Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Má študujúca matka nárok na dávku?

lusinda3
23. jún 2015

ahojte, vie mi niekto prosím poradiť?
Som na rodičovskom a študujem na VŠ mám 27 rokov, otec dieťaťa ide na materskú dovolenku, ja budem nezamestnaná. Úrad ma nezaeviduje ako nezamestnanú nakoľko som študentka. Mám nárok na nejakú dávku alebo nie a ešte si budem aj platiť zdravotné poistné? Do práce ísť nemôžem a chceme to takto dočasne riešiť kvôli zdravotnému stavu manžela / po materskej bude normálne pokračovať v práci/ ak by to niekoho napadlo, nesnažím sa nejak vybabrať zo zákonom a nie som lenivá ísť do práce 🙂

alenah31
23. jún 2015

@lusinda3 študuješ denne alebo externe?? Pokiaľ denne tak hlásiť na ÚP sa nemusíš, pokiaľ donesieš na zdravotnú poisťovňu potvrdenie o návšteve denného štúdia (študentom do 30 rokov pri štúdiu denne) platí poistné štát. Na dávku nárok nemáš. Ak študuješ externe a máš nad 26 rokov musíš sa nahlásiť na ÚP inak si hradíš poistenie sama a budeš mať akurát nárok na aktivačný príplatok podľa zákona 417/2013 §12 ods. 3 bod b2 a možno na dávku v hmotnej núdzi ak splníte podmienky.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli