Je lepšie riešiť odvody sama, alebo ísť na úrad?

1. mar 2024

ahojte, chcela by som sa opýtať na radu od niekoho staršieho, ideálne ak s tým ma skúsenosť. Som vysokoškoláčka, v skratke mi táto vysoká vôbec nesadla, mala som iné očakávania a nepodarilo sa mi prejsť skúškami... Zmierila som sa s tým, našla som si inú kde už mám podanú prihlášku a od septembra nastúpim. Avšak teraz mi prišiel list že ma z aktuálnej vyhadzujú. Neviem však či je lepšie riešenie si platiť odvody sama (prosím neviete čo by ma to vyšlo?) alebo ísť na úrad a ´´žebrať´´ o prácu tam. Zamestnať sa žiaľ z osobných dôvodov nemôžem (nie je to tým že som lenivá ani podobne, konkrétny dôvod tu rieši nechcem).

danuso06
1. mar 2024

Do zdravotnej je to cca 80€ mesacne

alchemilkazltozelena
1. mar 2024

Bola som pred rokmi v podobnej situácii. Šla som od aprila do augusta na absolventskú prax...

suzitok
1. mar 2024

Ak ostaneš dobrovoľne doma, si povinná si platiť do ZP 97,80€ mesačne..ak pôjdeš na ÚP, tak neplatíš nič /hradí štát/, ale môžu ťa zapájať do rôznych aktivít, sedení, kurzov, posielať ťa na pohovory

lenicka298
1. mar 2024

Ak ostaneš ako dobrovoľne nezamestnaná, tak platíš mesačne do ZP 97,80€. Ak pôjdeš na úrad prace, odvody za teba budú platiť oni. Môžu ta poslať na pohovor.. no väčšinou keď povieš, že od septembra chceš ďalšej študovať, tak ťa po pohovoroch posielať nebudú. Je to len na tebe, ako sa rozhodneš, a ci si máš z čoho platiť odvody.

autor
1. mar 2024

@lenicka298 mám našetrené peniažky z brigád z leta ale tak je mi to lúto takto míňať...

gemerka17
1. mar 2024

Chod na úrad práce, to je pre teba ideálna voľba. Max sa zucastnis pohovoru, kde ťa pošlú ale keď povieš, že ideš na výšku a čo je vo veci, tak to všetci pochopia. Zbytočne, aby si do ZP platila. Neboj, nie je to hanba ani žiadna komplikácia.

janababana
1. mar 2024

Opytaj sa na urade prace, ci vobec musis byt registrovana na UP, ak mas do 25 rokov a od septembra nastupis na VS na denne studium. Ak sa aj na UP zaregistrovat musis, tak ta realne nechaju na pokoji, len formality si spln

lenicka298
1. mar 2024

Choď na úrad. Par mesiacov tam zvládneš a peniažky vieš minút aj rozumnejšie 😉

chanel_c
1. mar 2024

Chod na urad. Ak by ta niekam poslali na pohovor a odmietla by si, tak ta vyradia, potom si budes sama platit zdravotku. Dovtedy to mozu robit oni za teba 🙂

autor
2. mar 2024

Ďakujem krásne za odpovede 🙂

autor
22. mar 2024

Zdravím, poslúchla som a teraz mi volala pani že má pre mňa pripravené zaradenie. Čo to znamená?

eliska13
22. mar 2024

Že si ideš pre papier, že si evidovaná na UP.

eliska13
22. mar 2024

@janababana a kto by za ňu platil odvody, ak by sa neevidovala?Buď je študent, zamestnanec, alebo dobrovoľne poistena