Materská, úrad práce a dobrovoľné poistenie

19. aug 2021

Ahojte, viaceré tu viete veľmi dobre poradiť tak prosím o pomoc s mojou dilemou. Tento mesiac mi končí zmluva v práci kde pracujem 4 roky, plán bol otehotnieť ešte počas trvania ale viete ako to býva, človek mieni... Plánujem ísť na úrad práce a teraz neviem ako to chodí, ak otehotniem napríklad v septembri z čoho sa mi bude vyrátavať materská? Viem, že ak si zaplatím ten balík dobrovoľného soc. poistenia tak by mi mala vyjsť avšak je nejako možné aby sa mi vyrátavala z tohto posledného zamestnania? Vychádzala by mi totižto maximálna, čiže ak by som napr. otehotnela v sept a dobrovoľné si platila až od januára na menej ako 90 dní potom PN až do materskej nevyrátavali by mi materské z predchádzajúceho roka čiže 2021? Ďakujem za pomoc každej čo napíše ❤

hviera81
19. aug 2021

ochranná lehota je len 8 mesiacov, cize z toho zamestnania sa to nijako ratat nebude....
ak by si si platila 26 tyzdnov (cize cca od pozitivneho tehotenskeho testu) maximalne odvody, vtedy by si mala max matersku

alenah31
19. aug 2021

na nárok na materské nestačí mať 270 dní NP v posledných dvoch rokov - zároveň to NP musí byť aktívne. Čiže ak otehotniete až ako evidovaná na ÚP a nebudete si platiť dobrovoľne balík soc. poistenia - nárok na materské nevznikne.

hviera81
19. aug 2021

@alenah31 da sa prihlasit na dobrovolne nemocenske, takze splnit sa to da, ale nebude sa to pri min. odvodoch pocitat zial z tej prace, ale z toho minima....

autor
19. aug 2021

Dievčatá ďakujem za komentáre ❤ Čiže ak to dobre chápem, zaevidujem sa na úrade práce a nemusím platiť nič, hneď ako otehotniem si začnem platiť ten balík dobrovoľného soc. poistenia z max. odvodov a možem ísť napr. hneď po mesiaci na PN? tým pádom ostať evidovaná na úrade práce a poberať nemocenské (+tehotenské? ) až do materskej ktorá bude maximálna a neplatiť nič?

hviera81
19. aug 2021

v teorii ano 🙂 v praxi musis davat pozor, aby to bolo 26 tyzdnov, ak porodis skor, tak zial nic.
a tu pn-ku este nech ti niekto potvrdi, ze mozes, s pn nemam skusenost

natalala
19. aug 2021

Dakujem, velmi sa tesim, ze ti aj ja mozem zo svojich odvodov prispiet na tvoju planovanu bezdovodnu PN ❤️

danusa64
19. aug 2021

Ahoj, ak budes evidovana na UP tak na platenu PN nemas narok, iba ak by si na nu nastupila do 7 dni po skonceni PP

autor
19. aug 2021

@danusa64 ani ak si budem platit dobrovolne nemocenske a potom pojdem na pn? tehotna zial este nie som

danusa64
19. aug 2021

To si niesom ista, teoreticky asi ano. To by som si radsej overila priamo na SP

kvetinka1797
19. aug 2021

chod na PN po skonceni PP do 7 dni.. ked sa uz zaevidujes, nebudes mat platenu PN ..a ked otehotnies, zacni si platit dobrovolne nemocenske po dobu 26 tyzdnov najvyssiu sumu, ked chces max. matersku.. ked ti staci obycajna materska a vyssi rodicak, staci si zaplatit 7 dni dobrovolne nemocenske poistenie

alenah31
19. aug 2021

@hviera81 veď píšem, že si musí platiť dobrovoľne DNP, aby vôbec nárok na materské mala. To či si bude platiť z maxima alebo minima záleží na jej fin. možnostiach - to už neriešim.

autor
19. aug 2021

@kvetinka1797 dakujem za odpoved ❤ a ako to funguje keby som otehotnela pocas tej PN?

hviera81
19. aug 2021

@alenah31 jaj, sorry, nevsimla som si ze tam je aj to ze musi byt aktivne, som prehliadla 🙂

kvetinka1797
19. aug 2021

to s tym nema uz nic spolocne, ked otehotnies po skonceni PP, je uplne jedno ci budes evidovana na UP alebo na PN, nebudes mat ochrannu lehotu na 8 mesiacov ako tehotna.. aby si mala ochrannu lehotu pre tehotne musis byt zamestnana, zivnostnicka alebo si platit DNP, inak sa neda 😁 pri DNP je ochranna lehota uz po 7 dni, preto staci zaplatit 7 dni , ale to plati len pre obycajnu matersku.. ked chces maximalnu, musis platit 26 tyzdnov maximalny balik, najvyssiu sumu

autor
19. aug 2021

@kvetinka1797 dakujem za vsetky info velmi mi pomohli 😘

kvetinka1797
19. aug 2021

za malinko ☺️

domka222
19. aug 2021

Presne ako som minule povedala, ženy ešte nie sú ani tehotné a už sa chystajú na PN 🤦‍♀️

