Invalidný dôchodok pre nepočujúcu

mamkamama
6. aug 2020

Dobrý deň má prosím niekto podobnú skúsenosť ?som slabopocujuca od detstva aj brat +bratranec,,pred dvoma rokmi som si chcela vybaviť invalidný dôchodok lekár mi povedal že sa to dá,no ja z rodinných dôvodov som neriešila,teraz som bola unho opäť že teda si to vybavím dnes mi však povedal že mi ID nedajú 🙆sluch mám rovnako ako predtým,zaslal má len na genetické vyšetrenie,,chcem sa spýtať môžem si vôbec žiadať o čiastočný dôchodok?od januára som nezamestnaná a veľký problém nájsť prácu v podstate celý život stymto hendikepom, ďakujem za rady a všetkým pekný deň prajem

negymama
6. aug 2020

samozrejme ze si mozes poziadat o id, tvoj bezny lekar o tom nerozhoduje, rozhodujuce je do akej miery pocujes ako ti to znizuje uplatnenie , su na to tabulky https://www.registerchranenychdielni.sk/wp-cont...

negymama
6. aug 2020

nech ti urobia kompletne vysetrenia sluchu, aj to geneticke vysetrenie, ak nie si spokojna s odbornostou ci pristupom, kludne zmen lekara... tvoj obvodny lekar vsetky vysetrenia aj stav od detstva skompletizuje, na socialnej poistovni s tebou spisu ziadost, dostanes zoznam vsetkych dokladov a potvrdeni co k tomu potrebujes, pre ziskanie ID musis mat aj potrebny pocet rokov poistenia, najlepsie v pracovnom pomere, s vyssim vekom sa zvysuje pocet rokov co musis mat odpracovane. Moj blizky pribuzny si nedavno vybavoval polovicny id a ani nedufal ze mu priznaju a priznali mu.

Ale priprav sa na to, ze aj v pripade pozitivneho rozhodnutia tak skoro peniaze mat nebudes. Pripad co ja spominam, bol podany v decembri min. roka a rozhodnutie prislo v juni / a to tam neustale volal a otravoval/ a prve peniaze v juli 2020.

negymama
6. aug 2020

dobra sprava ale je , ze bezohladu na dlzku vybavovania, ti doplatia spatne az ku dnu podania ziadosti, aj za tie mesiace co sa to vybavuje. dokonca je mozne podat o ID aj spatne max. 3 roky dozadu. ale to nemusia priznat.

mamkamama
autor
6. aug 2020

Ďakujem za odpoveď vopred všetkým informácie mi určite pomôžu ďakujem vám všetkým

mogaa
6. aug 2020

@mamkamama žiadosť na ID si samozrejme môžeš dať...dôležité je do akej miery si nepočujúca....určite by to bol len čiastočný ID podľa pridelených percent....mala som kolegynu ktorá bolabez strojčeka veľmi slabo počujúca, pracovala v banke ID nemala.....

mamkamama
autor
6. aug 2020

Ja mám audiometricky chronická percepčna porucha sluchu,Folwer vpravo 82,4% vľavo 85,8% spolu 83,2% ak sa niekto vyzná ,mohlo by mi to vyjsť na id čiastočný?je to postačujúce?

ancovicka21a
6. aug 2020

@mamkamama sklamem ta moja,musis mat najmenej 85% spolu na ciastocny..ak nemas aj nejaku inu diagnozu,tak ak by ti aj posudkova priznala s prizmurenim ocka,kedze sa blizis k 85%,ale Ba ti to neuzna..viem,riesili sme podobne nedavno u bratranca

mamkamama
autor
6. aug 2020

@ancovicka21a lebo ja som našla toto

ancovicka21a
6. aug 2020

@mamkamama podla tabulky sa musis orientovat.. a tam to mas napisane,ze miera poklesu je 35-45 % takze zavisi od stastia,ci ti to uznaju alebo nie..ale skor nie,ak naozaj nemas inu diagnozu..oni to beru tak - mas nacuvaci pristroj?mas?tak si zdrava..az ked mas 85% spolu,tak mas istotu,ze tu daju

mamkamama
autor
6. aug 2020

Jaj aha veď mohli by do toho zarátať oči nosím okuliare ,,3,5 no uvidím poslali ma ešte na genetické snáď to dám ,, ďakujem

mogaa
6. aug 2020

@mamkamama to že nosíš okuliare nie je diagnóza..............musela by si byť skoro slepá.....

