Dve priezviská pre dieťa. Ako a kde vybaviť?

kotenko
22. aug 2007

Ahojte, som slobodna a s otcom dietata sme sa rozhodli, ze nasej dcerke ked sa narodi dame dve priezviska - moje a priatelovo.
Neviem vsak, ci je to u nas mozne a co vsetko treba vybavit. Nevedeli by ste mi niekto poradit?
Viem, ze pokial nie sme zobrati a chceme dat priezvisko "otcovo", tak treba vybavit otcovstvo. Ako to vsak funguje, ked chceme, aby nasa dcerka mala dve priezviska - moje a priatelovo?
Poradte mi, prosim.

najjulinka
23. aug 2007

Ahoj. Tak takto sme sa rozhodli aj my s manžželom pred svadbou... Bohužiaľ slovenské zákony nič také nepovoľujú ☹ ☹ ☹ Trošku ma to hnevá, lebo dieťa bude nás oboch a môže mať len jedno priezvisko... Proste dieťa nemôže mať po oboch rodičoch meno - nezáleží na tom či sú rodičia zosobášení alebo nie ☹ Takže sa to nedá vyriešiť ani sobášom 😉 Takže som Ti veľmi nepomohla ☹ ☹ ☹ Je to fakt blbé.
Ja to asi vyriešim inak. Moje priezvisko je nemecké krstné meno, takže deťom dám toto krstné meno ako druhé v poradí a po manželovi budú mať priezvisko...

adetka
23. aug 2007

nie som si ista... mna, kedze ja mam dve priezviska... sa pytali, ci bude mat Mirka jedno, alebo obidve moje priezviska...

katrin
23. aug 2007

kotenkto, nie je to možné, presne tak, ako píše najjulinka.. Dieťa môže mať len otcovo alebo matkino priezvisko

najjulinka
23. aug 2007

Ja mám 2 priezviská - jedno po manželovi a druhé svoje...
Dieťa môže mať 2 priezviská ak tieto obe tvoria akože jedno - čiže spolu sa dedia z generácie na generáciu... Takto má môj synovec priezviská 2 - obe po otcovi a takto som mala aj kolegyňu s dvoma priezviskami - taktiež obe po otcovi... 😉

hela69
23. aug 2007

skoda ale nepotesim ta ty mozes mat dve priezviska ale dieta iba jedno. My sme chceli nasej malej dat dva priezviska ale zákon na slovensku to nepovoluje. a tak kvoli tomu bola ina hádka.

najjulinka
24. aug 2007

My sme sa nejakým zázrakom nepovadili na tom 😀 Ale asi 2 týždne pred svadbou ten môj zahlásil, že ak sa nedám na svadbu ostrihať, tak sa deti môžu volať po mne 😨 Proste obchodoval... Ale mne sa už nechcelo na matriku spolu vybavovať zas a všetko prepisovať... Neviem ako by sa matrikárka tvárila... 😒

penelope10
25. aug 2007

pridavam sa k tym, co tvrdia, ze 2 priezviska pre dieta (matkine+ otcovo ) sa nedaju.
Ano, najjulinka mas pravdu, ze moze mat dieta 2 priezviska ale iba vtedy ak otec je napr. Novy-Hansa (a spravidla sa tieto zdvojene prievziska pisu cez pomlcku).
Tvoje priezvisko, kedze ste sa tak dohodli pri uzavreti manzelstva je na 100% bez pomlcky.

a jednou z veci na ktorych sa manzelia musia dohodnut je priezvisko buducich spolocnych deti, bez toho ta nezosobasia..
asi tolko...
inak hovori o tom blizsie zakon o rodine. 😉

najjulinka
27. aug 2007

No my sme sa dohodli na spoločnom mene VARGA (aj pre chlapcov aj pre dievčatá)... A takto sme to zapísali aj a keď som prišla týždeň pred svadbou nahlásiť svedkov, tak som musela dievčenské prepísať na Vargová (ževraj sa už nedá bez "ová", tak ako sa dalo určite pred rokom a pol)- ale je zaujimavé, že pri tejto zmene nastávajúci nebol, takže ak sa raz nasrdí, tak povie, že bez jeho vedomia zmenili to meno 😀 😀 😀 (dá sa aby dievčatko bolo bez "ová" ale až pri narodení sa vypíše žiadosť - chcela som to mať radšej na papieri už, ale čo už)... Takže asi taká dohoda manželov 😀 😀 😀 Ako ja neznášam meno Vargová 😖 😝 Dúfam, že nezmenia zákon a nepovedia mi pri dcére, že sa to už nedá, lebo ma porazí 😠 😀 😀 😀

