Kto má nárok na pomoc v hmotnej núdzi?

adriel22
8. jan 2013

Chcela by som vediet,kto ma narok na ten prispevok. Som v podstate slobodna matka,trvale bydlisko mam u mami ale byvam s priatelom a mala ked sa narodi este neviem kde bude mat trvale bydlisko. Ale dala by som si prechodne bydlisko ku priatelovi alebo ako to poriesit aby som ziskala prispevok?

stanicca
16. okt 2013

@zalka dakujem za radu aj keď neviem či to výjde pretože to záleží aj od doktorov ktorí nato z vysoka kašlú a neviete mi poradiť ako je to s liekmi keď v podstate nemám poriadne z čoho zaplatiť neexistuje aspoň niečo na preplácanie liekov? Proste nechápem ako môže byť tento štát tak hnusný keď človek nemá nárok na žiadnú dávku a nikoho nezaujíma z čoho človek žije. Veľmi pekne ďakujem

zalka
16. okt 2013

@stanicca no s tým neporadím, ale na každé ochorenie musia byť aj bezplatné lieky ... pýtaj sa na ne v lekárni ...

alexej12
20. nov 2013

chcela by som sa aj ja opýtať na dávku v hmotnej núdzi a na príspevok na bývanie, sme s manželom spolu a máme 3 maličké deti, ale bývame s mojou mamou, máme na niečo nárok.

zalka
20. nov 2013

@alexej12 aký je váš príjem? máš RP? mng. zarába?

alexej12
20. nov 2013

mám RP a manžel je živnostník, ale mám nízky príjem

zalka
20. nov 2013

@alexej12 hm... dávka v hmotnej núdzi je 157 eur .. ty aj keby mng. nerobil tak máš viac ako je tá dávka .. nemáte na nič nárok ...

sarinka2014
26. aug 2014

@liz_lemon ahoj možem sa ťa spytať na moj podobny pripad? Ja mam trvaly pobyt v prenajme sama, do mesiaca sa mi narodi dieta,otec v rodnom liste bude, ale nema primne trvaly pobyt a nema pracu...Poberam hmotnu nudzu a zatial aj prispevok z absolventskej praxe...bude lepsie ukoncit tu prax? hmotnu nudzu dostanem len ked budem mat doklad o poberani vyzivneho od otca dietata a to vyzivne budem musiet poziadat na sude?

liz_lemon
26. aug 2014

@sarinka2014 ano, o vyzivne treba ziadat na sude

gabkostanka
8. sep 2014

Ahojte, potrebujem sa poradit ohladne dodacie do skolky pre nizkoprijmovu rodinu, jedna sa mi o to co sa posudzuje za prijem pre tuto dotaciu - ci aj pridavok na dieta. Dakujem za odpoved

29maruska
10. sep 2014

Dobry den .pomozte mi prosím.Mám taký problém, že skončila mi materská dovolenka a išla som požiadat davku v hmotnej nudzi tam mi povedala pracovnicka ze nakolko nezijem v spolocnej domacnosti z byvalym priatelom a nemam potvrdenie sudu ze mi prispieva na vyzivne tak mi nemoze to schvalit a hmotnu nudzu nedostanem. musim podat ale neviem ako to mam napisat.neviete mi poradit ako mam postupovat?ako to mám napísat pretože od toho dna ked to podam tak hned odnesiem papier s potvrdenim na socialku a mam to schvalene.velmi pekne prosim pomozte mi.

zalka
10. sep 2014

@29maruska musíš podať na súd žiadosť o výživné skús to podla toho http://www.vzoryatlaciva.sk/vzory/vyzivne.pdf a pracovníčka na UP sociálna kurátorka by ti mala s tým pomôcť ...
alebo tu máš vzor http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/rodina-domace...

29maruska
11. sep 2014

zalka dakujem velmi pekne.Vyskusam to.
🙂

zalka
11. sep 2014

@29maruska rado sa stalo

29maruska
25. mar 2015

Konečne som sa sem dostala. Tak dávku v hmotnej nudzi som dostala a dufam mamičky,že sedíte. 140.40eur. Skoro ma porazilo.Len nájom mám 143 eur a plyn,voda ,odpad,116 eur a elektrika 46,70eur.toto je naše Slovensko.

zalka
25. mar 2015

@29maruska a čo si čakala? z hmotnej núdzi nemôžeš si žiť ako keby si robila... to by nikto nerobil a čakal na dávky od štátu ... hmotná núdza je na základ úplne minimum ...

