Mám nárok na materskú, ak som nezamestnaná?

tehulka21
10. okt 2011

Potrebujem poradit v tejto oblasti lebo som nezamestnana a este niesom zaevidovana na urade prace 😖 . Dakujem za kazdu radu. 😅

gapa
7. sep 2015

@leontinka27 ono to chvílu trvá, kým to schvália,majú na to myslím až 60dní, no rozhodujú skôr. Netreba platiť, ak vieš, že nárok vznikne.

eroska88
8. sep 2015

Ahojte kočky, no dnes mi môj lekár povedal, že ked som nezamestnaná, nevypíše ma na PN :/. Čo teraz? Mám hladať iného lekára? :(

chorucka
8. sep 2015

@eroska88 no a co ked si nezamestnana ja si myslim ze to je tlk ako bol aj moj apreto som od neho odisla. Skus u vseobecnej ja som jej povedala ako to cele je a v pohode napisala pn a bola dobra lebo este rozmyslala ze aku DG mi napise aby som nemusela k nej casto chodit na kontrolu a sediet v cakarni.

eroska88
8. sep 2015

@chorucka a akú diagnózu ti dala? Aj sa za takéto veci niečo dáva lekárom. Nikdy som nič také nerobila, ani nepotrebovala, tak neviem. Je mi to trápne, dávať jej dačo :/.

zuzulienka82
13. nov 2015

Ahojte.
Viem ze sa tu uz toho vela pisalo, ale neviem sa vysomarit v jednej veci:
Mam zmluvu na dobu urcitu a ak pocas nej otehotniem, tak po jej uplynuti budem mat narok na matersku cize tych 60% vymeriavacieho zakladu(mam odpracovanych 10rokov v kuse) alebo len na rodicovsky prispevok cca 200eur? Matersku vyplaca socialka alebo zamestnavatel? Riesim momentalne velmi komplikovanu zmenu v pracovnej oblasti a nejak mi to cele naburalo plany.Dakujem.

gapa
13. nov 2015

@zuzulienka82 ak pracuješ, resp. bude trvať nempoistenie aspon 270dní v období 2roky pred pôrodom a budeš tehotná v den ukončenia nem.poistenia/prac.pomeru, tak ti nárok na mateské vznikne v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia a to presne 6týž. pred očakávaným termínom pôrodu (ak ti už nevznikne nové nem.poistenie po ukočnení prac.pomeru)

martina542
13. nov 2015

Ahojte babi, mam jeden problem a tak ma napadlo ci by ste mi nevedeli poradit. Tak teda vznikne mi narok na materske kedze som bola poistena viac ako 270 dni v priebehu 2. Rokov pred porodom, ale bola som poistena v zahranici zahranicnou poistovnou ???

martina542
13. nov 2015

Este by som sa chcela opytat ... co vsetko vyzaduju v socialnej poistovni ohladom materskej ? Ake papiere treba zdokladovat ?

timtom
14. dec 2015

tak teda som si vsetko precitala a teraz otazka: po MD sa prihlasim na UP aby som doprala zvysne davky v nezamestnanosti...rodicak napisem na manzela...a potom ked sa minu davky tak co? prepisem rodicak na seba ci budem dalej nezamestnana? ci ako sa to riesi po vycerpani davok v nezamestnanosti.

evittam
15. dec 2015

@timtom No, môžeš RP znovu napísať na seba alebo zostať nezamestnaná - to už je na tebe ,či chceš alebo nechceš ísť do práce.... 😉

evittam
15. dec 2015

@martina542 Zamestnávateľovi donesieš doklad od lekára, keď ťa vypíše na MD, ten ti ho potvrdí a mal by ho zaniesť-poslať na SP, ja som to spravila tak, že zamestnávateľ si spravil kópiu a ja som si to sama zaniesla - pre istotu. A to je všetko.