janka196
5. okt 2007

Ahojte kocky,
neviete mi niektora poradit? Ja som rodila v UK a malej sme dali obe priezviska, teda moje aj partnerove a tu teraz citam, ze doma to nieje mozne. Teraz sa chystame domov vybavovat rodny list a tak. Nebude s tym problem?😖
nemate niektora podobnu skusenost?
dakujem 🙂

vroni
5. okt 2007

Janka nebude problem. Len ti prikazu vybrat si jedno priezvisko a to ti napisu do rodneho listu. 😎 Na dve priezviska ti slovensky rodny list nevydaju. Teda za predpokladu, ze aj partner je Slovak. Ak je Anglican a mala ma aj obcianstvo VB mozu akceptovat zvykove pravo krajiny prveho obcianstva. Ale to ti potom prajem pevne nervy, nez si to vyhadas.... 😨

janka196
5. okt 2007

Ahoj vroni. No presne toho som sa obavala. Moj priatel je slovak no ale to bude problem, pretoze sa nevieme dohodnut. ☹ No ale aj tak dakujem za reakciu 🙂 A este napr. nebude s tym potom problem tu, teda ak si jedno meno vyberieme nebudeme musiet zmenit meno aj na anglickom rodnom liste? 😖

vroni
6. okt 2007

Anglicky rodny list je "nepodstatny", je to len docasny doklad, kym nedostanes rodny list krajiny, kde ma dieta obcianstvo, az to je dostatocne pravne podstatny doklad. Vo vacsine pripadov (ca 90 perc) sa rodny list len prepisuje, ale v tvojom pripade to bude inak ☹ Pas dostane mala az na zaklade slovenskeho rodneho listu, ak mate pre malu v UK nejake zdravotne poistenie, budete tam musiet nahlasit meno zo sl. rodneho listu, to bude vsetko. Inak v pripade, ze sa rodicia nevedia dohodnut na priezvisku, moze urcit priezvisko dietata aj matrikar (proste sa rozhodne on, ktore sa mu viac paci 😕 ), tak by som predsa len skusila nejaku tu dohodu s chlapom...

janka196
6. okt 2007

Ach jaj no tak to bude tazke 😖 . ale urcite sa radsej dohodneme my ako keby o tom mal rozhodnut cudzi clovek 😲 .
Tak aj tak dakujem pekne za infosky 😅
prajem pekny dnik 🙂

pribinacek
21. nov 2007

chcel by som sa spytat ako to funguje na Slovensku, ked nie sme zosobaseni , po kom sa dava priezvisko po dieťati? čitam tu že obe sa dat nedaju. dakujem za radu

chrobaak
21. nov 2007

pribinacek: ako sa rozhodnete vy 😉

pribinacek
21. nov 2007

lenzo to je problem , ani jeden nechce ustupit, ja sa necitim byt jesitny , ze chcem aby dieta nosilo moje meno , ale mi to tak pripada ze večšinou sa dava po otcovi nie?

vroni
21. nov 2007

Pribinacek, niet co radit. Alebo sa dohodnete vy dvaja, ktore priezvisko, alebo ho moze urcit matrikar (prip. sud)

ukana
21. nov 2007

myslim ze priezvisko sa hned po porode dava po matke a do rodneho listu daju take, na akom sa dohodnu rodicia. Vacsinou po otcovi, ak je uvedeny.

chrobaak
21. nov 2007

no jesitny si 🙂 o tom niet pochyb....
alebo prilis viazany na tradicie? ale to by si nemal byt, kedze sa nemienite vziat... /ja nekritizujem, iba uvazujem...../
v zivote su aj vacsie problemy a kompromisy, nez dohodnut sa na mene spolocneho potomka..... urcite sa vam to podari k spokojnosti oboch 😉

ukana
21. nov 2007
pribinacek
21. nov 2007

dakujem vam za rady .. takze je to podla vas tak 50 na 50 ze sa davaju mena bud po matke alebo po otcovi ...ja som len chcel predist pripadnym problemom , vecsinou co poznam ludi co niesu zosobaseny tak ich deti maju meno po otcovy , tak mozno preto som takeho nazoru. osobne ani nepoznam nikoho kto mal meno po mame ked boli partnery spolu.

