Načo všetko má nárok slobodná mamina?

sofijana
12. nov 2017

Pozdravujem každú mamu a hlavne tie slobodné.

Moja otázka je nasmerovaná na sociálne dávky a načo všetko máme nárok. Opíšem moju životnú skúsenosť a príbeh. Poprosím o tie ženy matky, ktoré mi vedia poradiť, nejde o ľahkú situáciu :(

Mám štvorročnú dcérku, do školky ide opat v januári, kvoli stahovaniu sa. Čakám druhé bábätko (6 mes.teh), mám 32 rokov, od otca detí som musela odísť a bolo to viac ako nutné. Som vedená na úrade práce skoro rok, kvoli skončeniu rodičovskej dovolenky s prvou dcerkou a hlavne mi ju vtedy nezobrali do školky, čiže som s nou ostala doma. V júni som otehotnela a pokračovala v evidencii,ktorá trvá doteraz. v januári nastupujem na druhú rodičovsku dovolenku. Momentálne som u mamy , žije sama v byte to je dočasna alternatíva, lebo neviem si to rpedstavit aj s novorodencoma so 4ročnou v jednej malej izbe....(ved kde inde vedú kroky slobodných mám). Príjem nulový, okrem prídavku na dieta vyše 20e. Mama je pracujúca dochodkyna. Súd o alimenty odročený na január.

Moja otázka znie :

Mám nárok na dávku v hmotnej núdzi? Rada si overím info,ktoré som načítala. Podľa všetkého naárok na dávku v hmotnej núdzi mat nebudem (iste pojdem sa opytat na UPSVaR, len predbežne sumarizujem, chcem byt pripravena....). Kedže sa posudzujú ľudia v spoločnej domácnosti. Mám v pláne sa v januári prestahovat do rodičovskeho domu, mama žije sama v inom byte. Som jeho spolumajiteľkou, pretože otec zomrel a prebehlo dedičske konanie. Bola by som tam len aj a deti. ciže to by prešlo. Ale

Prosím zarátava sa do dávky v hmotnej núdzi ako príjem rodičovský príspevok a alimenty? Ktorý by prevyšoval životne minimum. Chápem to správne, prosím?

Ak na toto nemám nárok, čo si myslim že je tak, čo z pomoci hmotnej núdzi mám nárok?

Napr. mám nárok na ochranný príspevok pre tehotnú? t.j 13,50 e , alebo na aktivačný príspevok počas rodičovského rpíspevku, alebo aspon príspevok na byvanie???

Na dávky v nezamestnanosti asi nemám nárok, kedže som po VŠ mala len dohody o umeleckej činnosti, čiže žiadne TPP, potom urad prace, potom rodičovská dovolenka, teraz opat nezamestnaná a tehotna....a sama!

Mám vôbec na niečo nárok? Prosím, len tie ktoré sa vyznajú, alebo boli , či sú v podobnej situácii.

Veľmi pekne ďakujem.

korytnacka1
12. nov 2017

@sofijana ahoj, ja len strucne kedze som si niecim takym na urade uz presla co sa tyka vybavovania prispevkov.

1. Ak nie je riadne sudom urcene vyzivne davku v hmotnej nudzi zrejme nedostanete, tu by ste mohli poberat uz teraz kedze Vas "prijem" je pridavok na dieta. Pridavok na dieta sa za prijem nepovazuje, za prijem sa povazuje sudom urcene vyzivne, keby ste mali narok davka v hm.nudzi sa Vam znizi o vysku sudom urceneho vyzivneho.

2. Po narodeni druheho dietatka mate narok opat na rodicovsky prispevok + prispevok pri narodeni dietata, z evidencie Vas datumom narodenia dietatka vyradia

Este co sa tyka tej hmotnej nudze prispevok na byvanie by ste mohli dostat ak by bol byt pisany na Vas. Treba sa na toto informovat priamo na urade prace. Ochranny prispevok vyplaca urad prace iba ak ste PN pocas evidencie aspon 30 dni.

