Mám nárok na materskú, ak som nezamestnaná?

tehulka21
10. okt 2011

Potrebujem poradit v tejto oblasti lebo som nezamestnana a este niesom zaevidovana na urade prace 😖 . Dakujem za kazdu radu. 😅

zabudla
10. júl 2013

Ahojte baby,prosim vas piradte mi🙂. Ked som cakala druhe babo tak som si platila nemocenske od septembra 2011 do marca 2012. Teraz som zistila ze mi zlyhali tabletky a cakame tretie dietatko. Viem ze je tam ochranna doba osem mesiacov pre mamicku pred porodom. Ta sa mi zacne v auguste. Nebola niektora z vas v podobnej situacii? Da sa to na poberanie materskej este stihnut? Viete ja som uz rozmyslala ze by som sla aj spet do prace a teraz je vsetko inak. A zostat len na rodicovskom prispevko s tromi detmi, no neviem si predstavit...

mokina81
27. sep 2014

ahoj kto mi prosím poradí.Pracovala som popri materskej mám odpracované tie dva roky ,ale neviem či mi patí aj dávka v nezamestnanosti,Pretože som poberala aj na malého dávku. Neviete mi nekto poradit 😒

beep
18. jan 2015

Baby tak ak som zamestnana od 1.1.2015 na TPP a otehotniem v juny budem mat narok na matersku ano? Rata sa 270 dni iba pracovnych? Dakujem

eroska88
3. jún 2015

@beep ráta sa 270 dní zaplateného nemocenského poistenia za posledné dva roky do pôrodu. Materská sa ráta za kalendárny rok dozadu, napr. ak nastúpiš na materskú marec 2016, tak za rok 2015 z hrubej mzdy ti vyrátajú materskú. Nepíšeš však, či si robila aj pred 1.1. 2015.

lulinka99
13. júl 2015

Ahojte baby,prosim vas viete mi niektora poradit,ci mam narok na matersku ak som takyto pripad:v roku 2014 decembri(1.12.)som nastupila na PN,ktora trva doteraz,no dostala som vypoved(v skusobnej dobe)..za posledne 2roky som povinne nemoc.poistena 270dni(resp.ich mam odpracovane)..termin porodu mam 4.10.2015 a na matersku by som mala ist 25.8.2015..Mam narok na matersku? Dakujem 🙂

gapa
14. júl 2015

@lulinka99
ak budeš mať v posledných 2rokoch pred skutočným dnom pôrodu tých aspon 270dní nem.poistenia a v čase ukončenia nem.poistenia/prac.pomeru si bola tehotná, tak ti vznikne nárok na matesrké presne 6týž. pred očakávaným termínom pôrodu.
Čo sa týka výšky matesrkého, neudávaš tiež dosť údajov. Ale ak posledné nem.poistenie trvalo menej ako 90kal. dni (s platením poisteného, pn sa do toho neráta) a nástup na md je rok 2015, tak sa ráta materské z vym.základu v roku 2014, no nie u posledného zamestnávatela, ak u tých druhých si mala odvody robené aspon 90kalend.dní.

leontinka27
3. aug 2015

@gapa ahoj prosím ťa chcem ťa poprosiť o radu. 24.10. Mám termín pôrodu. Ale pôjdem skôr. Som evidovaná na úrade práce. Od roku 2012. V roku 2013 od 1.7. do 31.12. a v roku 2014. od 1.1.do 31.7.som pracovala na dohodu za 148 eur V hrubom. Budem mať nárok na materskú. Teraz som neni nemocensky poistená. Alebo čo mám urobiť aby som aspoň daku materskú dostala? Ďakujem

eroska88
3. aug 2015

Ahojte, vedeli by ste mi poradiť? 30.6. 2015 som dostala výpoveď, odrobila som necelé 4 roky predtým. Teraz som v 7 týždni a lekár mi povedal, že 30.6. som už bola tehotná. Som teda v ochrannej dobe? Pýtala som sa na úrade, či dostanem materskú a ona že budú čakať na rodný list, lebo bábätko sa musí narodiť presne na termín, t.j. 25.3. 2016, inak nárok mať nebudem. Čo v prípade, ak budem prenášať, nedajú mi materskú? Ďakujem.

