Mám nárok na podporu v nezamestnanosti po materskej?

tinax
2. okt 2011

Od pol februara 2011 som na MD a spolocnost v ktorej som pracovala zanikla a ja som dostala vypoved ku 28.2.2011 s troj mesacnym odstupnym. Teraz zaciatkom Oktobra mi konci MD a uvazujem nad ziadostou o poberanie Davky v nezamestnanosti a moj manzel by presiel na RD,ktory je v sucastnosti v evidencii UPSVaR. Mam narok na na davku v nezamestnanosti a ak ano v akom trvani?

andreah25
2. okt 2011

Myslím že áno, pokiaľ ste ale pred nástupom na MD odpracovala štyri roky. Treba však rátať s tým, že keďže bolo vyplatené odstupné za 3 mesiace, tak od nahlásenia sa na UPSVaR tri mesiace podporu nedostanete. Až po tomto termíne a po dobu trvania len 6 mesiacov. Aspoň to tak bolo, keď som bola na podpore ja od 02/2010 pol roka, ja som ale išla z podpory na MD, takže ten lepší prípad. Treba sa ale každopádne informovať priamo na úrade. Väčšinou poradia, aj keď neradi.

maca793
3. okt 2011

mne predlžená materská bude končiť budúci rok asi v máji alebo v auguste neviem. pred nástupom na md som nepracovala vôbec, pretože som nemala kde kedže som rozvedená matka. deti som nemala kde dať poobede na postráženie. chcem sa spýtať, budem mať nárok na nejaký príspevok dávku v nezamestnanosti po ukončení rd? díky

maznacik007
3. okt 2011

@maca793 nie nevznikne vam narok nakolko nesplnate podmienku na uplatnenie naroku /vas pracovny pomer netrva a teda sa vam obdobie RD nezaratava

ralanka
3. okt 2011

Chcela by som sa opýtať som na RD a moja prac. zmluva skončila ešte počas MD tak sa chcem opýtať kolko si mám platiť do soc. poisťovne penazí na dávku v nezamestnanosti či ako sa to volá tých 270dní aby ked skončím RD a pojdem na úrad aby som dostávala polroka podporu dakujem za info 😉

maznacik007
4. okt 2011

no treba si to prepocitat ci sa ti to vobec oplati prosim @gapa sa mozno presne k tomu vyjadri ale ked uz tak mozno zacat platit z minima napisem ti potom presne teraz som na porade

ralanka
4. okt 2011

@maznacik007 dakujem pekne 🙂

tanika5
4. okt 2011

@maznacik007 ahoj, ja mám podobný problém, v máji 2012 mi končí RD, prac. pomer mi stále beží, maleho vsak po ukončení RD nebudem mať kam dať takže do prace nebudem môcť nastupit. ako mám postupovať ? najlepšie by bolo keby mi dala vypoved firma aj s odstupnym, ale to asi nedaju :( mám dáť poprípade výpoved ja? a mozem sa pripoistit aby som dostala vyssiu podporu? ako sa to potom ráta?

martinkatinka
7. okt 2011

Ahojte... ako to bude so mnou neviete náhodou? Som na materskej, od 28.10 prestupujem na rodičovský... avšak pracovný pomer na dobu určitú mi končí 31.12. a predpokladám, teda viem určite, že skončí, to znamená, že sa budem musieť ísť registrovať na ÚP a keďže som nepretržite pracovala vyše 5 rokov, mala by som mať nárok na podporu v nezamestnanosti vzhľadom na odpracované roky...

tinax
autor
3. nov 2011

takze odpovedam na vlastny prispevok-snad to niekomu pomoze: Narok na podporu mi vznikol v trvaní 6 mesiacov a som rada ze som to tak vyriesila lebo po rodicovskej by mi uz narok nevznikal a rozhodne by bolo skoda o tie peniaze príst.

