Kto mi poradí ohľadom dávky v hmotnej núdzi?

emmka1982
2. aug 2021

Dobry vecer, je tu prosim vas niekto kto by mi vedel poradit ohladom davok v hmotnej nudzi? Dnes mi totiz na UPSVAREe povedali ze nemam narok. Snazila som sa to vyhladat na ich stranke ako sa to posudzuje ale asi som to nepochopila spravne. Myslela som si ze ak prijem nedosahuje zivotne minimum vznika na rok na hmotnu nudzu. Ja mam prijem 300e vyzivne plus rodinne pridavky na dve deti, co je cca 49e. Nic viac. Majetok nemam, auto nemam. Zivotne minimum ked zratam je cca 210 ja plus 98 jedno dieta a 98 druhe dieta. A to je 410 cca a taky prijem nemame. Vie niekto poradit? Dakujem

monkasponka
2. aug 2021

@emmka1982 je tu vela diskusii o hmotnej nudze.. to si prejdi, ale v prvom rade by som sa na socialnom urade spytala ake su dovody neudelenia. Kde byvate, resp. s kym.. ak mate inych členov rodiny, ich prijem sa tiez pocita.
... len mam pocit ze zivotne minimum je cca 300 eur. A to mate len to vyzivne. ... neprerozdeluje sa to na počet osob .

ofzuza
2. aug 2021

Nie je lepsie sa zamestnat?

emmka1982
autor
2. aug 2021

@monkasponka byvame v byte mojej matky, mam tam dozivotne byvanie. Rodicia nebyvaju s nami, byvame same. Povedala ze davky by som mala 250e cca, spolu so vsetkymi prispevkami a ze moj je prijem 300e a to je viac a preto narok nemam. Tak by som potrebovala vediet ci je to takto, ci sa to takto posudzuje, bola som v tom ze sa to posudzuje podla zivotneho minima.

emmka1982
autor
2. aug 2021

@ofzuza urcite, ale momentalne nemozem. Cakam na operaciu.

monkasponka
2. aug 2021

@emmka1982 noo, ak ma mama tam tiez trvaly pobyt je možne že sa počita aj jej prijem..

kamajka
2. aug 2021

@emmka1982 na Upsvare maju bohuzial pravdu. Zivotne minimum a hmotna nudza su dva rozdielne pojmy. Upsvar ti nema doplacat do zivotneho minima.

kamajka
2. aug 2021

@monkasponka nepocita sa jej mamy prijem urcite v tomto pripade.

katka2602
2. aug 2021

https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn... Tu to máš všetko pekne rozpísané. Nemáš nárok na HN, keďže je tvoj príjem vyšší ako sumy v texte.

kamajka
2. aug 2021

Som si to vygooglila aby som ti vedela presne povedat, takze ty ako jednotlivec s 2 detmi teoreticky by si mohka mat narok na 129e mesacne +2x prispevok pre nezaopatrene dieta t.j.2x19e mesacne, dalej v urcitych pripadoch ak si najomnik s najomnou zmluvou alebo vlastnik nehnutelnosti tak narok je na 94e prispevok na byvanie. Rodinne pridavky sa tu nezahrnaju lebo to je pridavok ktory dostavaju aj pracujuci rodicia nejedna sa o prispevok nejaky osobitny v ramci hmotnej nudze. Tak si to spocitame -129+38+94=261e. To je suma na ktoru mas narok..ALE - kedze mas vyzivne 300e.. tak nemas narok na nic. Lebo to sa odratava... 261- 300= mínus a tym padom nemas narok na nic. Ak by si mala urcene vyzivne napr.50e na jedno dieta, teda 100e mesacne, potom by znamenalo 261-100=161. Tvoj narok na hmotnu nudzu by bol v sume 161e mesacne a tuto sumu by ti priznali aj vyplacali.