icon

Manžel so starším synom doma počas pobytu v pôrodnici - na čo má nárok od zamestnávateľa?

avatar
silvia610
21. jan 2019

Ahojte mamičky keďže s termín pôrodu blíži, chcela by som sa informovať, na čo všetko má manžel nárok v práci kým budem v pôrodnici s druhým bábätkom? Vopred ďakujem za každú informáciu

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 3. jún 2026 · 40 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Manžel má nárok na nevyhnutný čas na odvoz do a z nemocnice; ďalšie platené voľno závisí od kolektívnej zmluvy alebo dohody so zamestnávateľom.
  • OČR môže byť vystavené pediatrom alebo lekárom v nemocnici a sociálna poisťovňa vypláca náhradu od prvého dňa.
  • V diskusii sa uvádzalo, že OČR je štandardne 55 % z vymeriavacieho základu, ale niektoré skupiny alebo kolektívne zmluvy môžu poskytnúť vyššiu náhradu (aj 100 %) alebo dodatočné dni voľna.


Najčastejšie otázky

Q: Na čo má manžel nárok v práci, keď je manželka hospitalizovaná po pôrode?
A: Má nárok na nevyhnutný čas na odvoz do a z nemocnice; môže čerpať OČR, ak mu lekár (pediater alebo lekár v nemocnici) vystaví potvrdenie; ďalšie dni sú závislé od kolektívnej zmluvy alebo dohody so zamestnávateľom.

Q: Kto môže vystaviť OČR po narodení dieťaťa?
A: V diskusii uviedli, že OČR môže vystaviť pediater a niekedy aj lekár v nemocnici; pediatrička môže podľa diskusie vypísať aj 10 dní OČR.

Q: Ako dlho môže byť OČR platené pri starostlivosti o dieťa?
A: V diskusii bolo uvedené, že pre jednu diagnózu a jedno dieťa sa často spomínajú 10 platených dní; konkrétna dĺžka závisí od diagnózy a rozhodnutia lekára.

Q: Kto platí OČR a aká je výška náhrady mzdy?
A: Účtovníčka v diskusii uviedla, že OČR vypláca Sociálna poisťovňa od prvého dňa a štandardne je to 55 %; v diskusii sa tiež spomínalo, že policajti alebo skupiny viazané kolektívnou zmluvou môžu mať náhradu 100 %.

Q: Môže zamestnávateľ dať extra dni voľna pri narodení dieťaťa?
A: Áno; v diskusii boli príklady interných výhod: 1 deň voľna ako bonus pri narodení, druhý deň na vybavenie úradov a preplatených 12 hodín v deň prepustenia z nemocnice, ak to upravuje zamestnávateľ alebo kolektívna zmluva.

Q: Ako získať potvrdenie o hospitalizácii pre účely OČR, ak nemocnica nepristúpi?
A: V diskusii uviedli, že nemocnica má tlačivo na potvrdenie hospitalizácie a lekár v nemocnici môže potvrdiť hospitalizáciu; ak nemocnica nepotvrdí, pediater dokáže vystaviť OČR.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Manžel môže žiadať o nevyhnutný čas na dopravu do/z nemocnice a môže požiadať o OČR, ak mu lekár vystaví potrebné potvrdenie.
  • Dĺžka a preplatenie OČR závisí od rozhodnutia lekára, pravidiel Sociálnej poisťovne a od kolektívnych zmlúv alebo interných pravidiel zamestnávateľa.


Sporné názory

  • Nárok na výplatu OČR: jedna skupina uvádza, že OČR je štandardne platené 55 % (údaj od účtovníčky), iní tvrdia, že niektoré skupiny (napr. policajti) majú OČR 100 % alebo že zamestnávateľ môže doplácať viac.
  • Dĺžka plateného voľna po pôrode: niektorí uvádzali, že pediater môže vystaviť 10 dní OČR, iní tvrdia, že dĺžka závisí na diagnóze a nie je univerzálne garantovaných 10 dní bez lekárskeho rozhodnutia.


