Ktorí pacienti majú výnimku z celoplošného testovania?

beezmeenaa
28. okt 2020

Prosím Vás, neviete akí pacienti majú výnimky z celoplošné ho testovania? Ja som dlhodobo PN, diagnóza roztrúsena skleróza. Cítim sa dosť zle. Mame doma aj choré dieťa. Boli sme na testoch pred dvoma týždňami. Negatívne. Ale teda iný infekt. Ja sa od vtedy cítim dosť zle. Zajtra budem volať lekárovi, ale on takúto byrokraciu moc neovláda. Neviem ci by sa na mňa mohla vzťahovať výnimka alebo nie. Kde to overiť?

babulka97
29. okt 2020

@beezmeenaa autoimunitne ochorenia majú výnimky som čítala, ale netreba pokúšať.. lepšie si buď zavolať do SM centra lebo možno sú to len úvahy.. lepšie je ísť, koľko máte ročné dieťa?

beezmeenaa
autor
29. okt 2020

@babulka97 ma šesť rokov. Práčka. Ja som dlhodobo PN. Tiež som rozmýšľala, ze tam zavolám dnes. Myslím do SM centra.

mmoonna
29. okt 2020

@babulka97 ak majú výnimku autoimunitné ochorenia, myslíte, že tam spadajú aj celiatici?

mogaa
29. okt 2020

@beezmeenaa no výnimka to nepomôže, proste ak nepôjdeš na testy platí pre teba zákaz vychádzania s výnimkou - nákup najbližšie potraviny, lekáren.....je to presne čo pri dôchodcoch ktorým sa to tiež neodporúča a preto majú ostať viac menej doma

kataina
29. okt 2020

obmedzenia sa netýkaju tých, čo maju výnimku. Teda oni môžu všetko tak akoby boli negativne testovaní
https://www.somzodpovedny.sk/nezucastnili-ste-s...

kataina
29. okt 2020

Zákaz vychádzania s výnimkami uvedenými vyššie pre Vás neplatí, ak:

· máte menej ako 10 rokov,

· sa viete preukázať negatívnym RT-PCR testom vykonaným od 29. októbra 2020;

· Váš zdravotný stav alebo kontraindikácie neumožňujú vykonať test na ochorenie COVID-19,

· bolo Vám diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie,

· máte diagnostikovanú závažnú poruchu autistického spektra,

· máte diagnostikovaný ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit,

· ste onkologický pacient po chemoterapii alebo transplantácii, máte leukopéniu alebo ste v onkologickej liečbe alebo inej liečbe ovplyvňujúcej imunitný systém (napr. biologickej liečbe) z dôvodu rizika z omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie, alebo inej plánovanej liečby, napr. onkológom, hematológom alebo rádiologom plánovanej liečby,

· v čase celoplošného testovania ste v karanténe, ktorú Vám nariadil RÚVZ alebo Váš lekár.

Zároveň sa musíte vedieť v prípade dotazovania príslušnými zložkami preukázať vyššie uvedené skutočnosti, pre ktoré máte udelenú výnimku a nebude od Vás vyžadovaný certifikát.

Presné znenie uznesenia vlády nájdete na tomto webe:

https://rokovania.gov.sk/RVL

beezmeenaa
autor
29. okt 2020

@kataina
@mogaa tieto vyhlásenia a dokumenty mam naštudovane. Len potrebujem vedieť, či sa to môže brat ako kontraindikácia alebo imunodeficit. Aj keď to je skôr porucha imunity, čiže tam je to trosku iné. Keby bola trošku iná formulácia... Ja nepotrebujem chodiť po obchodoch alebo meste. Môj lekár mi to neodporúča aj tak. Ani testovanie. Trištvrte roka som nikde okrem lekára a prírody nebola. To by som možno porušila aj liečebný režim. Ide skôr o to ze odviezť sa autom niekde do prírody. S mojim lekárom o tom ťažko, povie ze na lúke ma nikto kontrolovať nebude. S sm centrom sa neviem spojiť. Lekárka robí iba štvrtky, dostala odkaz ze ma má kontaktovať, lebo dvíhajú iba sestričky. Zatiaľ nevolala...

babulka97
29. okt 2020

@beezmeenaa áno berie sa SM ako imunodeficit, tak to pisali baby na SM stranke, zevraj

beezmeenaa
autor
29. okt 2020

@babulka97 dakujem

beezmeenaa
autor
31. okt 2020

@babulka97 prosím vás viete mi dat odkaz kde ste to nasla? SM centier je viac a nikde som to nenasla. Ďakujem.

babulka97
31. okt 2020

@beezmeenaa to bolo v komunikacii na FB stranke

beezmeenaa
autor
31. okt 2020

@babulka97 aha chápem.. Vôbec sa ešte v týchto skupinách neorientujem.. Už vyše roka mi robia len diagnostiku a ja mam z toho len chaos. Ďakujem.