Koľko budem dostávať, keď platím dobrovoľné sociálne?

stanca22
2. feb 2011

Som nezamestnaná a som na úrade práce ale od skončenia v práci si platím dobrovoľné sociálne ale zatiaľ len najnižšie, teda 14,47 eura mesačne, plánujem otehotnieť, koľko by som teda cca mala dostávať materskej mesačne? Tých len 190 eura, plus 22 eura na dieťa alebo tých 260 eura? Ako to je?

mia551
2. feb 2011

To, čo píšeš, je rodičovský príspevok, ktorý sa čerpá až po skončení poberania materského.
Materské sa poberá od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom po dobu spravidla 34. týždňov (teda cca. 7,5 mesiaca), prípadne dlhšie, ak by si nebola vydatá (37 týždňov) alebo porodila viac detí (43 týždňov).
Aby Ti ale vznikol nárok na materské, musíš byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom (t.j. platiť si dobrovoľné poistné aspoň 3/4 roka pred odchodom na materskú). Výška materského je potom 60% denného vymeriavacieho základu, t.j. 60% zo sumy, z ktorej si si nemocenské platila... (zjednodušene povedané).
Rodičovský príspevok je podľa mňa v jednotnej výške 190 EUR (a iba rodičia, ktorým vznikol nárok na vyšší rodičovský príspevok v priebehu roka 2010 budú ho môcť poberať aj v ďalších rokoch, kým ich dieťa nedovŕši 20 mesiacov veku...)

tinara23
2. feb 2011

Platíš si dobrovolné nemocenské poistenie z minima t.j z 329 eur. Ak si nezmeníš výšku DNP, tak materskú dostaneš iba 197 eur 34 tt a následne rodičovský príspevok 190 eur. Ak zmeníš vymeriavací základ pre DNP a to tak, že keď zistíš, že si tehotná, tak najneskôr do 8tt sa pôjdeš odhlásiť a prihlásiš sa z maxima t.j. z 1116 eur (budeš platiť 49,xx eur), tak tvoja materská bude 670 eur 34tt. Pozor musíš sa odlásiť a následne prihlásiť, nie urobiť iba zmenu. Treba dať ešte pozor, že z tohto nového poistenia musíš splniť podmienku 26tt trvania do nástupu na materské a poistenie aj s tým zrušením musím tvať minimálne 270 dní do pôrodu. Ak niečo, kludne napíš IP 🙂