kvetinka1797
19. aug 2021

@domka222 no kazdy rozmysla dopredu z coho bude zit, aby mal co najvyssi prijem ..teraz si zober, ze autorka sa tu neporadi a pojde sa evidovat, dostane davku v nezamestnanosti 6x nejake 300€(mozno aj to prehanam) a koniec, nic viac jej nepatri, po porode rodicak 270€ ..a takto ked pojde na PN a zaplati si DNP bude brat neviem kolko za PN + tehotensky, matersku a rodicak 370€.. tak si vyberme aky prijem je lepsi 🙈

autor
19. aug 2021

@kvetinka1797 dakujem za takuto odpoved a ochotu, veru nikto nevie kto ma aku zivotnu situaciu ❤

lilinka88
19. aug 2021

@kvetinka1797 áno, a poskladajme sa na my všetci na to,aby lenivé ženy,ktorým sa nechce robiť mali z čoho žiť. Ozaj má udivuje,že sa v tomto štáte ešte nadáva na vládu a na to,že kradnú.vsak to robíte všetky, tá vláda je fakt len zrkadlom národa

evica17
19. aug 2021

@domka222 nastastie nie vsetci gynekologovia davaju pn len tak. Ten moj vravel, ze ked ho zeny prosili ze im je nevolno a nech im da pn, ze ci im bude doma akoze lepsie. Ze nie, ze im bude rovnako nevolno, len budu mat polovicu prijmu. A navyse ked si len doma tak sa viac prizeras a lutujes a je ti horsie a ked makas tak na to nemyslis.

lilinka88
19. aug 2021

@evica17 nedá gynekológ, dá obvodná. Bohužiaľ v tomto štáte sa už pomaly PNky rozdávajú pred nemocnicou a zvlášť u tehotných je to už akási samozrejmosť 🤷🤦🏻‍♀️

kvetinka1797
19. aug 2021

@lilinka88 je rozdiel zeny ktorym sa nechce robit a zeny, ktore prisli o pracu.. autorka pracu mala ..aj ty mozes prist o pracu ako ktokolvek iny a neverim tomu ze by si neurobila co sa da pre lepsi prijem

natalala
19. aug 2021

@kvetinka1797 ano urobila by som co sa da pre lepsi prijem, nasla by som si novu pracu 🤷🏼‍♀️

lilinka88
19. aug 2021

@kvetinka1797 samozrejme že urobila - tehotná nie je, nič jej nebráni nájsť si novú prácu. Pozri,už v takom Kauflande majú veľmi slušné platy. Keby nemám z čoho žiť, je mi jedno čo robím a keby chcem vyššiu materskú,tak radšej ísť tam na 3 mesiace do pokladne. Ale samozrejme je jednoduchšie špekulovať ešte dopredu. Aspoň že tie maximálne odvody sú ozaj také,že málokto si ich dovolí. A na každú jednu tehotnú by som už v dnešnej dobe posielala pravidelné kontroly

evica17
19. aug 2021

@lilinka88 aha. No tom som nevedela ze ked je tehotna, ze moze dat aj obvodna pn kvoli tehotenstvu. Ako mna stve kedcsa tie zeny co su na pn len tak este rozculuju nad vychadzkami, ze nikde nemozu chodit a musia sediet doma.

kvetinka1797
19. aug 2021

@natalala @lilinka88 hej lebo to je tak ze si zmyslim novu pracu a uz idem 🙈 napr. tu na vychode je to s pracou katastrofa, manzel si nasiel novu pracu po 8 mesiacov ...

domka222
19. aug 2021

@kvetinka1797 teraz jedna otázka. Ide na UP a potom PN. A ak sa jej nepodarí otehotnieť za pol roka, rok, dva, tak čo? Treba si hľadať robotu, nie vymýšľať, že idem na PN, keď ešte ani tehotná nie a nemusí sa to tak skoro podariť

kvetinka1797
20. aug 2021

@domka222 aj keby bola na PN 10 rokov nas do toho nic nieje 🙂 je to jej vec ci si bude hladat druhu robotu ci bude riesit babetko.. a nam ostatnym to moze byt uplne jedno 😉

natalala
20. aug 2021

@kvetinka1797 tak ako rychlo/lahko a ako platenu pracu si clovek najde zalezi aj od vzdelania a schopnosti 🤷🏼‍♀️ A pises, ze nam ma byt prd do toho aj keby bola 10 rokov na bezdovodnej PN, tak vies co aj z mojich odvodov sa tieto spekulacie platia a potom pre ludi co su naozaj chori a potrebuju pomoc peniaze nie su, lebo idu ludom co iba parazituju na systeme. Potom sa pre chore deti zbieraju debilne stupliky z pet flias a podobne 🤦🏼‍♀️ Mna by hanba fackala takyto odrb spravit a este sa tvarit, ze co vsak to je normalne.