gapa
3. aug 2015

@eroska88 tehotenstvo môže trvať bežne 38-42dní, tj. podla mna neobstojí, že ak by si porodila neskôr, tak nárok nemáš. To nie je v kompetencii pracovníčky SP posudzovať, či si bola 30.6.2015 tehotná alebo nie. Samozrejme ak by si porodila o mesiac neskôr, tak to neprejde. (obvykle lekári, ak je mamička v 41týž. už radšej vyvolajú pôrod, dlhšie neriskujú). Ale Lekár je kompetentný. Tj. lekár ti musí dať potvrdenie, že si bola 30.6.2015 tehotná (tehotenstvo sa vlastne ráta od prvého dna posl.menštr) a to pridáš k žiadosti o materské. Asi si myslím, že na rodný list budú čakať, aj z dôvodu, že ozaj môžu byť aj prípady, že porodí neskôr (aj ked som to nepočula), tj. nemusíš sa znepokojovať, ak ti to lekár potvrdí aj písomne. Tiež ak by si išla na pn, či očr, stačí ak ti potvrdí, že si tehotná v xx. tt a si bola tehotná 30.6., nárok na nemocnské či ošetrovné budeš mať.

leontinka27
3. aug 2015

@gapa prosím ťa ja mám nárok alebo ani nie. Ďakujem

gapa
3. aug 2015

@leontinka27 teda nie som si istá, preto sa pozri na výplatené pásky, alebo over na soc.poistovni, či aj v roku 2013 si mala nemocenské poistenie z tej dohody (myslím že sa platilo od 2013 už, ale bolo to nejako inak definované, či čo, pravidelná a nepravidelná práce), tj. ak by si porodila v termíne 24.10.2015 a máš nem.poistenie v období 1.7.2013-31.7.2014 a pred nástupom na md ti vznikne nové nem.poistenie, tak nárok na materské budeš mať. (over to nem.poistenie v r.2013 a 2014).
Ak ti stačí materské z minima z 412eur (tj. cca 260eur), tak sa stačí pred nástupom na md prihlásiť na doborovolné dôch.+nemocenské poistenie a zaplatiť za obdobie pred nástupom na md.(ak máš dní nem.poistenia dosť!)
Ak chceš viac, tak sa treba aspon 3mesiace pred nástupom na md zamestnať tak, aby ti vyšlo aspon 90kalen.dní pred nástpom na md=ktorý je najneskôr 6týž. pred termínom, čo ti dá lekár ako očakávaný termín pôrodu a nebyť pn, očr pred dovršením tých 90dní
-----------------
ak nič nespravíš, nárok na materské nemáš, lebo ti netrá nem.poistenie ani netrvalo počas tehotenstva, aj ked/keby 270dní máš splnených

leontinka27
3. aug 2015

A ak splnam tých 270. dni nemoc.poistenia kedy mi stačí prihlásiť sa na dnp? Stačí mu aj minimálna materská.

gapa
3. aug 2015

@leontinka27 napr. z minima 412eur od 10.9.2015, zaplatíš za 2dni (10+11) a 6týž. pred termínom 12.9.2015 nástup na md. Dá sa prihlásiť aj dajmetomu 27.8. a nástup na md 29.8. (ak ti lekár dá termín 24.10.), len si daj kopiu žiadosti o materské potom na Sp potvrdiť prevzatie, aby si mala dôkaz, že si žiadala 8týž. pred termínom, aby si nemusela platiť dlhšie. A samozrejme prvoradé je overiť tie dni nem.poistenia, či ozaj máš v období 2roky pred termínom tých 270dní, to je zásadné!!! A odhlásiť sa z dnp+ddp (oboch!!!) najneskôr posledný den poberania materského, ak nechceš platiť.

