Musím ukončiť práceneschopnosť pred nástupom na rodičovský?

niki212
4. mar 2015

Prosim vas, momentalne som PN, zrejme nemam narok na matersku, kedze som sice zamestnana, ale nemam odrobeny dostatocny pocet dni.... Dnes na poradni mi uz dal gynekolog tlacivo na matersku a povedal mi, aby som si uz ukoncila PN. Lenze neviem, ci ju mam ukoncit, nakolko by som do porodu uz nedostavala nic. Je to teda nevyhnutne? Mam este vyse mesiaca do terminu. Dakujem za rady.

karinkaeich
28. mar 2015

prepocitaj si to presne, to je dolezite v tvojom pripade, ci ti vznikne narok na matersku alebo nie. pripadne napis na poradna@socpoist.sk

"Aby vznikol nárok na materské, je potrebné byť nemocensky poistený (alebo v ochrannej lehote) a získať aspoň 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom."

o rodicovsky prispevok mozes poziadat az dnom porodu, skor nie

evula214
28. mar 2015

AHOJ AJ SOM BOLA NA PN,MEMALA SOM NAROK NA MATERSKú Až NA RODIčAK, TAK SOM BOLA NA PN Až DO PORODU 🙂

gapa
29. mar 2015

@niki212 súhlas, neukončuj pn, budeš poberať nemocnské minimálne do dna pred pôrodom. V zákone je uvedené, že na nemocenské nemáš nárok od 6teho týždna pred pôrodom, ak ti vzniká nárok na materské, to znamená, že ak nemáš, môžeš poberať dalej (samozrejme bez pn to nejde).

gapa
29. mar 2015

@evula214 môžem sa spýtať, ako si potom podala prihlášku na soc.poistovnu aby si bola dôch.poistená štátom, či hned po pôrode alebo až nástupom na RD (lebo na také prípady ako ste vy, zákon nemyslí, doteraz sa dosť vela vecí robilo inak ako je v zákone, bolo to také miernejšie a nie tak vela papierovačiek, no teraz sa akosi "pritvrdzuje" a ide sa stále viac a viac podla zákona a teda aj samotné pracovníčky sa v tom velmi nevyznajú, moja skúsenost, že to ani nerozoznávajú, či poberáš alebo nepoberáš materské, proste berú, že si na md)

evula214
29. mar 2015

@gapa ja si to už moc nepamatam, bola som aj na socialke aj na urade kde sa vybavujú rodičaky a či niečo riešila učtovnička v robote neviem

gapa
29. mar 2015

@evula214 ok, tú prihlášku musíš sama podať, to nevybaví mzdárka, tak asi po pôrode si vybavila, predpokladám (a dúfam za teba 😉 ) bo sa to nedá spätne