29maruska
26. mar 2015

Toto je natom zlé,že ked nemaš kde dat svoje dietatko ked máš preplnenu škôlku tak musíš ostat doma a počítat korunky a šetrit a prevracat aby ti to vyšlo na celý mesiac ale prečo tý rinavy degeši dostanu davku v hmotnej nudzi ked ma 3 deti 637eur .Toto v tomto štáte nieje spravodlivé.My biely musime mat školy,pracovat a ked sa dostanes do takejto situacie tak jedinne čo ti povedia tak je aj tá pesnička " "porad si sám"" ale oni ešte povedia že su diskriminovany.Odstrelila by som našu celu vládu.

zalka
26. mar 2015

@29maruska a odkial máš tú sumu , ktorú vraj dostanú "degeši" ak majú 3 deti ... prosím ťa pozri si tento link http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo... a zistíš
Pomoc v hmotnej núdzi je
a) dávka v hmotnej núdzi (ďalej len „dávka“),
b) ochranný príspevok,
c) aktivačný príspevok,
d) príspevok na nezaopatrené dieťa,
e) príspevok na bývanie.

Dávka je určená na zabezpečenie základných životných podmienok.
Dávka je:
d) 160,40 eura mesačne, ak ide o dvojicu s dieťaťom alebo najviac so štyrmi deťmi,

Viac o dávkach si prečítaš v tom linku, to len tak na ukážku, že je jedno či je biely, čierny, zelený, červený, žltý, fialový ... dávky sa rátajú rovnako u každého z nich ...

a len tak pre zaujímavosť definícia čo to tá dávka vlastne je... a na čo slúži ..

Hmotná núdza je stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima ustanovené osobitným predpisom a členovia domácnosti si nevedia alebo nemôžu prácou, výkonom vlastníckeho práva alebo iného práva k majetku a uplatnením nárokov zabezpečiť príjem alebo zvýšiť príjem.

Základné životné podmienky na účely tohto zákona sú jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie.

29maruska
26. mar 2015

tak potom nechapem skadial dostava taku sumu.mam kamošku co robi na pošte a jak mi povie že kolko dostanu ženy a aj muži tak by si tomu neverila.Nechapem odkial to beru ked sa tak rozpravaju a povie jedna znich """opre socialkos""tak potom skadial.

zalka
26. mar 2015

@29maruska to ja neviem, mohlo ísť o kočíkové doplatok ... napríklad .. ale dávky sa rátajú u každého rovnako ...

mimka48
26. nov 2015

Ahojte chcem sa opyat som slobodna mamicka syncek bude mat v marci 3roky mam narok na niaky prispevok ked byvame v podnajme a platim 175.55€ najom vyzivne mam urcene 30€ aj to mam nepravidelne. Budem mat na nieco narok? 🙂 dakujem za kazdu odpoved

saramarco
26. nov 2015

Ahoj mam nárok v hmotnej núdzi ak ma ex vyplatil z polky domu 18000 a kupila som byt ktory stal 13000 a musela som doň vrazit prerobiť ho a tiez na zariadenie do bytu .. Socialka chce odo mna kde som dala 5000€ ? Mam nárok v hmotnej núdzi žijem v byte s 5 r synom a potrebujem vraj čestne prehlásenie s popisom co sa prerabalo a za kolko a tiez bloky . A ak to robili len neznámi len tak bez dokladu a niektoré veci boli kúpené v bazosi ?! Budem mat nárok ?

alena2327
4. máj 2016

Ahojte mam otazku ziadala som si o hmotnu nudzu do 30dni mi ma prist rozhodnutie tak za tento mes.dostanem len pridavky na maleho nie?
Neviete kolko asi mi vynde ked som sama s malym v podnajme a otec plati na neho 30€mes.?
A este jedna otazocka po akej asi dobe si treba ist odrabat tych 32hod.? 🙂
Dakujem

annakiko
12. sep 2016

Ahojte baby.Chcem sa vas spitat jednu otazku.Mam tri deti vo veku 6rokov,3roky a 1rok.S tym najmensim som na rodicovskom a chem sa informovat ci mam narok na hmotnu nudzu.Alebo na nejaky iny prispevok.Dakujem za rady

draik
12. sep 2016

@annakiko
Otec je zapísaný v RL? Máte určené výživné?