leontinka27
3. aug 2015

@gapa ďakujem si zlatá.... Tak to aj urobím.... 😉

eroska88
4. aug 2015

@gapa ďakujem ti veľmi pekne 🙂

chorucka
5. aug 2015

Ahojte baby neviem si rady z tlačivom Žiadosť o materské Neviem čo kde mám vypísať Lekárka mi vypísala len tu jej kolonku a ja neviem ktorú kolonku mám vypísať keď som bola v ochrannej dobe do 6.8 potom sa idem evidovať na úrade práce a nástup na MD mám 13.8 takže neviem či mám vypísať B a na SP mi hodila aj nejaké čestné vyhlásenie mám tam napísať dátum nástupu na MD ?

leontinka27
5. aug 2015

@gapa ahoj tak dnes som bola na sociálnej poisťovni. No tie tety tam neochotne ani nerozumeli čo im hovorím a sama som si musela nadiktovat čo chcem. Ale dopracovali sme sa k tomu že som síce mala zmluvu od 1.7. 2013 do 30. 6. 2014 ale rata sa mi to až od 24. 10. 2013 nakoľko predpokladaný termín pôrodu je 24. 10.2015.tak dva roky dozadu. Ak sme dobre rátali tak sme naratali 250 dní nemocenského poistenia. Takze teta mi povedala že nemám nárok. Ale vravím že keď sa dnes prihlásim na dnp tak budem mať aj dnp aj. 270 dní a tým pádom to splnam. Tak teta prikývla. Tak dnes som sa prihlásila budem prihlásená 21 dní a potom sa odhlásim aby som zbytočne neplatia a ku dňu nástupu na materskú budem v ochranej lehote. Aspon tak mi to povedala. Alebo musím byť do dňa nástupu na materskú poistená? Lebo aj tých vyše 100 eur bude momentálne pre mňa veľa. Ozaj a kedy by som dostala rodičovský keby nemám nárok na materskú? Až po narodení dieťaťa??? Ďakujem

gapa
5. aug 2015

@leontinka27 rodičovský až od mesiaca nástupu na md.
Aha, tak ty si bola do konca júna a nie do konca júla (ako som písala vyššie), tak fajn, že ste overili (aj ked v prípade,že by si sa prihlásila pred nástpom na md 8týž. pred, tak 8týž x 7dní, by bolo dosť dní, ale samozrejme istota je mať to skôr, ak by bol skorší pôrod, to nik nečaká ani nechce ale môže sa stať). Ano budeš mať nárok v ochrannej lehote, tj. nástup presne!!!!! 6týž. pred termínom!!!! ak v den nástupu na md netrvá nem.poistenie!!!!!!!, ak by trvalo (prihlásila by si sa aj neskôr), tak môžeš aj tých 8týž. skôr, to by si mala o 1rodičovský navyše, ked si pamätám, ked som to rátala (lebo materské skončí v skoršom kalen.mesiaci, tj. RP by si dostala o mesiac skôr).

gapa
5. aug 2015

@chorucka čo znamená, že si bola v OL do 6. 8, to je nejaké divné. Bud si bola tehotná pri ukončení pp a vtedy plynie 8mesačná OL, alebo si tehotná pri ukončení nem.poistenia nebola a tam je len 7dnová OL.

chorucka
6. aug 2015

@gapa veď ja neviem čo tá pani na SP buď zle som pochopila ja alebo ona tarala Veď podľa mňa by som mala mať OL do konca oktobra lebo od 12.1. som na pn už ako tehotná a ukončenie PP bolo 28.2 A na tom tlačive Žiadosť o materské mám ktorú kolonku vypísať? B? A to čestné vyhlásenie k uplatneniu nároku na nemocenskú dávku v ochrannej lehote po zániku nemocenského poistenia Mám teda vypísať a poslať ?