miach
24. jún 2016

Ahojte,potrebujem súrne radu,3.7.015 som nastúpila na úp..dovtedy som bola zamestnana,dnes som si išla podať žiadosť o materské lebo v auguste rodim a na sociálke mi povedali že na materskú či materský príspevok nebudem mať vôbec nárok ....vraj len na rodičovský až po pôrode . .tak potom nerozumiem významu že na metrsky príspevok majú nárok ženy ktoré boli v posledných dvoch rokov 270 poistené ...prosím o radu čím skôr diky

evittam
24. jún 2016

@miach Áno majú pravdu. Prvá a hlavná podmienka je 270 dní NP za posledné 2 roky pred pôrodom. No a potom buď musíš mať trvajúce NP - pracovný pomer, DNP, živnosť alebo musíš byť v 8-mesačnej ochrannej lehote...-ty nespĺňaš ani jedno z tých dvoch - bohužiaľ a teraz už s tým naozaj nič nespravíš, jedine možno, že by si si dala na tých pár dní DNP a budeš mať MD z minima - ale to som si nie celkom istá.@zalka? Dosť neskoro to riešiš.... 😢

miach
24. jún 2016

@evittam ďakujem za radu,uz som to tiež obvolala a zistila som že ani to dnp sa mi neoplati,ono sa to ani skôr nedalo riesit na tehot.,som prišla až vo štvrtom mesiaci vďaka zdrav.dovodom,ked som cakala prvé dieťatko pred 12 rokmi bolo všetko inak ale vidím že nás soc.system je aj tak sto rokov za opicami 🙂 tak idem ďalej čakať už to mám za pár a potom už len ten rod.prispevok od nášho milého štátu ktorý postačí tak sotva na dva týždne :D

evittam
24. jún 2016

@miach No po pravde - ak by si to riešila hneď ako si prišla na to, že si tehotná, tak by sa dalo ešte niečo spraviť. Ale to už teraz nevyriešiš. Hlavne nech je bábo aj ty v poriadku. Držím prsty. 😉

gapa
24. jún 2016

@miach nuž nikde nepíšeš, kedy máš 6týž. pred termínom, tj. kedy je "nástup na mdô=kedy budeš žiadať o materské. Ak to nebolo dnes, tak máš šancu. Ono teraz je matesrké z minima 70% z 429eur = cca 300eur na mesiac a rodič.príspevok je len niečo nad 200eur a nárok na materaké vzniká už 6týž. pred termínom a RP až od mesiaca pôrodu, tj. rozmyslela by som si to dnp+ddp, aj ked zaplatíš za pár dní pred nástupom na md. Ak máš dosť dní (teda s istotou 270dní v obd. 2roky pred pôrodom), nárok ti vznikne, len teda treba to riadne vybaviť prihlášku na ddp+dnp z minima (pre seba potvrdenú kopiu!), zaplatiť v splatnosti!! so správnym variab. symbolom aj špecif. symbolom, ani o den neskôr!!!! a nezabudnúť sa po pôrode, resp. pred ukončením poberania materského odhlásiť, aby si sa nestala dlžníkom soc.poistovne.

miach
24. jún 2016

@gapa termín mam 16.8. ale som chcela už osem týždňov pred pôrodom keďže mám veľmi riz.tehot.no lenze ako hovorím pani mi povedal že nemám nárok na materské ani teraz ani šesť tyžd.,pred porodom...vobec

miach
24. jún 2016

@miach zabudla som dodať že keď som dnes volala na inú pobočku soc.poistovne aby som zistila aj iny názor tam som sa informovala práve o tom ze by som si teda platila to dnp tak tiež má pani milo zrusila že čo chcem že to by sa mi neoplatilo ..tak ja už neviem..

gapa
26. jún 2016

@miach napíš na poradnu soc.poistovne a zisti si ak sa prihlásiš na dnp+ddp, kolko budeš mať materskké a porovnaj s rodič.príspevkom. Ak sa v tom nezorientuješ, tak ťažko. Tažko veriť niekomu anonymnému cez koník ale podobne aj cez telefon. Aspon na papieri cez mail. skús, odpovedajú promptne. Pri Ptp 16.8.16, už 8tuž. pred termínom 21.6 nestíhaš, no treba najneskôr 5.7., ak dobre rátam., no môžeš aj skôr, ak chceš, je to na tebe, aj ked takých prípadov je dosť málo, čo žiadajú inak ako bud presne 6 alebo presne 8týž. pred termínom, ale dá sa.

