Na aký príspevok mám nárok?

wewerka27
24. apr 2014

Ahojte, prosím vás, mám nárok na nejaký príspevok ako na bývanie alebo dávku v hmotnej núdzi alebo také niečo, alebo nemám nárok na nič ? Bývam s priateľom u jeho rodičov, máme syna a ďalšieho čakáme... Ja mám rodičovský príspevok a priateľ má mzdu na pásku nejakých 80€, zvyšok dostáva pomimo.
Za každú odpoveď ďakujem 🙂

liz_lemon
24. apr 2014

@wewerka27 do 25 rokov su povinni ta zivit rodicia, takze nemas narok na davku v hmotnej nudzi, a tym padom, ani na prispevok na byvanie

wewerka27
autor
24. apr 2014

@liz_lemon a mne na úrade vraveli že vyživovacia povinnosť zaniká prvým trvalým pracovným pomerom alebo pôrodom...

klincek
24. apr 2014

@liz_lemon no nie uplne..len ak nie je schopna zivit sa sama, co nepredpokladam.. 😉

@wewerka27 pozri sa sem do kategorii "prispevky" a "rodina", mozno sa nieco najde.
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina-2.h...
ale skor si myslim, ze sa budete musiet spolahnut sami na seba..na rovinu a bez urazky - ale mali ste mysliet na hmotne zabezpecenie este pred detmi..ked uz rodinu mate, treba sa sustredit na to, ako ju uzivit vlastnymi silami, ako vacsina z nas.

klincek
24. apr 2014

@wewerka27 na urade ti povedali dobre, schopnost dietata samo sa zivit vznika vtedy, ked je schopne si samo zarobit-prvy pracovny pomer je startovacia ciara. v pripade, ak ides na MD, sa to berie tak, ze uz si pracovala (a zas pracovat budes), cize si schopna sa zivit.

wewerka27
autor
24. apr 2014

@klincek veď ako v pohode aj som si myslela...len drahému že vravela o tom niečo kolegyňa že nech si požiada tak preto sa pýtam ako to vlastne je lebo ja týmto veciam vôbec nerozumiem pre aký príspevok sú aké podmienky lebo každý vraví niečo iné...lebo ja ako som porodila mi vraveli na úrade že rodičia ma už živiť nemusia a že na dávku v hmotnej núdzi mám nárok keďže ja so synom mám trvalý pobyt ešte u babky ale musela by som dokázať že tam aj bývame, nie s priateľom...

sissy27
24. apr 2014

@liz_lemon
@wewerka27 vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom trvá do doby, kým nie sú schopné sa samostatne živiť - takto to definuje zákon, neuvádza sa žiadna veková hranica... samozrejme berú sa do úvahy len objektívne príčiny - napr. zdravotný stav (voči postihnutému dieťaťu, ktoré nikdy nebude schopné samostatne pracovať a fungovať, majú vyživovaciu povinnosť po celý život), súvislá príprava na povolanie formou denného štúdia, nezohľadňujú sa veci ako nevie / nechce si nájsť prácu, po škole si spravila dieťa a nemá ju kto živiť... 26rokov ja maximálna veková hranica, dokedy sa dajú poberať prídavky na dieťa (je to podmienené potvrdením o dennom štúdiu)... ale výživné je upravené v zákone tak ako som písala vyššie...
@wewerka27 boli ste dosť dospelí na to, aby ste si spravili dve deti, tak buďte dospelí aj na to, aby ste sa o ne postarali... priateľ nech si nájde inú prácu alebo aj dve...

wewerka27
autor
24. apr 2014

@klincek no hej hej tak mi to vraveli keď som ešte pred pôrodom riešila čo mi bol otec dlžný za výživné...

wewerka27
autor
24. apr 2014

@sissy27 preboha ja som nepovedala nič na to že máme deti...tu sa fakt neoplatí nič spýtať...

