Môže sa začať ošetrovanie člena rodiny aj v nedeľu?

ralanka
17. dec 2012

Poraďte mi prosím robím v hypermarkete ale nie z nepretržitou prevádzkou a v sobotu sa synovi stal úraz tak sme boli na pohotovosti a hned som hlásila zamestnávateľovi, že nemôžem v nedelu nastupiť do práce a budem mať očr. Takže očr sa mi začala od nedele a dnes ked som ju zaniesla do práce mi povedali, že tú pracovnú nedelu čo som bola doma si musím nadrobiť. Potrebujem vedieť či áno alebo nie a ak nie tak aj pádny argument napr. neaký paragraf v zákonníku alebo niečo. Ďakujem za pomoc

evita68
17. dec 2012

ak ti pripadla smena na nedeľu, tak samozrejme, že ti tu platí očr.. ak zamestnávateľ tvrdí niečo iné, nech ti to on preukáže paragrafom

sissy27
17. dec 2012

určite nie je dôvod si to nadrábať - očr sa ráta na kalendárne dni, teda aj na víkendy. ak by si bola očr napr. od stredy 7 dní, tak takisto to platí aj na víkend. sama som dlhé roky pracovala aj víkendy a sviatky a očr platila normálne rovnako v pondelok ako aj cez víkend.... zákon alebo paragraf ti nepoviem, skús pozrieť "prekážky v práci zo strany zamestnanca", ale nech ti zamestnávateľ ukáže na papieri zákon, ktorý vylučuje očr cez víkendy

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
titulka
17. dec 2012

Ahoj OČR platí aj sobotu a nedelu. Na očr môžeš byť najviac desať dní a ráta sa tam aj sobota a nedela, dá sa vypísať tri dni spätne aj tri dni dopredu. Neviem aký tam máš dátum, ale stačí povedať detskému aby ti ju vypísal od nedele a zamestnávateľ sa môže aj na hlavu postaviť, ale s razítkom od lekára ťa nemôže donútiť nijako nadrábať.

waitinka7
25. nov 2016

Ja som so synom na OCR od pondelka. Žiadala som doktorku, aby mi OCR ukončila v nedeľu (chcela som mať víkend zaplatený). Dr. mi nechcela dať ukončenie v nedeľu, nakoľko cez víkend nepracujem. Zisťuje si sociálna poisťovňa nejak, či rodič pracuje cez víkendy? podľa mňa nie.