shumano
9. dec 2017

Zdravím vás som tu registrovaný ako chlap . Pomáhate len dámam či aj pánom v núdzi ? Som takmer rok po rozvode máme dve maloleté dcérky ktoré má manželka,prišiel som o zamestnanie ,skončila mi už aj podpora ,chodím po doktoroch- zatiaľ v riešení môj zdravotný stav a kvoly tomu ma nechcú zobrať do práce a nemám žiadny príjem a mám podnájom-270, výživné-200,úver-100,plus výdaje strava,lieky,tel.,drobné darčeky a vreckové dcérkam. Mam, vysoký tlak,astmu, bolesť trpnutie kĺbov, nespavosť 20 rokou v bani a vysúdili som len 3000 e ktoré boly minute na už aj spomenuté aktivity. Neviem co mam robyť . Drobné fušky mi nepomáhajú nakoľko nevládzem z rukami a na Slovensku kúpený doktory vraj som v poriadku,, ,, Viete mi poradiť čo mám robiť ??? Mal som ako baník 20 rokou ani jedna záhalka a mám skončiť ako červená korytnačka z metlou v ruke na hanbu ??? Za pár drobných. Nemám ani na právničku nieto ešte na základné poplatky . Viete prosím poradiť ??? Cigáni berú všetko možné ,ja som platil cez firmu dosť peňazí poctivých a teraz keď ja potrebujem pomôcť je tu volaka možnosť ??? Prosím poraďte až môžte,hanbym sa za to ale už si neviem rady. Vopred ďakujem

zalka
13. dec 2017

@shumano ak ti PP skončil pred menej ako 15 mesiacmi, tak sa prihlás na dobrovolné poistenie v SP, zaplať deň dva a chod na PN ... PN bude vo výške cca 240e ak sa prihlásiš tento rok,
alebo cca 250e mesačne ak sa prihlásiš na dobrovolné poistenie v roku 2018

shumano
13. dec 2017

V roku 2016,10 marec som po záchvate v podzemí v bani ťahal PN 1 rok ktorá skončila cca 9.03.2017 , už mi skončila aj podpora cca pol roka po prepustení vraj nežiaduci a to sa ešte idem súdiť v ochrannej lehote ale nemám na právnika. A vraj si musím niečo odrobiť ako tie krikľavé korytnačky čo zametajú chodníky , ale to je na hanbu keď som doteraz 20 rokou všetko poctivo odrabal, odvádzal , bez jedinej zahalky ,2 roky som mal nadčasový rekord 22 šichiet a 30 nadčasou v jednom mesiaci nepretržite po dva roky a okradnutý,nevyplateny a teraz keď ja mám problém ešte aj po rozvode tak už som zrazu odpísaný, Sakra veď aj ja chlap chcem fungovať ďalej a z čoho už ma nikto nechce vraj zodrany a čo cigáni ty majú nárok na všetko možné a ruky vykrutene až neviem kde....ospravedlňujem sa ale nie len cigáni , Chcem fungovať ako človek nie ako zviera bez chrbtovej kosti. Ďakujem A každú pomoc a prepáčte možno som doterny alebo skôr nežiaduci v tomto modrom koníky ako chlap. Ešte raz ďakujem za každú radu a za ďalšie roboty sa nebojím ale hanbím sa zato že tu otravujem len už neviem ako ďalej,už mi dochádzajú sily aj chuť...Ďakujem a dobrú noc

zalka
14. dec 2017

@shumano no neodpovedal si mi na otázku .. chápem dobre že PP ti skončil v marci 2017 ? ak áno tak môžeš riešiť ešte tú PN cez dobrovolné, tým pádom výška PN je viac ako dávka v hmotnej núdzi tak nič nebudeš musieť odrábať.
Je jedno či si chlap alebo baba, v sociálnych veciach a nárokoch sú si ludia rovný, a hádam sa dáš do poriadku aby si skoro našiel prácu. A ak to bol epi záchvat, tak daj žiadosť o invalidný dôchodok na SP, a až tak sa prihlás na dobrovolné poistenie a chod na PN.

janinamojka
7. máj 2018

Ahojte.Som 10mesiacov v evidencii Upsvar ako nezamestnana,rozvedena,zijem s dvomi maloletymi detmi v dome,ktoreho som vlastnikom a kde maju okrem nas trvaly pobyt aj moja mama a moj terajsi partner.Mam narok na nejake davky?dakujem.

draik
7. máj 2018

@janinamojka
Poskytli ste málo info, pravdepodobne však nemáte. Navyše musí byť určené výživné na deti, ktoré sa započítava do príjmu.