klincek
24. apr 2014

@wewerka27 vymazalo mi odpoved, tak pardon, ak nakoniec bude dvakrat..skus sa informovat priamo na urade prace v mieste bydliska. niekedy sa tie podmienky daju nastavit tak, aby si nieco poberat mohla (napr. prestahovat sa k starkej). ale ak aj, tak to bude mala suma, skor taka "zaplata na deravy hrniec🙂"

wewerka27
autor
24. apr 2014

@klincek no len či sa oplatí všetko to okolo toho... 😀 tak ja sa popýtam a uvidíme...aj keď tuto na tom úrade tie pracovníčky nechápem, vždy keď som tam bola sa na niečo spýtať, zakaždým som dostala inú odpoveď a potom už ani samé nevedeli čo je z toho správne...

sissy27
24. apr 2014

@wewerka27 ale teda budete mať o chvíľu dve deti a nestačia vám financie, dobre som pochopila? ja neviem prečo sa cítiš dotknutá, veď sama si to tak opísala...

klincek
24. apr 2014

@wewerka27 no to ano, tie panie tam niekedy maju chaos..tak si k tomu cosi nastuduj na ich stranke a ak by ti nejaky prispevok vychadzal, chod sa konkretne nan opytat. asi sa tam neoplati ist uplne neinformovana, zmätu ta este viac 😅

andy271
24. apr 2014

Možem sa pridat baby do diskusie? 😉 Je tu niekto kto mi poradí ohladom príspevkov od z UPSVAR?

klincek
24. apr 2014

@andy271 podla toho, co presne potrebujes. ja som zatial riesila len RP a prispevok na starostlivost o dieta (tzv. jaslovne🙂). ine neovladam.

wewerka27
autor
24. apr 2014

@sissy27 ja som sa iba pýtala, či mám na nejaký príspevok nárok...to ostatné som tam napísala aby tie, ktoré mi chcete poradiť ste sa ma na všetky okolnosti nemuseli vypytovať...nesťažovala som sa že budeme mať druhé dieťa a že to nezvládame ako si to opísala ty...
@klincek no asi tak 😀 ďakujem 🙂

sissy27
24. apr 2014

@wewerka27 hmm ja som to brala automaticky tak, že ak by ste teda mali dosť a zvládali, tak nemáš dôvod pýtať pár € od štátu... ale teda očividne je to inak 🙂 nevadí, aspoň viem, že dane a odvody neplatím zbytočne 😀 veľa šťastia 🙂

wewerka27
autor
24. apr 2014

Preboha...ešte raz teda píšem...pýtam sa to pre to, že kolegyňa priateľovi vravela že na čosi nárok máme tak som chcela vedieť ako to vlastne je...fakt sa tu už radšej nikdy nič nebudem pýtať lebo ešte vy tu zomňa spravíte neviem akého debila za niečo čo som ani nenapísala...fakt dík za to...

wewerka27
autor
24. apr 2014

@sissy27 a mimochodom, nechápem prečo by sme nemohli pýtať pár € od štátu keď ten štát od nás všetkých toho koľko pýta...

sissy27
24. apr 2014

@wewerka27 hej, od teba najviac... koľko rokov máš odrobených a teda zaplatených na odvodoch a daniach? 😅

wewerka27
autor
24. apr 2014

@sissy27 nehovorím že konkrétne odomňa koľko toho pýta...skús čítať pozornejšie...

sissy27
24. apr 2014

@wewerka27 "od nás všetkých" - to zahŕňa aj teba, nie? 😉

andy271
24. apr 2014

@klincek No hlavne chcem vyriesit výživné na mna na syna ak sa da do rozvodu určit.

wewerka27
autor
24. apr 2014

@sissy27 áno aj mňa...ale veď dobre nevieš nechaj tak ja ti nemusím nič vysvetľovať...také ako ty fakt milujem čo sa musia do každého navážať a všetko prekrúcať...končím s touto nezmyselnou debatou 😎

wewerka27
autor
24. apr 2014

@sissy27 ech sa ti darí s takýmto prístupom 😀

klincek
24. apr 2014

@andy271 to nebude risit urad prace, musis ty . treba podat navrh na urcenie vyzivneho na sud. na urade ti s tym mozu len poradit, ale podavas sama.

andy271
24. apr 2014

@klincek Ano to viem. Ale myslela som to že či sa da požiadať výživne do rozvodu?