tinax
autor
3. nov 2011

@martinkatinka podla toho co som zistovala a zistila tak by Ti mal vzniknut narok na podporu podla odracovanych rokov. Budes musiet ale prerusit rodicovsku. treba prepocitat co Ti vyjde lepsie a na rodicovsku poslat docasne napr. manzela.

martinkatinka
3. nov 2011

@tinax - joj, dík za odpoveď... no a potom by som mohla znova prejsť na rodičovskú pokiaľ malý nebude mať 3 roky? Predpokladám, že áno....

tinax
autor
3. nov 2011

@martinkatinka tak to planujem ja ak sa mi nepodari zohnat si pracu- co sa mi s dvomi malymi detmi tak rychlo nepodari.

martinkatinka
3. nov 2011

@tinax - super, dík, moc si mi pomohla, dík, že si spomenula a napísala aj mne...

mimmka30
7. feb 2012

budem mat narok na podporu po ukonceni RD ked mi dali vypoved pocas poberania RP v aprili 2O1O a RD mi konci v maji 2O12

mimmka30
7. feb 2012

a mam odpracovanych 10rokov

tanitta
7. feb 2012

@mimmka30 rozhodne obdobie sa rata 2 roky pred nastupom na tuto rodicovsku dovolenku.
aktualne je vyhodne, aby mamicky do prace nastupili -alebo si nechali preplatit dovolenku a az potom ukoncovali pracovny pomer, pretoze tymto si zabezpecia vymeriavaci zaklad v tych 2 rokoch pred zaevidovanim sa na urade prace, no a podpora sa im rata iba z tohto vymeriavacieho zakladu..

mimmka30
8. feb 2012

@tanitta dakujem len cimam narok na poberanie podpory, lebo kazdy mi inak hovorí,jasne dovolenku mi zamestnavatel vyplatil a pac.pomer ukocnil pocas RD co by nemal, ale na sudne trovy som nemala peniaze niekedy to nesmeli urobit len po ukonceni RD alebo PN teraz sa to robi. 😖

tanitta
8. feb 2012

@mimmka30 mas narok

mimmka30
8. feb 2012

@tanitta super aspon si ma potesila bo mi kazdy vrai ze asi nie ked som bola od 2010doma dlasie dva roky ze mi to nepokryje..ale po tolkych rokoch tam odrobenych ani odstupne ani podpora by ma svihlo..dik si mila

mimmka30
8. feb 2012

@tanitta no mojka nebudem mat narok ze sa posledne 3roky by som mala byt aspon 2zamestnana to som nebola ani dobrovolne si nestihnem zaplatiit

tanitta
8. feb 2012

@mimmka30 a nie je zakon ze pocas RD ti zamestnavatel nemoze dat vypoved??.... a ukoncit HPP az po ukonceni RD?jedine po vzajomnej "dohode"..... prepac ak som ta zneistila a podala mylnu info.. ale myslela som si ze ked ti skonci RD a k tomu datumu hned aj mas vypoved tak pocas RD sa ti zapocitava poistenie v nezamestnanosti a tym padom by si mala aj narok... 😔 ...

mimmka30
8. feb 2012

@tanitta no kamoske dnes na soc poistvni povedali ze narok nemame tiez je na to tak isto,pretoze sa zapocitava obdobie 2roky z 3ale musi byt zamestnana musi mat zmluvu,neviem uz stym nic spravit ked nam dal vypovede zavod bol v konkurze pre nich to je vyhodne nedostaneme ani odstupne ani podporu po 10rokoch nic,,uzas co au to za zakony niekedy ta prepustit pocas RD nemohli,teraz sa robi vsetko

sonrep
18. júl 2012

maminky ktora sa tak v tom vyzna a vedela by mi vypocitat cca aku budem mat podporu ked jej opisem moj pripad? dakujem vopred 🙂

tinad
8. sep 2012

Prosim vas vedeli by ste mi poradit ohladom vypovede, dovolenky, podpory...? dakujem