Otvorené otázky

  • Ktorý presný paragraf alebo ustanovenie zákona upravuje nárok na „dva dni“ voľna pre otca po narodení a ako sa to aplikuje v praxi?
  • Ako konkrétne aplikujú jednotliví zamestnávatelia a kolektívne zmluvy rôzne varianty preplatenia OČR (55 % vs 100 %) a dodatočných dní voľna?


Spomenuté značky a firmy

Sociálna poisťovňa, Polícia

Spomenuté produkty a metódy

OČR, PN, prekážka v práci (paragraf), kolektívna zmluva, dovolenkový priemer, preplatených 12 hodín pri prepustení z nemocnice

Miesta a osoby

žiadne

Strana
z2
avatar
lubik87
21. jan 2019

@silvia610 prvých 10 dní od porodu má ako keby dovolenku navyše samozrejme daňový bonus, platí sa za celý mesiac ( aj vposledny deň narodenia dieťaťa v mesiaci) viac.ma.nenapada už

avatar
liz_lemon
21. jan 2019

@lubik87 kde si prišla k tym 10 dňom? to boli len plány, nie je to schválené

avatar
lubik87
21. jan 2019

@liz_lemon no sranda potom môj muž.mal.vynimku :D

avatar
beky1813
21. jan 2019

@lubik87 alebo to ma ako bonus v praci

avatar
lubik87
21. jan 2019

@beky1813 môže byť ..nejak som to neriešila len povedal že dva týždne bude doma.pomahat tak.som bola.vytesena :D no je to škoda teda keď to neuznali...

avatar
silvia610
autor
21. jan 2019

@liz_lemon a viete mi teda poradiť ako to je?

avatar
liz_lemon
21. jan 2019

@silvia610 no, nema narok na nic extra, moze si akurat tak zobrat volno na cas potrebny na odvoz do/z porodnice (nie cely den), potom kym si v porodnici, moze mat OCR, inak nic

avatar
silvia5252
21. jan 2019

@silvia610 no pokiaľ viem, tak sa uznáva iba presun do a z nemocnice...Čo sa u nás vo firme toleruje ako 2 dni platený paragraf na manželku navyše. Potom už asi iba dovolenka, alebo vypísať sa s malým. Možno sa niečo zmenilo a baby ma opravia...Už sme dlhšie v práci nemali novorodeniatka zamestnancov 😊.

avatar
moninah
21. jan 2019

@silvia610 teraz sme to riesili. V nemocnici, ked som pytala nejake potvrdenie na mna pre manzela, pozerali na mna ako na debila, ze co pytam. Ale detska doktorka bola uplne zlata a vypisala manzelovi 10 dni ocr na starsieho syna. Inak mal este to volno na odvoz do a z nemocnice.

avatar
evittam
21. jan 2019

@silvia610 Podla ZP ako pise
@liz_lemon
@moninah

avatar
evittam
21. jan 2019

@lubik87 To mozu mat tak akurat v kolektívnej zmluve. Ale nie podla ZP.

avatar
lavender21
21. jan 2019

Očr ti môžu vypísať aj v nemocnici, na tom tlačive je kolonka na to, ak rodič, ktorý sa inak o dieťa stará je hospitalizovaný. To ti ale potvrdia len na tie dni čo so tam, takže cca 5. Ak chceš dlhšie, tak najistejšie je sa dohodnúť s pediatričkou, tá to môže vypísať na 10 dní maximálne.

avatar
evittam
21. jan 2019

@lavender21 Prečo len na 10? OCR mozes mat na kolko len dni chces. 10dni je platených na jedno dieta a jednu diagnozu.

avatar
lavender21
21. jan 2019

@evittam áno, máš pravdu, zle som sa vyjadrila. Zaplatených je 10 dní...