laury334
14. sep 2016

baby mam otazku. v januari som nastupila do prace po materskej. robim v tejto firme uz cez 6 rokov. k 31.10 firma konči takže ostanem nezamestnana ale dam sa na rizikove uz niekedy od polovice oktobra. budem mat narok na matresku v janurai? som 18tt v januari by som mala nastupit na matersku a 270 dni odpracovaných budem mat len na ten datum ked nastupim na matersku uz nebudem zamestnana. dakujme

evittam
14. sep 2016

@laury334 Áno budeš - budeš v ochrannej lehote.

laury334
14. sep 2016

@evittam dakujem krasne 🙂

evittam
14. sep 2016

@laury334 Za málo.

gapa
14. sep 2016

@laury334 nárok budeš mať, ale ak tvoj dlhodobý pp skončí 31.10.2016 a v r.2015 si mala len rodičovskú dovolenku, tak budeš od zamestnávatela predpokladám doklad o tom, aký by si mala vym.základ za mesiac a teraz neviem, či ten, kedy končí pp, ale skôr za mesiac, kedy nastupuješ na MD. Veru toto by som bola zvedavá, ako poriešia, ak máš v r.2015 LEN RODIč.DOVOLENKU, NIč INé. Skús si cez poradnu soc.poistovne to zistiť a hlavne mať nejaký kontakt na mzdárku, resp. zamestnávatela, aby ti to vedel potvrdiť. MOžno by bolo dobré si to dať potvrdiť hned pri ukončení prac.pomeru, ale dosť pochybujem, že nájdeš niekoho, kto ti poradí. Skús sa cez tú poradnu a tiež priamo s pani, čo ti bude rátať materské, ako to bude riešiť, ale konkrétne údaje o obdobiach roku 2015, 2016, kedy pravdep. termín pôrodu, kedy je 6týž. pred termínom ...
ešte príp. ak je nástup na md v r.2017, tak aj zákon môže byť zmenený... čo sa týka výpočetu

laury334
14. sep 2016

@gapa nastup na matersku vychadza na januar 2017 takze sa mi bude ratat materska z roku 2016 a to som od zaciatku roka pracovala takze oto sa nebojim. Ale dakujem 🙂

gapa
14. sep 2016

@laury334 ale ak končí pp v roku 2016 a nárok si uplatníš v tzv. ochrannej lehote, tak sa tvoje rozhodujúce obdobie bude stanovovať akoby si o materské žiadala v posledný den trvania nem.poistenia, tj. z roku 2015 a nie 2016. Len ak by ti trvalo nem.poistenie do roku 2017, tak by sa materské rátalo z roku 2016. To aspon platí teraz. A dosť v tom majú chaos. Ked sa k tomu pridá to, že v rozhod. obodbí nie je vym.základ, tak bacha, aby nedali minimum, stáva sa.

laury334
15. sep 2016

@gapa no ale v roku 2016 mam odrobenych tych 270 dni ktore maju byt odrobene v pripade ze zena nastupi po materskej zas do prace aby mohla mat zase narok na matersku. To by bola predsa hlupost kebyze nastupim odrobim si obdobie ktore ziadaju a nedaju mi z toho matersku. A budem na pn az do dna nastupu na matersku takze budem v ochrannej lehote ... Na pn nastupim este pocas pracovneho pomeru

laury334
15. sep 2016

@gapa da sa pocas PN sama si platit povinne nemocenske poistenie? Ze by som tie dva mesiace zaplatila si sama? Potrebujem aby sa mi materska pocitala z roku 2016. Alebo sa musim zamestnat? Teraz si ma vystrasila ☹

evittam
15. sep 2016

@gapa Tak toto som tiež nevedela. A čo keď napríklad bola žena do konca r.2015 na RD, nastúpila späť do práce 1.1.2016 a končí jej PP pomer 31.10.2016 a nástup na MD v r.2017? Tiež nech sa radšej prihlási na DNP na tie 2 mesiace? Ale tiež chce ísť na PN pred skončením PP.....

evittam
15. sep 2016

@evittam Až teraz vidím, že to je ten istý prípad - nečítala som už jej úvodnú otázku. Tak uvidíme ako to dopadne-by som napísala na SP.... 🙂