Kto má nárok na príspevok na bývanie a hmotnú núdzu?

anyjelyk
7. júl 2008

Ahojte, neviete mi niekto poradiť:
Bývam aj s priateľom a naším synom u svokrovcov, ale ja a malý máme trvalý pobyt nahlásený u mojich rodičov. On má hrubý príjem 10000 a ja materskú 180/1deň.
Máme nárok na nejaký príspevok?
Ak by som chcela o nejaký požiadať, kto by bol spolu so mnou posudzovaný v žiadosti?
Alebo by bolo lepšie ak by oň požiadal priateľ?
POMOC prosím.... ☹ 😅

miskacabalova
26. mar 2014

@zalka to vazne??? a kde to mam ist vybavit???a ako ????

zalka
26. mar 2014

@miskacabalova no ne srandy si robím .

... samozrejme že áno... a musí požiadať o MD na SP ... tlačivo žiadosť o MD mu dajú na SP, oddelenie posudkových činností či čo ... a žiadosť s rodným listom dieťaťa a podpísanú oboma rodičmi dá na oddelení nemocenských dávok .. a potom len čaká na MD ... samozrejme ešte chcú potvrdenia ale to vysvetlia tam.

miskacabalova
26. mar 2014

@zalka ale on mal len minimalnu mzdu???to sa oplati???

zalka
26. mar 2014

@miskacabalova mal 337,70 eur min. rok mzdu? tak MD výjde 219 eur ..
to potom nech sa radšej nahlási na DNP z VZ 402,50 eur a dostane MD 260 e mesačne ...
myslím, že aj 219 aj 260 je viac ako 203e

miskacabalova
26. mar 2014

@zalka a co robit teraz ak sme vybavovali ten rodicak?? a kedy sa ma prihlasit na DNPO manzel - od 1.aprila pocitam ze bude nezamestnany...

miskacabalova
26. mar 2014

@zalka a co znamena VZ???

zalka
26. mar 2014

@miskacabalova no šak to je v poriadku ... napr. 7.4. sa prihlási na DNP a 8.4. požiada o MD ... a pôjde na UP pozastaviť vyplácanie RP ... treba to obehať .. a upozornujem, pozerajú čudne ked muž vybavuje materskú .. chce sa to obrniť trpezlivosťou .. a netreba sa nechať odbiť ... DNP zaplatí 4,50 eur za ten 1 den .. ak sa prihlási z minima 402,50 eur .. a počas MD neplatí odvody na DNP

VZ = vymeriavací základ ( akoby hrubá mzda ) ... minimálny VZ je 402,50 eur mesačne sa platí 133,42 eur resp. 141,47 eur ... tj. 33,15% resp. 35,15% z VZ ...

miskacabalova
26. mar 2014

@zalka a moze sa prihlasit aj z maxima??? a zalka moze mat popri MD aj dohodu???

zalka
26. mar 2014

@miskacabalova môže ale je to viac menej zbytočné lebo hned nastúpi na MD .. a prvých 26t od prihlásenia ak nastúpi na MD tak tá bude z minima .. na max. by sa mohol prihlásiť ak by plánoval ísť po MD na PN ..
a čo ja viem ... dohodu by som neuzatvárala ... nech si otvorí živnosť ak vie tú prácu vykonávať na živnosť ...

miskacabalova
26. mar 2014

@zalka a to naozaj sa tak da, ze hoc som ja bola na materskej tych 6 mesiacov teraz nastupi on??? nebudu sa nas vypytovat preco to takto robime???a ja som myslela s tou dohodou takto ze ak by ho ten jeho predchadzajuci zamestnavatel volal niekedy ak bude robota, chodia vacsinou na montaze a zivnost sa na urcite neoplati aspon ja si myslim...ja len ci to nie je trestne ak zamstnavatel ponukne dohodu a on je na MD

zalka
26. mar 2014

@miskacabalova ak je na MD tak odvody na živnosť nemá žiadne , vie živnosť kedykoľvek zrušiť .. tj. po MD .. a môže sa ísť zaevidovať na UP, ked tebe skončí podpora .. a on môže potom počas UP pracovať na dohodu n apr. .. ( potom prípadný nedoplatok do ZP ale nie veľký ) .. a robiť to tak nemusíš, ja ťa nepresviedčam ... ja som ťa len informovala o tom, že je niečo také možné ... a je to možné , lebo známy poberá MD od 1.2. tohoto roku .. tak preto viem ....
využi info čo som ti dala abo nechaj tak ... je to len a len na tebe.

miskacabalova
26. mar 2014

@zalka Ja dakujem krasne 🙂 tieto informacie su ozaj velmi prospesne!!!!!! len pre mna to je taaaak neuveritelne 🙂 ale urcite to vyskusam.....ved za to nic nedame....

miskacabalova
26. mar 2014

@zalka a urcite som sa ta nechcela dotknut !!!!! rozjasnila si nam doma troska naladu DAKUJEME

zalka
26. mar 2014

@miskacabalova hm... mne je to jasné, známemu teraz v marci prišla prvá MD na účet ... na ZP na neho kuk ako puci .. lebo bol nahlásiť si tam že je na MD a že nebude platiť odvody do zdravotky .. asi tak .. nie je to bežné (úradníci mu furt RP núkali, aj ked im hovoril že chce MD až ich zlomil) ale dá sa to tak urobiť .

