Môže exekútor siahnuť na rodičovský príspevok?

renata1981
29. aug 2015

Ahojte.Chcela by som sa opytat ci moze exekutor zobrat s rodicovskeho prispevku?Dakujem za vsetky odpovede.

duun
30. aug 2015

NIE, ale niektorí sú prepáčte za výraz hajzli a môžu to skúšať zablokovaním účtu atď. - tam sťažnosť na komoru exekútorov. Krásne vysvetlené to máš tu:

https://www.advokatnawebe.sk/riesene-otazky/75-...

Podľa § 89 ods. 1 zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) v platnom znrní (ďalej len „EP“) exekúcii zážkami zo mzdy podliehajú okrem mzdy aj iné príjmy, ktoré sú odmenou za prácu prípadne nahrádzajú odmenu za prácu, a ktoré sú v citovanom ustanovení uvedené príkladmo ako „odmeny vyplývajúce z dohody o vykonaní práce, náhrada príjmu pri dočasnej neschopnosti zamestnanca, dávky sociálneho poistenia, dôchodky starobného sporenia a pracovné odmeny členov družstiev.“

Ostatné príjmy, ktoré nespadajú pod citované ustanovenie § 89 ods. 1 EP nemôžu byť predmetom exekúcie zrážkami zo mzdy, avšak je možné ich exekvovať prikázaním tzv. iných peňažných pohľadávok podľa § 105 ods. 1 EP.

Ustanovenie § 111 EP taxatívne určuje, ktoré pohľadávky tejto exekúcii zo zákona nepodliehajú. Podľa § 111 ods. 2 EP „exekúcii nepodliehajú dávka v hmotnej núdzi a príspevky k dávke poskytované podľa osobitného predpisu, dávky sociálnej pomoci alebo peňažný príspevok na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a peňažný príspevok za opatrovanie poskytované podľa osobitného predpisu a štátne sociálne dávky, ak osobitný predpis neustanovuje inak.“

Rodičovský príspevok je v zmysle § 1 ods. 2 zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov „štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na zabezpečenie riadnej starostlivosti o dieťa.“

V nadväznosti na citované ustanovenia § 89 ods. 1 a § 111 ods. 2 EP je teda možné vyvodiť záver, že rodičovský príspevok ako štátna sociálna dávka exekúcii nepodlieha, a to ani pokiaľ ide o exekúciu zrážkami zo mzdy a iných príjmov ani pokiaľ ide o exekúciu prikázaním iných peňažných pohľadávok.

duun
30. aug 2015

A druhá možnosť riešenia:

http://poradna.hnonline.sk/otazka/moze-exekutor...

Ani jednu z týchto dávok nie je možné postihnúť výkonom rozhodnutia, teda vykonávať z nich zrážky. Ak by bol zablokovaný účet exekútorom, kde takéto dávky chodia, treba zájsť na úrad práce a požiadať o doručovanie poštou.

duun
30. aug 2015

... výsledky z google za 15 sekúnd. Skúšajte hľadať, kým sa spýtate už viackrát položenú otázku, ktorá aj tak smeruje skôr do poradne právnika, ako tu, kde sa ti nazbierajú aj "mám pocit, že nie" a "mám dojem, že áno" a "jedna pani povedala, že jej exekvovali" a budeš akurát dopletená.

Jasná odpoveď - NIE, NEMôŽE. Držím palce.

renata1981
autor
30. aug 2015

@duun Dakujeeem velmi pekne 😉

mihula
30. aug 2015

@duun a preco si ich nazvala hajzlmi?Clovek,ktory si zoberie,alebo pozicia niekde peniaze a nevrati ich je v poriadku?Ten je cestny a svedomitý.Ale exekutor,ktory si robí svoju pracu je hajzel?
Neviem,ale keby tebe niekto spravil skodu na majetku,alebo by ta obral o peniaze a ty by si roky rokuce cakala na vratenie,by si neoslovila exekutora?Asi nie,ty by si mu to nechala asi gratis ci?