gabkka
4. jún 2014

ahojte chcem radu, som na materskej dovolenke od 28.12.2013, pricom zamestnanecký pomer sa skončil31.12.2013, MD poberám do 28.8.2014. Moje otázka ako dlho trvá MD, môžem si po nej požiadať o dávku nezamestnanosti na 6mesiacov nakolko som robila 2roky a potom po tých 6 mesiacoch prejst na rodičovskú. a ešte počas RD môžem mať opatrovníctvo, dakujem

mirip
22. jún 2014

ahojte v marci mi skončila riadna rodičovská dovolenka, počas MD som ale dostala výpoveď /tiež som bola na dobu určitú a zastupovala predtým materskú/ a podľa info keby som sa od 1.apríla registrovala nemám na nezamestnanecké nárok,dieťa mi malo 8.marca , 3 roky tak som si dala predlžiť starostlivosť do 6rokov /zadarmo/ veď načo sa zaregistrovať ked aj tak by som nedostala nič a navyše by somsa musela chodiť hlásiť, v marci mi teda končila rodičovská dovolenka no od 1. apríla som sa zamestnala a robím do 30.júna /kedže v školstve je zvyk na prázdniny prepúšťať/. Oplatí sa mi od 1.júla registrovať na úrade práce,mám nárok na nezamestnanecké ?

gapa
27. jún 2014

@mirip kde si si bola predlžiť starostlivst? ak pracuješ 1.4.-30.6.2014, tak bolo treba dať do 8 alebo 9.4. odhlášku v sociálnej poistovni ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a potom nanovo od 1.7.2014 prihlášku (najneskôr 1.7., ak chceš byť poistená už 1.7.) nanovo prihlášku!!! (urob si kopie a daj potvrdiť pečiatkou pre seba, alebo vypíš 2x každé, tj jeden prvnopis pre teba a dať opečiatkovať)
Nepíšeš konkrétne dátumy kedy ti trval pp, ale ak si robila len 3mesiace, tak nárok nebude, no treba viac údajov 4roky dozadu a či išlo o pp na dobu určitú či neurčitú.
Ak sa nezaeviduješ od 1.7., tak manžel nebude mať nárok na odpočet v ročnom zúčtovaní dane za teba za obdobie, kedy nie si na úrade práce, tj. len za obdobie 1-3/2014 tj. 3mesiace, kedy si 1vého poberala RP, ak by si bola evidovaná už 1.7., tak aj za júl ... môže uplatniť odpočet.

Ahojte. Chcela by som požiadať o radu. Som na MD, t. č. na RD do 10.05.2015. Môj zamestnanecký pomer sa skončil k 01.08.2014 dohodou (firma v likvidácii). čiže som nezamestnaná na RD. Aké mám možnosti? Čo by som mala urobiť? Zhodou okolností aj manžel prišiel o prácu a je evidovaný na UP od 1.8.2014. Ďakujem.

lilianka1199
1. sep 2014

@gapa Mozem ta aj ja poprosit o radu 😉 , Pracovala som pred materskou cca 4r., pocas materskej som dala vypoved, nastupila do inej prace, kde mi zrusili pracovnu zmluvu a pracujem len na dohodu. No firma krachuje, mne konci materska v maji a firma bude zrusena v jan. - februar. Tym padom budem na materskej. Mna len zaujima ci ma mamicka po odprac. rokoch v maji narok ist sa hlasit na urad prace, ci dostanem len socialku a mozno ani to, kedze manzel zaraba? Len neviem, ci mam narok na podporu v nezamestnanosti, alebo to zaniklo, koli materskej? DAKUJEM 🙂

gapa
1. sep 2014

@lilianka1199 ak v posledných 3rokoch pred zaevidovaním si bola poistená v nezamestnanosti aspon 730dní, tak nárok na podporu máš. Ráta sa do toho pracovný pomer a dohoda s pravidelným príjmom od 1.1.2013. A pozor, ty poberáš rodič.príspoevok, nie materské (ak budeš sa pýtať po rady, či na úradoch).