Mám nárok na ZŤP alebo ČID?

vejka8
18. aug 2011

ahojte,som tu nová,pár dní som tu čítala,ale nenašla som zatiaľ odpoveď.
Mám 85 % obojstrannú stratu sluchu,nosím načúvací strojček ...som sa nedávno dozvedela od kamaráta,čo má podobný problém,že on má priznaný nejaký teraz neviem či čiastočný invalidný dochodok alebo len zťp....ja mám 40 rokov a nikdy mi to nikto nenavrhol....ale hrozí mi vyhadzov z práce a vzhľadom na moj handicap sa mi veľmi ťažko bude hľadať nová práca,preto hľadám niečo,čo by mi mohlo pomocť.
Máte niekto podobný problém?Veľmi pekne ďakujem.

vulka
19. aug 2011

Tiež som ZŤP, ale s úplne inými diagnózami. Ale podľa mňa na ZŤP máš nárok. Skoč si na sociálne. Tam sa podáva žiadosť(tá sa musí doplniť max 6 mesiacov starými lekárskymi správami). Všetko Ti tam povedia. Pokiaľ ide o invalidný dôchodok, tak to sa informuj na sociálnej poisťovni. Ale tam to tiež ide tak, že donesieš lekárske správy, lekárom spracovaný formulár atď.

mamkaivka
19. aug 2011

preukaz ZŤP si už mala mať dávno, a využívať výhody, ktoré ti patria ako napr. neplatíš koncesionárske poplatky, zľava na cestovnom, zľavy na kúpaliskách a rôznych kultúrnych podujatiach, ak je dom alebo byt v ktorom bývaš na tvoje meno zľava na dani, zľava na poplatkoch smetia, ak kupuješ auto zľava na polícii, nepotrebuješ diaľničnú známku na auto pokiaľ sedíš v tom aute ti, a to už nehovoriac o parkovacích miestach v meste, atď.... Treba ísť na sociálku podať si žiadosť na dôchodok, žiadosť o priznanie preukazu ZŤP, sú to behačky, ale patrí ti to. Naši úradníci ti nikdy neporadia, informácie treba získavať od ľudí, ktorí žijú v domove / myslím postihnutých hlavne telesne oni sa v tom vyznajú/, môj manžel je členom zväzu invalidov a 2x ročne sú aj športové hry pre postihnutých ľudí a 1x ročne schôdza, a to je zdroj informácií, človek tam stretne komu správnych ľudí a necíti a sám vo svojom trápení

ywana
20. aug 2011

1. ...zájdi na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (vo vašom meste, alebo okrese - teda tam kam patríš), odbor sociálnych vecí (alebo sociálnej pomoci) a pýtaj sa na vybavovanie preukazu pre zdravotne ťažko postihnuté osoby...mala by si obdržať nejaké formuláre, ktoré vyplníš a spolu s lekárskym nálezom od odborného lekára (pravdepodobne ORL, ktorý potvrdí tvoje postihnutie) ich podáš na podateľni a budeš čakať na rozhodnutie (asi 30 alebo 60 dní, neviem presne)...
...nakoľko je tvoje postihnutie značné, myslím si, že by ti mal byť priznaný status ZŤP občana - pozri si zákon č.447 / 2008 Z.z. (str. 3802 - tam je tvoje postihnutie)...a ak budeš mať postihnutie nad 50%, budeš uznaná za ZŤP občana...pozerala som to teraz a podľa všetkého by si mala byť uznaná za ZŤP občana...
...tvoje žiadosti bude posudzovať posudkový lekár patriaci na ÚPSVaR...
...ak budeš mať preukaz, môžeš získať rôzne úľavy (sú pekne popísané v prvom príspevku)...napr. neplatíš koncesionárske poplatky...dá sa vybaviť úľava na poplatkoch na smeti, zľavy pri cestovaní MHD a aj prímestskej dopravy...v každej pokladni ukáž preukaz ZŤP a oni ti povedia aké poskytujú zľavy (múzeá, kiná, galérie atď.)...

2. ...neviem celkom presne, ale ak sa nemýlim o invalidný dôchodok by si mala žiadať na Sociálnej poisťovni...tam aj majú svojich posudkových lekárov...