Fond opráv a podpísanie zmluvy

1. jún 2020

Poprosim o radu - v roku 2019 sme na schodzi vlastn.bytu schvalili mandat zastupcom vlastn. aby vybrali dodavatela na zaklade predlozenych cenovych ponuk. Po odsuhlaseni bude hradeny z FO. - toto je v uzneseni v zapisnici o schodzi.
V zmluve medzi spravcovskou spolocnostou je limit o ktorom moze rozhodovat zastupca vlast.bytu /3000 eur/.
Problem je v tom, ze zastupcovia vybrali firmu ktorej cenova ponuka bola 3x vacsia /9000 eur/o akej podla zmluvy mozu rozhodovat. Mohli na zaklade mandatu na vyber firmy podpisat zmluvu o dielo ? Alebo sa malo este o zmluve hlasovat , kedze suma presiahla ich kompetenciu ? Za kazdu radu dakujem

korunka1
1. jún 2020

Podľa mňa ste mali hlasovať nanovo,presiahli sumu.

autor
1. jún 2020

@korunka1 podla mna tiez, len potrebujem radu od niekoho kto sa vtakomto niecom vyzna, alebo popripade nieco podobne uz riesil. Ci ak dostane mandat moze zastupca rozhodnut o akejkolvek sume ci nie ?, ale dakujem za odpoved

korunka1
1. jún 2020

Daj otázku do právnej poradne

hopsadobrandejsa
1. jún 2020

Ak nebola udelena vynimka a vlastnici bytov sa dohodli na financnom strope ktory bol prekroceny, zmluva ktoru by zastupca uzavrel by nemala byt pravne platna pretoze zastupca nema splnomocnenie VB na uzatvarenie zakaziek vyssich nez je dohodnuta suma.

Ak cena diela prekrocila financny strop na ktorom sa VB dohodli, zastupca je povinny informovat SVB o tejto udalosti na zaklade coho by malo dojst k opakovanemu hlasovaniu bud o schvaleni diela alebo zmene kompetencii zastupcu.

Urcite by som sa informovat v pravnej poradni, ale na zaklade toho co pises, SVB zastupcovi tieto kompetencie nikdy neudelilo takze uzatvarat zakazky vyssie nez je stanovene nema dovolene.

autor
1. jún 2020

@hopsadobrandejsa lenze spravca uz zmluvu podpisal /v oktobri 2019/, dielo bolo ciastocne zhotovene a nam bolo len teraz v zuctovani oznamene cerpanie z FO, cize uz to bolo aj uhradene, len som nevedela co znamena udelit mandat /teda viem co znamena to slovo, ale co vsetko mu dovoluje a co ma prednost , ci mandat, ci zmluva so spravc.spolocnostou/? ci to neznamena ze moze schvalit aj vyssiu sumu, velmi pekne dakujem za odpoved

hopsadobrandejsa
1. jún 2020

Zastupca moze konat len v medziach pridelenych kompetencii. Zmluva by mala byt v tomto pripade neplatna pretoze z toho co si napisala mi vychadza, ze Vas zastupca nikdy nedostal plnu moc na uzavretie zmluv na sumy vyssie nez 3000 eur.

Vyssiu sumu by mohol schvalit ak by mu SVB vydalo suhlas vykonavat transakcie vyssie ako je uvedena suma. Tomu obvykle predchadza schodza SVB, verejne hlasovanie ktoreho sucastou by mala byt aj zapisnica o schvaleni resp. o pripadnom neschvaleni rozsirenia kompetencii.

Mne osobne vychadza, ze Vas zastupca konal nezakonne pretoze spolocenstvo nikdy nedalo suhlas na vykonanie tohto ukonu. Ak nema v ruke zapisnicu potvrdzujucu, ze mu vlastnici bytov udelili pravo konat, moze byt z toho problem ak sa niekto z vlastnikov rozhodne napadnut zmluvu na vykonanie diela.

autor
1. jún 2020

@hopsadobrandejsa dakujem za odpoved, je to aj moj nazor