Matka z Čech a otec Slovák. Aký bude trvalý pobyt?

amaliawillow
20. jan 2021

Ahoj, jsem Češka žijící v Bratislavě, ale nemám na Slovensku trvalý pobyt. (O ten si člověk muže požádat až po peti letech na SK) Pritel je Slovák. Dite pry automaticky dostává trvalý pobyt po matce, ale jak v případě ze nejsem Slovenka, ale narodí se tu, budeme žít tu a otce má normálně Slováka ? To automaticky dostane trvaly pobyt v Brně, kde ho mám já? Nějak se mi to nezdá :D Googlim, ale nic jsem o tomto konkrétním případě nevygooglila.

maximilie
20. jan 2021

@amaliawillow nie som si na 100% istá ale zrejme áno, bude mať po tebe v Brne. Je to problém, aby si si zmenila trvalý pobyt ked žiješ tu?

maximilie
20. jan 2021

@amaliawillow jaaaj chápem...pardon, uslo mi to. Takže nemôžeš. Asi len svadba je riešenie. Ale ved je to len trvalý pobyt. Potom to môžte zmeniť po tých 5 rokoch

kucikuc
20. jan 2021

Pochybujem žeby dieťa dostalo trvalý pobyt v Brne. Určite dajú tam kde ma otec.

simca06022011
20. jan 2021

MOje nervy... ak tu budete byvat, nahlasis si trvaly pobyt, na cudzineckej policii, normlane dostanes aj nas preukaz (pobytovy preukaz obcana EU/zda sa mi ze aj nejaky iny nazov uz ma) a ten budes vyuzivat ku vsetkym ukonom co kde kedy budes potrebovat. Na ten pobyt si prihlasis aj dieta. Ak zijes v BA trvalo, ten pobyt si uz mala mat davno vybaveny. K tomu sa potom vybavuju samozrejme aj zdravotna poistovna aj socialna poistovna.
Neviem kde v ba byvate, ale predpokladam, ze TP si nahlasis k otcovi dietata... a teda budete mat adresu spolocnu 🙂

simca06022011
20. jan 2021

Este sa informuj na matrike (mozno aj tu niekto bude vediet), kvoli dokladom, lebo podpisovalo sa tam viac veci,a le uz si nepamatam.. jednak jasne priezvisko po otcovi, kedze nie sme manzelia,a le aj obcianstvo sa mi zda, ze sme nieco vypisovali...

amaliawillow
autor
20. jan 2021

@simca06022011 Tak to je pak v pořádku. Já jsem byla jen zmatena teď, všude čtu o trvalém pobytu a ten má člověk pouze jeden a zde si o nej muže člověk požádat až po pěti letech. Já tu pracuji, takže pojištěna tu normálně jsem, i nahlášené..Ale to je pobytova karta na 5 let.. Ale trvaly pobyt mám porad v Čechách, tak to mě zajímalo, asi zle zvolena otázka, pardon 🙂 tak moc díky za info

simca06022011
20. jan 2021

@amaliawillow aha ano, jasne... my uz mame tu druhu tak som na to zabudla, ze tam bola este ta "prechodna". ALe to v podstate bol tiez riadny pobyt pred nasimi uradmi aj ked je to prechodny, aj na zivnostenske listy, a vsetky listiny od vymyslu sveta, urady..v sade isla slovenska adresa. Na tvojom mieste, kedze predsa toto je trochu iny pripad, este mas trochu casu, sa spytam na urade, neviem ci na matrike sa to vypisuje, alebo kde.. nech zbytocne nemas potom stres a vybavovacky, ked uz budes mat ine starosti . Moj chlap napr zahranicny obciansky ani raz nevytahoval nikde. Vsade dal rovno ten pobytovy a teda nikde mu zahranicnu adresu nepisali 🙂

evka_s
20. jan 2021

@amaliawillow já jsem tady na SK 9 let. Trvalý pobyt mám jak ve svém domovském městě v ČR, tak na SK + samozřejmě právo na trvalý pobyt občana EU. Na ten se nečeká 5 let, dostaneš ho hned, jen po 5 letech dostaneš kartičku na 10 let a nemusíš se třepat na cizinu každý rok. Děti mají trvalý pobyt samozřejmě na SK 🙂

amaliawillow
autor
20. jan 2021

@evka_s Aha, tak super 🙂 moc díky za info

evka_s
20. jan 2021

@amaliawillow nemáš zač, klidně se ptej kdyby něco. A hodně štěstí a pevné nervy s cizineckou policií v BA 🙂

