Je možné požiadať o prepočet pandemickej OČR?

sandri
4. jan 2021

Ahojte, na zaciatku korony, ked zavreli skoly aj skolky som bola na pandemickej ocr. Zial, kedze som predtym bola na RD a zaroven som pracovala a navyse som od 1.1.2020 zamestnana u ineho zamestnavatela, tak pandemicku OCR mi tento uzasny stat vypocital z toho, co som si pocas RD privyrobila (v case vypoctu som u noveho zamestnavatela nemala odrobenych 90 dni). Zaujima ma, ako postupovat v pripade, ze by som sla na pandemicku OCR teraz. Volala som do Soc. poistovne a na infolinke mi povedali, ze pandemicka OCR sa neprepocitava a je v rovnakej vyske pocas celej pandemie (co je uz takmer rok). Je mozne toto niekde namietat? Moj plat je za tento rok nasobne vyssi a rovnako vyssie su aj odvody do Soc. poistovne. Preto nechapem, preco mam mat taku nizku pandemicku OCR ako bol prvy vypocet. Vdaka za info.

noelosopius
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
noelosopius
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sayonara15
4. jan 2021

@noelosopius pani sa pýta na pandemicku OCR a nie pandemicky RP

noelosopius
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sandri
autor
4. jan 2021

@noelosopius v pohode 🙂 zacinaju sa sirit po nete info, ze minimalne prvy tyzden po prazdninach bude aj prvy stupen ZS na distancnom vzdelavani, tak zacinam riesit tu pandemicku OCR. Lebo mne v marci dali uplne smiesnu sumu ☹

noelosopius
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sayonara15
4. jan 2021

@sandri neprepocitava sa, mne tak isto zostala počas celej doby aj keď sa zmenili okolností, tak mi povedali na Sociálnej, že tak ako sa vypočíta na začiatku, tak je po celý čas 🤷

musula
4. jan 2021
maciatkolulu
4. jan 2021

@musula nerozumiem, tzn, že deti na prvom stupni pôjdu do školy, keď sa donesie negatívny test rodičov??? 😂😂😂A keď nie, tak čo?

petenka83
8. jan 2021

@sayonara15 takže chápem to dobre, keby musím ostať zasa na pandemickej očr, prípadne na klasickej očr, výpočet je ten istý ako v minulom roku 2020? ďakujem 🙂

sandri
autor
8. jan 2021

@petenka83 klasicka OCR sa ti vypocitava zakazdym, ta pandemicka sa vypocita len raz a tato suma ti je vyplacana az do ukoncenia pandemie. Bohuzial, u mna je to len 30% z toho, co by som dostala, kebyze mi pandemicku vypocitaju teraz. Preto ma to velmi hneva, ze sa neprepocitava ☹

petenka83
8. jan 2021

@sandri úplne vás chápem, pýtam sa preto, že som si myslela, že to budú preratavat v novom roku lebo minulý rok, keď som bola viac ako 3 mesiace na pandemickej, ten priemer nebude bohviečo....

sayonara15
9. jan 2021

@petenka83 áno, celý čas zostáva pandemicka OCR rovnaká

petenka83
10. jan 2021

@sayonara15 ok, a pri výpočte "klasického"ošetrovné ho sa bude teraz vyratúať z roku 2020 z hrubého príjmu?a keď som počas pandemickej očr mala z práce 3 mesiace príjem 0, za to obdobie sa bude rátať ten predpokladaný vymeriavací?