avatar
evittam
21. jan 2019

@lavender21 Ani to nie je celkom pravda. Plati co som uz napisala.😉

avatar
iveta143
22. jan 2019

ja som porodila a manzel cerpal 10 dni ocr na starsie dieta...vypisala mu ho pediatricka

avatar
adusik8
22. jan 2019

neviem koľko má syn ale ak je do 3r tak detská vypíše mužovi očr v pohode ...môjmu mužovi tam niekde písala že som v pôrodnici inak vraj na očr nárok nemá, lebo sa máš o dieťa starať ty ....môj bol doma 10dní aj keď reálne som bola v pórodnici len 2dni....poprípade ho vie vypísať aj obvodná ak vysvetlí o čo ide môže mať očr aj na teba teda, a plus dva dni čo je dané štátom

avatar
evittam
22. jan 2019

@adusik8 Ake dva dni dane štátom?! A na OCR mozes byt aj s manželom,nielen s dieťaťom do 3 rokov, nie je to ohraničené vekom. Takže prosim ta nezavádzaj.

avatar
adusik8
22. jan 2019

@evittam prečítala si si poriadne čo som napísala? je tam že si môže aj na ňu vziať očr ....a dva dni má nárok na voľno manžel po narodení dieťaťa na vybavovanie čoho treba ..už to bolo spomínané aj vyššie

avatar
evittam
22. jan 2019

@adusik8 Uved paragraf ZP,ktory o tom pise-o tych 2dnoch. Ďakujem.
Muz má nárok na paragraf na nevyhnutny cas a je na zamestnavatelovi co mu uzna.
Reagovala som na tvoj koment kde tvdis,ze na OCR moze ist s dieťaťom do 3rokov,co nie je pravda. Môže ísť aj s 15rocnym.

avatar
adusik8
22. jan 2019

@evittam ako pozerám ona sa pýtala kým bude v pôrodnici takže v tomto prípade ak je dieťa do 3rokov tak očr na dieťa,ak je staršie a chodí do škôlky tak očr na manželku až keď príde domov z pôrodnice

avatar
adusik8
22. jan 2019

@evittam ale v pôrodnici kým je,to asi s 15ročným doma nebude 😂 to chodí do školy predsa

avatar
evittam
22. jan 2019

@adusik8 No ale na dieta môže mať OCR, skus to pochopit. A prečo by nemohol byt ak mu da lekar diagnozu?! Ja pisem o nároku na OCR pri chorobe. 😉 Sme sa nerozumeli.

avatar
adusik8
22. jan 2019

@evittam ak je choré samozrejme 😊 ...ale mamička chcela vedieť kým je v pôrodnici a ak je dieťatko zdravé a navštevuje škôlku alebo školu tak manžel môže chodiť do práce 🙂 nepochopili sme sa teda

avatar
evittam
22. jan 2019

@adusik8 Tak to určite.😉

avatar
kubkovamama
22. jan 2019

@silvia610 môj už ex bol štátny zamestnanec,mal nárok na jeden deň voľna ako bonus pri narodení dieťaťa,druhý deň na vybavenie veci na úradoch(druhý den nie hneď po sebe,skrátka kedy bol čas obehat to) a dali mu preplatenych 12hodin v deň prepustenia z nemocnice.Vyuzil iba ten den a odviezol ma domov.Starsi normálne chodil do školy.OCr majú štátny platenú 100% platu,tam sa to oplatí.Zalezi čo je v zmluve,aký je nadriadeny,vymení si služby s niekým atd

avatar
dnld
22. jan 2019

@kubkovamama odkedy 100% platu? Kolega bol nedavno na očr a dostal 55% ako keby bol na marodke

avatar
evittam
22. jan 2019

@dnld Citaj co pise-napr.policajti maju svoju SP a PN a OCR 100%. Ďalej existujú kolektívne zmluvy.

avatar
evittam
22. jan 2019

@dnld Pn nie je 55% od začiatku.

avatar
evittam
22. jan 2019

@kubkovamama Ale tu neriešime ako to mal tvoj ex.😉

Strana
z2