mihula
30. aug 2015

@zuzanna24 treba sa prikryť takou perinou na aku mam.Poznam pripad kedy si chlapik pozical z banky 5mil.korun.Dostal sa do problemov,vsetko co mal prepisal na deti a exekutor bol bezmocny.Dotycny nema nic,ale si zije ako prasa v zite.Je tomu uz 12rokov,vies ake su uroky?Ani sa nepytaj.A vies kto zaplatí tych 5mil,aj ty,aj ja,aj ostatny ludia,ktory maju aky taky prijem a maju ucty otvorene v bankach.Ved dnes len dvere v banke otvoris a uz ti cinkne sms.Mas par penazi?Das ich banke a cuduj sa svete,aky to vynos z mojich penazi

renata1981
autor
30. aug 2015

@mihula Ked ma clovek toho vela a zabudne zaplatit 5e a ns to daju exekuciu to uz c je?S 5e ti spravia minimalne 10 nasobok to je choreee

mihula
30. aug 2015

@renata1981 exekucia musi prebehnut sudom,naajskor ta vyzvu na zaplatenie a az potom nastupuje exekutor

renata1981
autor
30. aug 2015

mihula To viem.Len sa mi nepaci ze slapu po ludoch ktory dlzia par e s ty co dlzia miliony sa maju fajn a maju pokoj.Ale tento cely sistem je na jedno velke H.

vroni
30. aug 2015

@mihula, mne tak minuly rok prisla rovno vyzva od exekutora, ze som nezaplatila zdravotnej poistovni. Ziadna dlzoba neexistuje, vymahali dva (nie po sebe iduce) mesiace z roku 1997, ked som bola zamestnana (a ziadnu dlzobu som vyrobit nemohla) a keby aj, vec je pradavno premlcana, ale rozhodnutie vydala poistovna, s dorucenim sa nenamahala (bolo to uvedene aj vo vyzve od exekutora) a exekutor musel konat (pani bola mila a celkova "dlzoba" bola vratane trov konania nejakych 70€, takze cert to ber, ale ide mi o princip, ako sa mozes stat "dlznikom") Pre matku na materskej moze byt takato suma likvidacna, takze nie kazdy dlznik je amoralna bestia (aj ked uznavam, ze vacsina zrejme ano)

mihula
30. aug 2015

@vroni ano,toto je o systeme nasej republiky.Schvalia zakon a ked zistia,ze za 5rokov napachalnhrozne veci,idu ho pomaly prehodnotit.preto treba byt vzdy dosledny co sa splatok tyka

renata1981
autor
30. aug 2015

Ja mam tiez problem zo ZP a najhorsie je to ze dlznu sumu nemozem vyplatit tam ale exekutorom ktory si nahodili nie male peniaze.Najhorsie je ze ma nikde neosetria len na pohotovosti vdaka novemu zakonu ktory je od prveho aprila.A teraz neviem ako to bude keby som ostala tehotna.Niekto povie ze ma musia osetrit a niekto zase ze vsetky vysetrenia si musim platit sama okrem porodu ale aj ten porod je otazny

vroni
30. aug 2015

@mihula, ved to, ze ja som v tomto puntickar. Bola som zamestnana az do okamihu, ked som sa prestahovala do zahranicia a z poistovne sa odhlasila. A ta "zrazu" zisti, ze som pred 17 rokmi cosi nezaplatila, mna ani neinformuje (lebo co ak by som mala podklady dokazujuce opak - ako ze ich aj mam) a ja mam na krku automaticky exekutora? Super system, fakt. Takze hovorim o tom, ze nevies dna ani hodiny, kedy z teba niekto urobi dlznika a tiez budes hladat moznosti, ako z toho ven....

mihula
30. aug 2015

@renata1981 vidis,a zas je to len o zodpovednosti.Ja by som sa neodvazila zostat tehotna,ked nemam zaplatene zP.A ty sa nad tym zamyslas,co vsetko by si si musela sama platit.Kde pridu tie tehotne zeny a matky s malymi detmi,ktore toto vsetko maju v poriadku.
Sama som kupovala v lete byt,ktory bol zatazeny exekutormi.A najvacsiu ciastku som za majitelku bytu platila prave do ZP.Je to podnikatelka.Myslis si,ze takyto dlh jej vznikol len tak?Dalsi bol soc.poistovna,danovy urad a ....prave urady,ktore si ja ako clovek predsa musim platit ci?A ak mi podnikanie nevynasa,tak to vsetko zabalim a musim behat aj s metlou za minimalku,aby som si zaplatila aspon najom a nie ze pridem na stare kolena o byt