gapa
7. aug 2015

@chorucka ak si bola nem.poistená do 28.2.2015 a termín máš 20.9.2015, čo je 7mesiacov po ukončení pp, tak určite OL plynie. Sorry, neviem, či je kolonka B v žiadosti o materské. neviem, aké čestné prehlásenie.
Treba ale iste napísať nástup na Md presne 6týž. pred termíom!!! a uplatniť nárok zo zamestnania v OL (myslím, ochr. lehota sa tam nikde nespomína), len si žiadosť sama odnesieš na SP podla sídla zamestnávatela (kde bolo odvádzané) a najlepšie si kopiu dať potvrdiť - jej trevzatie.

chorucka
8. aug 2015

@gapa ja som z LM zamestnavatel je v ZA u nas v LM mi kazali zaniest do SP vZA nemozem to poslat postou ? Bola som sa 7.8 evidovat na UP a tam na mna kukala ako puk ked som jej povedala ako to chcem Normalne sa musela ist poradit a este mi tvrdila ze materska je 27 t ze ona to tak mala a mam sa hlasit na UP 21.8 krava ma nasrala ze tam este musim ist. Ale aj tak to bude tak ako si mi poradila len to mam horsie ze to do tej ziliny musim dorucit. A rozhodnutie mi staci uz len u nas vv LM a aj na poistovnu som si hned volala aby vedeli co sa deje. Ten papier na materske musim odovzdat presne na den toho 13? Memozem ho odovzdat napr. 14?

chorucka
8. aug 2015

@gapa ozaj skoro som zabudla na UP chce aby som jej doniesla prefotenu teh.knizku prvu stranu a druhu ale mne sa to nepaci. Mozem to prekrit a prefotit len meno a na druhej strane len TP Myslela som ze jej staci ziadost o materske ved tam je tiez datum porodu.

gapa
9. aug 2015

@chorucka nárok na materské v OL vzniká presne 6týž. pred termínom, čonapíše lekár do žiadosti o mateské. Ak máš ptp 24.9.štvrtok, tak 6týž. pred je 13.8.štvrtok, ak ale máš ptp 20.9.nedela, tak 6tž. pred je nedela 9.8.!!! Môžeš aj poštou to poslať, no lepšie doporučene. A tú knižku, môžeš údaje zakryť, podla mna.

chorucka
9. aug 2015

@gapa Dakujem 😉 lekárka mi vypísala jej kolonku kde je TP 24.9 a nástup na MD 13.8 potom ešte napísala začiatok PN 12.1 a koniec PN 6.8 a dala pečiatku Pod tím je kolonka že POISTENKYŇA Nárok na materské a jeho výplatu si uplatňujem od.....A to neviem či sa ja počítam ako poistenkyňa keď som nezamestnaná ale v OL ešte alebo nie. A potom ešte to Čestné vyhlásenie je tam veta Týmto čestne vyhlasujem , že od skončenia pracovného pomeru (t.j. od zániku nemocenského poistenia) dňom ..28.2... u zamestnávateľa ..KIA MOTORS SLOVAKIA.... do začiatku dočasnej pracovnej neschopnosti* / ošetrovného* / materskej* dňa .....A TU NEVIEM Či DAŤ DATUM PN ALEBO MATERSKEJ....... som si nárok na : starobný predčasný invalidný... .NEUPLATNILA..... Keď som v OL a na UP tak mi nové nemocenské poistenie Vzniklo alebo Nevzniklo ? Neviem prečo sú niektoré úradníčky také hnusné že hodia papiere a viac sa nebavia a pri tom tam nemali nikoho keď som prišla boli na kope a klebetili. Aj som chcela sa na informáciách spýtať čo kde napísať ale bála som sa že mi nejakú hlúposť povie.

