa môže stať. Stačí jedna vypočítavá nevesta alebo zať a vzťahy v rodine sa môžu pokaziť. Píšem z osobnej skúsenosti. Mne by nestačilo mať len doživotné užívanie. Je to úplne iný vzťah ako keď si vlastník, aj keď len čiastočný. Lepšie je byť predvídavá ako skončiť na staré kolena bez bývania.

matabb73
27. mar 2022

Teraz čítam, že si svoje peniaze investovala do rekonštrukcie. V tom prípade by som trvala na polovici.

autor
27. mar 2022

@matabb73 presne, to nie je len o vychove deti. Deti mozu ziskat vypocitavych partnerov, ktori ich ovplyvnia. Sme spolu 20 rokov, cize o dom sa staram 20 rokov aj ja. Ja som mohla vrazit svoje uspory do niecoho svojho a predsa som ich poskytla do rekonstrukcie, ktorou sme ziskali horne podkrovne poschodie, aby sme si mohli zalozit rodinu.
Ano, s muzom to preberiem

kvietocek87
24. jan 2023

@h2 a prečo by deti nemohli žiadať vyplatenie z ich podielu,aj keď je ešte jeden rodič žijúci.Dohodnu sa tak, ako to každému vyhovuje.

kvietocek87
24. jan 2023

Tak vyplat deti a hotovo, keď chces dom.Sice neviem načo ti bude, keď budeš stará žena a o dom sa treba starať.Ani len financie na bežný chod domu z jedného dôchodku neutiahnes.Drevo,plyn, elektrika drahá a to drevo ti kto bude pilit, či ty ako 70 ročná.Iba az tie zvieratá, čo budeš mať

krasolienka1
26. feb 2024

@lienka.7 presne tak my sme sa s mladším bratom vzdali dedičstva mama zdedila byt a starší brat dom ktorý sme mali ako chalupu
Ale ani od brata sme nič nepýtali

lienka.7
26. feb 2024

@krasolienka1 síce stara diskusia, ale opat som si prešla príspevky... inak neviem, ale mne proste príde uplne chore, aby som vyplacala ja deti zo svojho vlastného domu/bytu. 🤦‍♀️ akoze z akého dovodu?
Všetky prípady co poznám, keď zomrel jeden z rodičov, tak deti sa vzdali podielov na bytu/dome. Ine ano, dedili, ale nie nehnuteľnosť, kde aktuálne byval druhý rodic. Ako napr.aj môj muž s jeho bratom keď im zomrela mamina. To akože od otca mali pýtať nech im zaplati za byt kde bývali, keď o nich starali a pod.? Ešte raz vravim, toto je cele chore 🤦‍♀️

krasolienka1
26. feb 2024

@lienka.7 veď práve a to sme my so starším bratom ešte zaplatili celý pohreb aby si mama nemusela brat úver
Bola to pre nás úplná normálka ani sekundu sme nevahali