mihula
30. aug 2015

este som zabudla napisat ze dlh v ZP bol 9700e

renata1981
autor
30. aug 2015

@mihula ale ja taky vysolky nemam a mi vzniklo ked som robila na dohodu lenze som vtedy nevedela ze za mna nikto nic neplati a zrazu exekucia nic pred tym neprislo

renata1981
autor
30. aug 2015

@mihula ale ja taky vysolky nemam a mi vzniklo ked som robila na dohodu lenze som vtedy nevedela ze za mna nikto nic neplati a zrazu exekucia nic pred tym neprislo

mihula
30. aug 2015

@renata1981 ale splatkovy kalendar mas,tak platis a kolko toho mas?

renata1981
autor
30. aug 2015

mihula bohuzial neplatim nic zostala som bez roboty som na urade.A nie kazdy exekutor ti da splatkovy.

oli18
30. aug 2015

@renata1981 Chcela si napísať 5000,. eur . Kým nastúpi exekútor, sú ešte dané dlžníkovi mnohé iné možnosti.

renata1981
autor
30. aug 2015

oli18 5000e ???to mas odkial???urcite nie!!!

duun
30. aug 2015

@mihula Nehádžem ich všetkých do jedného vreca a som SZČO a mám za tento rok už 2500e na nezaplatených faktúrach, takže mi to nemusíš vysvetľovať aké skvelé je bojovať s dlžníkmi.

ALE.. je iné vymáhať to, na čo máš nárok a iné je, ak ťa skúšajú niektorí exekútori (moja kategória hajzli), zdôrazňujem NIEKTORÍ exekútori ošklbať o to, na čo nemajú nárok.

Klasický a veľmi častý príklad je, že ti nevyrubia SKUTOČNÉ trovy ale napíšu nejaký "paušál" napr. 100e -200e (za skutočné náklady napr. 2x list, 2x telefonát a jedenkrát cesta do banky). Keďže musíš najskôr zaplatiť celú sumu, vrátane predpokladaných, odhadnutých trov, ktoré by ti mal následne zúčtovať a preplatok nad skutočné náklady vrátiť - je taaak jednoduché si ich nechať. Koľko ľudí je rado, že to má splatené a ani nemrkne, čo im to vlastne vyúčtoval.

Alebo "pozabudnú" na niektoré zákony a vymáhajú trovy exekúcie na výživnom od matky, neprirátajú ich k dlžobe otca, ako káže paragraf. A takých drobných až pekne mastných "opomenutí" je dosť.. najmä ak vidia, že obeť je zákonov neznalá, alebo intelektuálne slabšia, staršia, vystrašená.. Koľko ľudí s jedom v srdci nenapíše sťažnosť na komoru exekútorov s tým, že predpokladajú, že veď aj tak "ruka ruku myje"?

duun
31. aug 2015

@renata1981 Splátkový kalendár je na VERITEĽOVI, teda poisťovni, exekútor je iba vykonávateľ, teda ak veriteľ chce, ide splátkový, ak nechce, nejde. Takže by som skúsila poisťovňu - keďže im v konečnom dôsledku ide o to, skasnúť ťa, tak možno pustia.

Ak dáš peniaze rovno do poisťovne - pokladňa a uschovať doklad!!! , tak si ich odpíšu z dlhu a oznámia exe, že mu už máš dať menej. Podľa zákona totiž všetky nezaradené platby poisťovni idú automaticky priamo v poisťovni do sumy najstaršieho dlhu. Keď to dám do extrému, tak keby si mala dlh napr. 2000e v poisťovni a trovy narástli na ďalších 1000e.. tak keď dáš 2000e poisťovni, tak ostaneš poistená, vyplatená a už budeš "iba" splácať dlh trovy priamo exe. Len to chce naraz mať peniaze :( a to sa preboha nezadlžuj u nebankovky!!! Banka ti úver nedá :( žiaľ. Ak si stojíš za slovom, možno rodina.. ale tam si na strašne tenkom ľade, ak sklameš, pobabreš si zázemie navždy.