denkaajejdeti
24. apr 2014

@wewerka27 Myslím, že @sissy27 má v tomto pravdu. Vy s priateľom nie ste zjavne prípad, ktorý tomuto štátu toho toľko dal - predpokladám, že si ešte nepracovala a teda štát ti zatiaľ poskytol vzdelanie a zdravotné ošetrenie komplet zadarmo, tento štát ti zaplatil cez 800 eur príspevok pri narodení dieťaťa a každý mesiac ti príde na účet RP a prídavok na dieťa (cca 230 eur mesačne), to isté sa zopakuje pri ďalšom dieťati....Priateľ asi veľké odvody tomuto štátu neplatí, ak vôbec dajaké, ak má na papieri mzdu za mesiac vo výške 80 eur ( a tiež dostal vzdelanie a zdrav. starostlivosť zadarmo). Na tvojom mieste by som sa hanbila oháňať sa vetou o tom koľko ste vy dvaja dali tomuto štátu - zatiaľ s prepáčením veľký PRD 😒 . Tento štát už nemá z čoho platiť pomaly ani starobné dôchodky, takže je otázka času, kedy sa stopnú všetky príspevky, prídavky a podobné výdavky štátu a každý sa bude musieť o seba postarať nakomplet sám - tak ako to bolo ešte pred zavedením tzv.sociálneho štátu. A nebude to trvať dlho, to mi ver - už v roku 2020 bude štát rád, ak bude mať na aké také vykrytie potrieb seniorov, o ostatných občanoch ani nehovorím - čo bude mať ruky- nohy sa bude musieť postarať samé o seba, ostatní pôjdu po žobraní alebo "paholčiť" za pár drobných k niekomu kto sa o seba dokáže postarať.
Toto je iba reakcia na tvoje odpovede, nie odpoveď na tvoju otázku.
Ja by som na tvojom mieste zašla na UPSVaR v mieste bydliska a popýtala sa na všetky príspevky s tým, že by si si mala zistiť ako by to bolo v prípade priznania bývania so svokrovcami a ako by to bolo, keby ste sa prehlásili k starkej - teda ty s deťmi. Neviem, či by to niečo poriešilo, ale za pokus to stojí - aj keď, keď zrátajú tvoj RP + prídavky na deti + výživné na deti od partnera (lebo, ak ho nepriznáš, že s vami žije a prispieva na dieťa/deti, tak potom ho budeš musieť dať na súd o určenie výšky výživného a tam by sa preklepávalo ako je vôbec možné, že prežije z 80 eur a to neviem, či by z toho nemal opletačky aj jeho zamestnávateľ, nakoľko je na Slovensku daná minimálna hodinová mzda. Podľa toho by tvoj partner pracoval max. 3 dni v mesiaci, čo by naznačovalo, že si kľudne môže hľadať ešte inú prácu na zvyšných 17-18 pracovných dní v mesiaci. Keď si zrátaš tieto tvoje pasívne príjmy, tak sa dostaneš asi nad životné minimum, ak nie, tak ti štát doplatí nejakých pár eur. Na dávku v hmotnej núdzi budeš mať nárok, keď zostaneš nezamestnaná po skončení rodičovskej dovolenky (pri dvoch deťoch) cca 200 eur, ale odporúčam radšej sa poobzerať po nejakej robote.

klincek
24. apr 2014

@andy271 jasne. takym istym sposobom ako keby si sa rozvadzala. ten isty postup, tie iste dovody.
pri rozvode sa potom vyzivne upravi znova.

andy271
24. apr 2014

O.K. super dakujem a je medzi tým rozdiel?

wewerka27
autor
24. apr 2014

@denkaajejdeti ok tak pardon tak teda do tej vety som mala dať že ťahajú zo všetkých okrem mňa no ospravedlňujem sa veľmi bože...myslím že priateľ dal viac ako ten veľký prd za tie roky čo pracoval a čo ho okašlávali ale veď to je jedno nepýtala som sa preto aby som tu musela vysvetľovať doterajšie priateľove práce a všetko s tým spojené...
no hej to ma nenapadlo no je pravda že on robí momentálne každý druhý deň 24hodinovky takže je rád keď je doma a neviem si predstaviť že by mal pritom mať ďalšiu prácu...hľadá si nejakú inú prácu ale zatiaľ neúspešne tak uvidíme...
a opakujem, pýtala som sa čisto na základe toho, že mu to spomenula kolegyňa...