realka
3. apr 2014

Dobry vecer!Chcela by som opytat,ci mám narok na hmotnu núdzu.Mám tri deti(4,7,a 13-rocné).Zijem spolu mojim druhom a s detmi nájomnom byte.Nájomny byt sme dostali obidvaja.Moj druh pracuje (nie som vydatá),a jeho cista mzda je 326 eur,bez danového bonusa.Zaráta aj danovy bonus?Lebo mne povedali ,ze nemám nárok .Dakujem,za odpoved!Prepácte za chyby!

zalka
3. apr 2014

@realka no s druhom tvoríte domácnosť, mali zarátať jeho príjem a rátať dávku v hmotnej núdzi na 5 osôb .. vyšlo by to dákych 40 eur dávka v hmotnej núdzi s príspevkom na bývanie. Podaj písomne žiadosť.

Príjem na účely tohto zákona nie je:
- 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,
- prídavok na dieťa
- zamestnanecká prémia a daňový bonus,

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmo...

realka
3. apr 2014

Dakujem ,ze ste mi písali,uz som podala ziadost,a písali ,ze nemám nárok.Co mám teraz robit?,mozno ze pocitali aj danovy bonus.

zalka
3. apr 2014

@realka a zdôvodnenie? muselo prísť nejaké rozhodnutie ... čo je dôvod zamietnutia? čo napísali

realka
3. apr 2014

Este by som chcela opytat,ze mi len zijeme spolu ,ale uz nemame ziadny vztah,a nemozem nic robit,lebo najomny byt sme dostali dvaja.A Ked by som isla na súd ,kvoli tomu,co myslíte ,mala by som nárok.Prácu som chladala ,ale bohuzial nenasla som.Dakujem velmi pekne esteraz!

realka
3. apr 2014

Napísali,ze moj muz vykonáva zárobkovu cinnost,a ze vykonal sa prepocet.Cisté prijmy mna a spolocne posudzovanych osob,prevysuju sumu. Ja som teraz ,uhádzac o zamestnanie.Dostanem teraz 70 euro ale na deti,nic viac.

zalka
3. apr 2014

@realka máš určené výživné na deti? ak je otcom .. tak daj návrh na určenie výživného na súd, a potom požiadaj o dávku v hmotnej núdzi ... potom sa už nebudete spolu posudzovať ...

realka
3. apr 2014

Ja idem zajtra naspat,som zvedavá co mi hovoria.

zalka
3. apr 2014

@realka neodpovedala si mi na otázku, ak nemáš súdom určené výživné na deti ... tak sa nepohneš ...
a ak budeš posudzovaná samostatne s deťmi ... tak dostaneš oveľa vyššiu dávku v hmotnej núdzi ako ked budeš posudzovaná s partnerom .... ale treba poriešiť to výživné

realka
3. apr 2014

Dávno ked este sme nemali byt ,dceru urcili 300 korun(to bolo uz 10rokov). Na syna 25 euro.Potom pred 4 rokmi narodil tretie dieta ,a dostali sme byt,takze 4roky zijeme spolu ,na tretie dieta neni vyzivné. Moje tri deti su od jedného otca.

realka
3. apr 2014

A to nevadí ,ze zijeme spolu ?Lebo ,to je len nájomny byt ,a obidvaja sme to dostali. Neviem co mám robit,tak idem na sud,ako si to napisala.

zalka
3. apr 2014

@realka tak treba dať návrh na súd na platenie výživného na to tretie dieťa ... a potom riešiť dávku v hmotnej núdzi ... mimochodom ak ťa nebudú posudzovať s partnerom tak by ti mohla výjsť dávka 140e ... ak ťa budú posudzovať s ním a má taký príjem ako píšeš .. tak nechápem ako ti nevyšla dávka kedže mne čo som rátala vychádza kolo 40e ... zahrnuli tam aj chodenie detí do školy .. povinná školská dochádzka ..

realka
3. apr 2014

Ja som ,podala kolko zarába moj muz,lebo povedali ,ze kazdy mesiac to musim podat.Na papiere bolo 390 euro (cista mzda)ale s danovou bonusou,preto myslym ,ze zapocitali aj danovy bonus. Moje deti pravidelne chodia do skoly ,aj taky papier so podala.

realka
3. apr 2014

Ja som ,podala kolko zarába moj muz,lebo povedali ,ze kazdy mesiac to musim podat.Na papiere bolo 390 euro (cista mzda)ale s danovou bonusou,preto myslym ,ze zapocitali aj danovy bonus. Moje deti pravidelne chodia do skoly ,aj taky papier so podala.Bez danoveho bonusa má 326 euro.

zalka
3. apr 2014

@realka tak mu potom zle vypísali tlačivo v robote, odvolaj sa voči rozhodnutiu, s tým že v linku čo som ti pripla je ich stránka UP ... a tam sa píše, že DB nie je príjmom ... napíš odvolanie

realka
3. apr 2014

Dakujem ti esteraz velmi pekne!!!!