Môžem poberať ošetrovateľský príspevok a OČR naraz?

emja0823
8. okt 2020

Zdravím, prosím o radu.
Som poberateľkou opatrovateľského príspevku na svojho otca a chcela by som si uplatniť OČR na svoju 4,5ročnú dcéru-škôlkarku. Mám nárok pri poberaní opatrovateľského príspevku na otca zároveň súčasne aj na ošetrovné na dieťa?

ivkazba
8. okt 2020

A máš okrem opatrovateľského aj príjem zo zamestnania, z ktorého platíš sociálne odvody? Alebo si platíš dobrovoľne balík odvodov? Ak nie, z čoho by ti vyplácali očr? Je tu na túto tému aj v tomto roku XY tém, nič sa nezmenilo na tom, že na platenú očr/pn musíš platiť odvody a tie sa z opatrovateľského neplatia.

emja0823
autor
8. okt 2020

@ivkazba doteraz som bola zamestnaná do1. Mája.

ivkazba
8. okt 2020

@emja0823 ale teraz nie si, nemá sa ti z akého poistenia vyplácať očr

emja0823
autor
8. okt 2020

@ivkazba a balík odvodov sa v akej sume plati

ivkazba
8. okt 2020

@emja0823 podľa toho, aký vymeriavací základ si stanovíš. Ak sa nemýlim, minimálna výška dobrovoľného poistenia je cca 170 eur mesačne, z toho ale budeš mať najnižšiu očr/pn, na mesiac o pár eur vyššiu ako odvody, ktoré zaplatíš

emja0823
autor
8. okt 2020

@ivkazba to je síce takto. Ja som bola v ochrannej dobe pretože som ukončila pracovný pomer toho 1 mája a hneď som nastúpila na opatrovateľský príspevok. Ale ocr som skončila 31. Augusta a 10 septembra už bolo dieťa opäť choré čiže neviem či by som ešte nebola v ochrannej dobe.

ivkazba
8. okt 2020

@emja0823 A kedy si nastúpila na očr? Ak v ochrannej dobe, čo je 7 dní po skončení pracovného pomeru, to je okej, to si bola v ochrannej dobe a teda si mala nárok na platenú očr. Ochranná doba je 7 dní po skončení nemocenského poistenia. A to ti skončilo v máji. ČIže teraz už v ochrannej dobe nie si a keďže si si neobnovila poistenie, nemáš nárok na platenú očr.

@majusqa77 ty budeš určite vedieť. Autorka otázky skončila TPP v máji, v OL išla na platenú očr a zároveň začala poberať opatrovateľský príspevok na otca. OČR skončila 31.9. Nie je zamestnaná, ani dobrovoľne poistená a ani už nie je v OL. Teda nemá nárok na platenú očr. Alebo sa mýlim?

emja0823
autor
8. okt 2020

@ivkazba 31.8. som ukončila Očr ale chcela by som si uplatnit 11.9 do 22.9. Či to je ešte možné keďže poberám už len opatrovateľský

ivkazba
8. okt 2020

@emja0823 už som to napísala, už nie si v ochrannej lehote a nemáš aktívne poistenie. Ale označila som v príspevku odborníčku na túto tému, ktorá ti to potvrdí.

ivkazba
8. okt 2020

@lucka_ke aj ty by si mohla vedieť, či mám pravdu alebo sa mýlim. Autorka otázky skončila TPP v máji, v OL išla na platenú očr a zároveň začala poberať opatrovateľský príspevok na otca. OČR skončila 31.9. Nie je zamestnaná, ani dobrovoľne poistená a ani už nie je v OL. Teda nemá nárok na platenú očr podľa mňa.

majusqa77
8. okt 2020

@ivkazba podla mna nie

emja0823
autor
9. okt 2020
emja0823
autor
9. okt 2020

@ivkazba ešte má napadlo ak by som si zaplatila dobrovoľne nemocenské poistenie, nevznikol by mi nárok na ošetrovné ?

ivkazba
9. okt 2020

@emja0823 veď to už som písala, ak si budeš platiť dobrovoľneč balík poistenia, budeš mať platenú očr. Nedá sa však platiť iba nemocenské poistenie, musí sa platiť celý balík. A ten najnižší ťa vyjde cca 170 eur mesačne. A ak by si bola na očr, z tak nízkeho poistného budeš mať najnižšiu očr, ktorá mesanče bude približne v tej výške, ako by si platila poistné. Takže to si treba premyslieť, či sa ti oplatí platiť 170 eur. Ja však predpokladám a nemyslím to v zlom, že ak silou mocou hľadáš spôsob, ako dostať platenú očr, tak asi nemáš každý mesiac nazvyš 170 eur na platenie poistného.

emja0823
autor
9. okt 2020

@ivkazba vrela vďaka za radu, ale na sociálnej poisťovni na stránke bola kalkulačka a je podelený výpočet osobitne dôchodkové poistenie, nemocenské, v nezamestnanosti, takze má napadlo, či sa nedá pripoistiť zvlášť. Ďakujem ešte raz .

ivkazba
9. okt 2020

@emja0823 kalkulačka je jedna vec, pretože napríklad v mzde máš presne rozdelené sumy na jednotlivé poistenia, aby človek vedel, koľko kam ide. Druhá vec sú reálne platby a nemocenské sa žiaľ zvlášť platiť nedá, iba celý balík. A to sa v tvojom prípade zrejme neoplatí.

emja0823
autor
9. okt 2020

@ivkazba dakujem