gapa
9. aug 2015

@chorucka takže je nové tlačivo žiadosti o materské, lebo bol len jeden dátum nástupu na md, len v časti poistenkyna (samozrejme to si ty). Ale vlastne, asi to vypísal lekár/sestrička v časti poistenkyna. A myslím Na MD som nastúpila/nastúpim dna... Lekár napísal len dátum očakávaného dátumu pôrodu a tuším ukončenie pn (asi aj začiatok). A to čestné prehlásenie majú extra tlačivo? a v tom prehlasuješ, že si si neuplatnila nárok na predčasný invalidný dôch. a že ti nevzniklo nové nem.poistenie? tak?
Zaevidovaním na UP ti nevzniklo nem.poistenie, to vznikne napr.:
- vznikom prac.pomeru
- vznikom dohody s pravidelným príjmom (ak trvá viac ako jeden kalend.mesiac, aspon tak som počula to vysvetlovať, že ak trvá cez 2kale. mesiace alebo viac, už musí byť s nem.pistením)
- vznikom dobrovolného nem.poistenia (ak sa sama prihlásiš)
- ak trvá prac.pomer, tak napr. aj ukončením rodič.dovolenky, ukončením očr trvajúcej viac ako 11dní, - ale tento bod-tieto prípady sú podstatné len pri uplynení nároku z viacerých nem.poistení, tj. nárok na mateské by nevznikol napr. z dohody, trvajúcej viac ako 270dní, ktorá skončila pred nástupom na md + trvajúceho pp, kde mamina čerpá rodič.dovolenku, no dnom nástupu na md vznikne nem.poistenie, tj. v den nástupu na md už netrvá OL z dohody, preto nárok v tomto konkrétnom prípade na materské z dohody nevznikne (treba, aby dohoda trvala v den nástupu na md)

chorucka
10. aug 2015

@gapa lekarka napisala TP potom nastup na MD a zaciatok PN a koniec PN a pod touto kolonkou je kolonka pre poistenkynu kde je napisane ze materske si uplatnujem od dna ..... Takze tam napisem od 13.8 tak ako mi napisala lekarka ze 13.8 nastup na MD. To cestne prehlasenie mi hodila na SP u nas v LM ze si to mam poslat aj zo ziadostou o materske do ZA Ja skocim asi este raz na SP nech mi to skontroluje.

majorosovalucia
13. aug 2015

ahojte, ja som taky pripad,ze moj pracovny pomer trvalo od 23.3.2007-22.8.2014. V tom case som nebola tehotna ked sa skoncil pracovny pomer,takze ochranna lehota pre mna neplati. Potom som bola PN od 25.8.2014-2.8.2015 cize 11 mesiacov, mala som uraz. Teraz som na urade prace. Ked som volala na infolinku soc.poistovne, povedala mi pani podla RC,ze narok na matersku nemam, nesplnam obe podmienky. Dalo by sa s tym nieco robit? Momentalne som v 12tt, TP mam 29.2.2016.

gapa
13. aug 2015

@majorosovalucia nejde ti o minimum, hlavne ak by si mala platiť dobrovolné poistenie, čo je dosť, čo by sa neoplatilo. V období cca 2roky pred pôrodom máš cca 175dní nem.poistenia (ak podíš 29.2.2016 alebo skôr) tj. v období 1.3.2014-28.2.2016, tj. potrebuješ cca 100dní nem.poistenia. Pri PTP 29.2.2016 je nástup na md 8týž. pred, tj. najskorší termín nástupu 4.1.2016. No ak chceš nárok na materské, tak potrebuješ nem.poistenie pred nástupom na md a aby do pôrodu trvalo aspon tých 100dní.
Ak pred nástupom na md bude trvať toto nem.poistenie zamestnanca aspon 90dní, tak sa bude rátať z vym.základu v novom zamestnaní. Ak menej, tak z minima, resp. z pravepodobného vym.základu, ak to bude menej ako minimum. (neviem, či som to napísala zrozumitelne, lebo to teplo je hrozné, uff)

majorosovalucia
13. aug 2015

@gapa takto som si to myslela,cize sa mam dobrovolne poistit od septembra?tehotnu ma nikto nezamestna,som na urade.Moj byvaly zamestnavatel platil vysoke odvody,cize ak by som chcela max.matersku staci mi doplatit tych 100dni?viem ze pre max.matersku sa plati 300eur nie? Dakujem velmi pekne.