ennna
17. mar 2021

@sandri Neviete mi poradiť, ako je to s tým, že sa pandemicka OCR neprepocitava? Minulý rok som bola na rodičaku do septembra a potom som nastúpila do práce. V decembri som bola s dcérou tri dni na klasickej OČR, nie pandemickej. Vtedy mi chýbali 2 dni do 90 dní poistenia, takže som mala OCR pocitanu z PDVZ 9,28€ na deň. Vo februári nám kvôli pozitívnym zamestnancom zavreli na 3 týždne škôlku a bola som tak s malou na pandemickej OCR - prvýkrát za celé obdobie pandemie (posielala som žiadosť aj čestné prehlásenie). A dnes mi prišla OČR a zas pocitana z PDVZ, aj keď podmienku 90 dní poistenia som už splnila... Dá sa to nejako riešiť? Ja som z toho úplne na nervy, neviem či sa s tým niečo dá robiť. 😔

sandri
autor
18. mar 2021

@ennna neporiesila som vobec nic ☹ oznamili mi, ze sa to neprepocitava a hotovo. Pritom pandemia je tu uz rok a vobec to nezohladnuju, ze za ten rok sa toho moze vela zmenit ☹ ale ty mas iny pripad ako som mala ja, skus si tam zavolat na infolinku a popytaj sa. A skusila by som sa pisomne odvolat, ze mas odrobenych 90 dni a viac...

ennna
5. apr 2021

@sandri Ja som taktiež vôbec nič neporiešila. Pani bola milá, hovorila mi, že sa to snažia riešiť, lebo takých prípadov je strašne veľa a upozorňovali na to aj ministerstvo, ale ak pandémia bude trvat 5 rokov a ja začnem zarábať hoci aj 1500e, stále počas celej doby pandemie vypočítavajú len raz a hotovo. Vraj sa špekuluje, že to budú potom doplácať spätne, ale je to stále 50 na 50. Osobné tomu neverím, je to absolútne choré. Nehovoriac o tom, že nikde som žiadny oficiálne usmernenie k tomuto nenašla a keby človek o tom vedel vopred, tak sa zariadi. Možno keby sa spojilo viac takto poškodených ľudí a podali oficiálny hromadný podnet malo by to väčšiu váhu, lebo vraj sa ešte nestretla pani na SP s tým, že by odvolanie v tejto veci niekomu pomohlo. Samozrejme, v mojom prípade to nie je závratná sumu, ale tu ide už skutočne o princíp...

krabica22
11. apr 2021

@ennna uz mozete ziadat o prepocet, len zatial nie je navod ako to urobit. Mali by spustit nejaky formular.

petenka83
12. apr 2021

@krabica22 potom dáte vedieť, ak zistíte ako? Tiež ma to zaujíma a nenašla som zatiaľ návod ako nato, ďakujem 🙂

krabica22
12. apr 2021

@petenka83 ano samozrejme, peacujem na tom 😀

sandri
autor
12. apr 2021

Ze by sa konecne po viac ako roku zobudili? Mna najviac rozculuje, ze odvody si velmi radi strhnu z terajsieho platu, ale pandemicju ocr daju z platu spred takmer 2 rokov 🤬

krabica22
12. apr 2021

@sandri ja som tak tiez dopadla. Uz vyse roka mam stále minimum, ale z platu si strhnu riadne. Budem tam dnes volat, uvidime , co zase vymyslia.

luciakovacova0603
12. apr 2021

@sandri nieco podobne sa stalo bratovi,, 7.40e na den karanteny....

krabica22
12. apr 2021

@petenka83 uz je formular na prepocet na stranke SP, prehodnotenie sa da ziadat az po 10.apr. Co je dost odveci, kedze teraz uz deti nastupuju do skoly

bapi1
13. apr 2021

@krabica22 a nefunguje to aj spätne? Ak napr.niekto cerpal OCR v januari-marci, tak sa mu bral VZ z r.2019.

petenka83
13. apr 2021

@krabica22 ďakujem, ste zlatá 😊

krabica22
13. apr 2021

@bapi1 aj ja by som to chcela 🙂 ale myslim, ze to budu preratavat od 10apr.

bapi1
13. apr 2021

@krabica22 aj tak je to divne, aby sa v roku 2021 bral v uvahu VZ z roku 2019...to mali prepocitavat automaticky, tak ako je to bezne a nie cakat na zakon.

krabica22
13. apr 2021

@bapi1 samozrejme, ze mali. Ved ten blby zakon prijali v marci min.roku. usetrili si pracu a peniaze