pribinacek
21. nov 2007

ukana: väčšinou po otcovi?...nechcem aby potom bola mala vystavena neskor v skole narazkam typu ze niesom jej otec a tak ... mate pravdu su aj dolezitejsie veci ako tieto, hlavne aby bola zdrava

najjulinka
22. nov 2007

No zas väčšinou na rodičko a v styku so školou je matka a tam dochádza k iným trapasom, keď učiteľkám nedochádza, že matka sa volá inak ako dieťa 😀 😀 😀 Inak u nás to bolo podobne, že nechcel ani jeden ustúpiť... Ale ustúpila som... A ten môj povedal asi 2 týždne pred sobášom, že jemu je to v podstate jedno, že on len nechcel vysvetľovať známim a rodine, že všetci by povedali, že treba zachovať rod a podobné keci... Čumela som na neho ako puk 😨 Volá sa VARGA a s mojim rodným priezviskom po Slovensku chodí okolo 20 ľudí (možno 30)... Takže som mu povedala, že keby dostal takú otázku, tak by stačilo otvoriť tel. zoznam a bolo by jasné ktorý rod treba zachovať 😀 😀 😀
Zvážte aj častosť toho priezviska - podľa mňa je priezvisko aj na rozlíšenie 😉 (myslím, že aj preto sa bolo ťažké vzdať toho môjho a nechať pre deti také obyčajné časté meno ako Varga 😅 )

astorka
21. dec 2007

Ak potrebute právnika, kontaktujte ma cez IP

menoapriezvisko
9. jan 2008

skuste mi poradit ☹ som slobodna mamicka hoci z partnerom som 9rokov dohodli sme sa ze sa vezmeme tohto roku v lete 😲 no akosi sa zacina vykrucat ze az o rok ci dva a malej som dala jeho priezvisko mozem zmenit priezvisko malej naspet na moje? pretoze som mu povedala ze ja sa za neho nevidam kedze zjavne chce ztoho vycuvat....jeden z dovodov ako uviedla najjulinka premna to je ten hlavny dovod......dakujem za akekolvek odpovede

andrea1158
15. jan 2008

ahoj kočka, priezvisko dieťaťu zmeniť nemôžeš sama, len s jeho súhlasom.

natali1985
25. sep 2009

ahojte...chcela by som sa opytat na tu zmenu prizviska...ked je moj ex patrner recidivista da sa ta zmena prizvyska vybavit aj sudom?

zajacik...
25. sep 2009

Natali o zmene priezviska rozhoduje obvodny urad podla trvaleho bydliska. K ziadosti potrebujes bud suhlas otca s jeho uradne osvedcenym podpisom alebo jeho suhlas moze byt nahradeny rozsudkom sudu. Sud len nahradi suhlas otca na podanie ziadosti o zmenu priezviska dietata, ale sud nerozhoduje o samotnej zmene priezviska. Dufam ze chapes co som napisala 🙂

natali1985
25. sep 2009

zajacik

dakujem pekne pochopila som to....tak datum sudu este nemame urceny ked ze som ho este nedala na sud...ale aj to bude....ja som sa snazila z ex dohodnut na tom aby mi dal suhlas no nechce...a pritom maleho nevidel uz 4mesiace...ale aj tak dakujem..myslim si,ze mojmu synovi sa zmeni priezvisko az ked dovrsi plnoletost

zajacik...
25. sep 2009

Skus svojmu ex vysvetlit, ze takto ked neda suhlas, tak bude zbytocne tahany po sudoch. A keby ti podpisal suhlas (samozrejme s osvedcenym podpisom), tak by nemusel na ziadny sud chodit... A este mnohi otcovia (a nielen otcovia) si myslia, ze ked dieta nebude mat ich priezvisko, tak uz nebudu otcami, ale to nieje pravda, vsetky rodicovske prava a povinnosti ostavaju nezmenene, dietatu sa zmeni len priezvisko. A pre dieta je lepsie, aj s ohladom na jeho detsku psychiku, ak ma rovnake priezvisko ako jeho matka, pretoze zije s matkou, nie s otcom... nehovoriac o tom ze otec tvojho syna o neho nema zaujem...