mamkamama
autor
6. aug 2020

@mogaa aha, dík

ancovicka21a
6. aug 2020

@mamkamama no uvidis..skus,mozno motyka vystreli..pripadne sa potom odvolaj a priprav si naozaj padne argumenty a pevne nervy na sude..lebo co si vypocujes na strane soc.poistovne,tak to je "ine kafe"..bohuzial ☹

enusamt
6. aug 2020

Ja mam ciastocny ID, teda 45%... Uz neviem presne kolko som mala stratu sluchu vtedy, musela by som do papierov kuknut..
Momentalne mam stratu 98%

Mensi dodatok.. Na ztp ma ohodnotili na 70% a mam preukaz so sprievodcom.. Aj ten si mozes vybavit

petka9
6. aug 2020

@enusamt ahoj prosim ta kolko eur vychadza ten 45% . Manzelovi minuly mesiac priznali tiez 45% kvoli sluchu ale este mu zatial nic neprislo

enusamt
6. aug 2020

@petka9 ja ti bohuzial nepomozem so sumou.. Pretoze sa to pocita na zaklade veku a odpracovanych rokov.. Ja som mala odpracovane potrebne 2 roky a vyslo mi to 89e 😀 s odstupom casu sa to vysplhalo na 120e

mamkamama
autor
6. aug 2020

@ancovicka21a ja mám proti ním silné argumenty som nachystana na nich riadne, ďakujem idem do toho

ancovicka21a
6. aug 2020

@mamkamama drzim ti palce 👍

mamkamama
autor
6. aug 2020

@enusamt môžem sa spýtať ten preukaz zo sprievodcom to mám vybaviť až mi napr.schvalia ID? vďaka

enusamt
6. aug 2020

@mamkamama nie.. Obe veci spolu nesuvisia.. ID riesi socialka a ztp urad prace 🙂

mamkamama
autor
6. aug 2020

@enusamt aha ďakujem pekne

jozino94
9. sep 2021

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mám nárok na invalidný dôchodok? Mám 27 rokov, od 3 rokov 5x operované ľavé ucho (detské kramáre) pre chronický recidivujúci choelsteatóm stredného ucha, na ľavé ucho nepočujem, mám problémy aj s rovnováhou (eustachovou trubicov) odoperované sluchové kosti - (strmienok, kladivko a nákovku) prevodovu poruchu sluchu (anakúzu). Ušný lekár mi povedal, že mi nedáva šancu získať invalidný dôchodok lebo za tieto diagnózy by som vraj získal iba 21% čo je nepostačujúce. Mne sa to ale nezdá... Ďakujem za radu!

enusamt
9. sep 2021

@jozino94 ja mam iba tazku nedoslychavost a bez problemov mi dali 45%.. Nedajte sa odbit

jozino94
9. sep 2021

@enusamt viete mi poradiť ako postupovať? Ďakujem!

jozino94
9. sep 2021

@enusamt ešte by som sa chcel opýtať, že keďže má naposledy operovali v roku 2011 odkedy mám tento stav ucha a sluchu, či je možné od tohto dátumu žiadať invalidný dôchodok a jeho spätné vyplatenie?

enusamt
9. sep 2021

@jozino94 ja som si invalidny vybavovala v roku 2011.. Doktor mi vypisal ziadost, na socialke mi dali tlaciva a pokyny co vsetko si mam vybavit.. Potom som uz len cakala na predvolanie..

Vobec netusim, ci tolke roky doplatia 🤷‍♀️ skor nie..
Ja mam postih od 3 rokov, ale ked mi schvalili ID, tak mi preplatili spatne len 3 mesiace..

jozino94
25. okt 2021

@enusamt konečne som sa ktomu dostal a už si to vybavujem... chcem sa opýtať že pri 45 percent je to aka suma cca? Dakujem

enusamt
26. okt 2021

@jozino94 zalezi od prijmu a odpracovanych rokov.. Takze netusim ani zhruba kolko to bude 🤷‍♀️
Ja som bola mlada a minimum u mna mali byt 2 roky odpracovane.. Cize mi to vyslo AZ 89 eur 😀 teraz za tie roky som na sume 124 eur

negymama
26. okt 2021

@jozino94 invalidny dochodok spatne vyplatia maximalne 3 roky dozadu, samozrejme ak uz vtedy bol ten stav na invaliditu.

jozino94
27. okt 2021

@enusamt ja to iste,mám 27 rokov... dakujem