laila18
20. jan 2021

@amaliawillow ak máš tu kartičku Právo na pobyt či ako sa to volá (muž je tiež Čech) tak normálne sa tým preukážeš v pôrodnici a nahlasiš ten pobyt čo je na tej kartičke... každopádne my sme pobyt v Brne rušili, keďže stále musel platiť aj tam odpady a proste mal pobyt u rodičov, tak aby ho tam stále nemali napísaného 😂 normálne pôjdeš na Magistrát, vydajú ti nový občiansky preukaz bez trvalého pobytu v ČR, a kedykoľvek sa do ČR budeš chcieť vrátiť, tak sa len zase prihlásiš na pobyt...takže môžeš aj tak spraviť 👍

amaliawillow
autor
20. jan 2021

@laila18 Mám to úplně stejně jako muž predtim, to jsou zase nové info co jsem nevěděla, tak diky

laila18
20. jan 2021

@amaliawillow áno je to novinka asi rok dva, veľa ľudí o tom nevie, vlastne zrušením pobytu nestratiš občianstvo ČR čo je super...myslím, že u nás na SK to ešte nie je možné, nezaznamenala som také info zatiaľ

laila18
20. jan 2021

@amaliawillow a ešte každopádne poradím no, neviem kedy máš termín, ale zváž pôrod v Brne, ja som rodila na Obilňáku a teda oproti BA porodniciam veľký rozdiel. Ideš ako samoolatca, stali ma to 25000kč (lebo cisársky trošku viac stojí) ale všetko mi späť vrátila poisťovňa slovenská..👍👍 keby niečo napíš kľudne mi správu

andreatytler
20. jan 2021

@amaliawillow Mam dojem ze sa ti do toho priplietlo obcianstvo... lebo toto sa ziskava po 5 rokoch a aj dieta ziskava obcianstvo po matke/otcovi.
Trvaly pobyt je mozne nahlasit kdekolvek kde mas povolenie na pobyt.

simca06022011
20. jan 2021

@laila18 nie je to novinka ;) mam tu chlapa 18 rokov z HU a uz pred cca 10r sme to riesili, pretoze okrem toho co spominas - smeti a tak.. tak jeho tam nahanal napr aj danovy urad, kedze my sme samozrejme podnikali hned tu a madarsko sa viac neriesilo, takze sa im dlho neozval a byval tu:D A vtedy nam policia tam povedala, ze ked sa prehlasil na TP sem, mal prist na ten v Hu zrusit, doklady by mu zobrali, ostal by mu iba doklad o obcianstve. A to vlastne pises dalej uz ako... 🙂

laila18
20. jan 2021

@simca06022011 jasné ja som myslela, že v ČR to majú ako novinku, v HU jasné, že to môže byť už dlhšie...a u nás napríklad neviem, u nás keď zrušis pobyt tak stratiš aj občianstvo nie? 🤷 Však to sa pár rokov späť riešilo hlavne pri Maďarsko slovenskych hraniciach 🤦

simca06022011
20. jan 2021

@laila18 nikto nikdy nestrati obcianstvo prestahovanim sa a zrusenim pobytu. To neplatilo ani v rokoch 80tich ked sa mi chlap do HU stahoval, ani teraz... problem HU-SK hranic bol nie v pobytoch, ale dvojitych obcianstvach. Moj mal tiez dve a musel jedno zrusit.
A samozrejme trvaly pobyt a obcianstvo nie je to iste.

bebekeksy
21. jan 2021

Nemusis rusit trvaly pobyt v Brne, staci ked si zajdes na odpady s platnym dokladom (urobia si kopiu, ktoru im podpises) o tom, ze sa zdrzujes na inej adrese a na dobu platnosti dokladu budes oslobodena od platenia odpadu

laila18
21. jan 2021

@bebekeksy toto nie je pravda, my sme to tak chceli riešiť a povedali nám, že keďže je to v iných štátoch tak sa to platiť musí ak tam má pobyt...toto platí u nás na SVK ak bývaš inde a trvalý na inde ale nie takto

bebekeksy
21. jan 2021

@laila18 mam to takto 4 - rok na trvaly pobyt a predtym roky na prechodne… je to len o informovanosti uradnika…

evka_s
21. jan 2021

@laila18 je to pravda, alespoň teda v ČR.Trvalý pobyt mám v ČR stále u rodičů. Každý rok na městě dokládám, že mám trvalý pobyt i na SK a od odpadů jsem osvobozená, nikdo je po mně za 9 let platit nechtěl.