korytnacka1
12. nov 2017

@sofijana este by bola moznost poziadat o predlzenie RP na prvu dcerku, ak byva casto chora mohli by ste byt aj na planej, mali by ste docasne prijem. Odporucam este kontaktovat sud aby zvazil termin pojednavania. Na prvu dcerku nemate urcene ziadne vyzivne? Ak by ste mali a otec by neplatil je mozne poziadat o nahradne vyzivne. Je to hrozne, v inych krajinach je pridavok na dieta 100 eur a u nas smiesnych 23,52 eur. Na urade zrejme nikoho nezaujima, ze Vy (nielen Vy ale aj ine mamicky) nemate (nemaju) mat z coho. Druhe dietatko na ceste. Do skolky Vam malu ani tento rok neprijali? Ked uz budete mat hmotnu nudzu vybavenu budete mat narok na dotaciu na stravu v skolke, budete platit iba cca. 3-5 eur

margotka112
13. nov 2017

A z čoho chcete platiť výdavky v rodičovskom dome,ked sa tam presťahujete? Tolko aj tak nedostanete od štátu. Čo tak sa dohodnúť s mamou vydržať do 6 mesiaca života bábätka,u mami. Potom riešiť dalej napr. mama by ostala s detičkami ( ved je na dôchodku) a Vy by ste si našli robotu, na plný úväzok? To by ste mali spolu príjem dôchodok+rodičák+plat. A potom riešiť dalej.

korytnacka1
13. nov 2017

@margotka112 mamicka riesi zrejme co, ako z coho teraz, kym sa nenarodi druhe dietatko (januar/ februar). Pise, ze je v 6. mesiaci tehu takze cely treti trimester bude zrejme bez prijmu, pridavok na dieta neratam. Na prvu dcerku mohla mat uz davno sudom urcene vyzivne, 4 roky dost dlha doba.

korytnacka1
13. nov 2017

Slobodne mamicky (tie co su na dieta skutocne same), matky samozivitelky nie su na SK nijak zvyhodnovana, nemaju narok na nic nevyse. Pre urad nic neznamena, neberu pojem "slobodna mamicka"

deti95060810
13. nov 2017

od mm alebo partnera s ktorým máš deti máš nárok na výživné - pre Teba. Len to musíš požiadať súd, sám od seba Ti to nepriklepne.
ešte odkladaj si všetky bločky čo platíš, čo kupuješ , do domácnosti, deťom, pre seba, oblečenie, obuv, poplatky atď...Súd to potrebuje aby vedel určiť aké máš výdavky....
isto nepríjemná situácia, ale časom všetko prejde....

sofijana
autor
13. nov 2017

@korytnacka1 Ďakujem za odpoved. zistujem, že slovensky system je postaveny na hlavu.

sofijana
autor
13. nov 2017

@margotka112 samozrejme je to logickejsšie, čo píšete... ale nemožete nikoho nutit (mamu) aby ostala pri detoch, ked nechce... ona nema vztah k detom, ani nás extra s laskou nevychovávala.

sofijana
autor
13. nov 2017

Ak to chápen správne, osamelý rodič v našom systéme existuje len na poberanie dlhsej materskej dovolenky... aha..

@deti95060810
zistilasom, že v podstate mám nárok na to výživne na matku. vraj sa má pred pôrodom počas tehotenstva podat návrh na súd. bločiky odložim,len si nie som istá, či je v tom zarátana aj vybavicka.... resp. prebalovaci pult kociar to mi treba.

1.Bude z toho otvorené nove sudne pojednávanie? mimo alimentov a určenie styku s novorodencom?

2. Kolko sa zvykne pýtat? Ide o dve platby, vsak? jedna pocas tehotenstva (jednorázová) a druhá po porode (každy mes), chápem to správne?

sofijana
autor
13. nov 2017

prečo som za 4 roky nepodala návrh na súd? Ved sme spolu žili donedávna...

korytnacka1
13. nov 2017

@sofijana za malicko. A ano, je postaveny na hlavu

korytnacka1
13. nov 2017

@sofijana vybavicka: sud da otcovi zaplatit polovicu sumy za detsku vybavicku, mne sud "odklepol" 234 eur. Toto sa urcuje na jednom sudnom pojednavani spolu s vyzivnym (aj spatne od narodenia). Ak ma otec zaujem o striedavu starostlivost urci sa aj to na pojednavani v ramci 1 spisu. Co sa tyka vyzivneho na Vas ako matku mne toto sud zamietol, nepriznal hoc vyzivne na nevydatu tehotnu mamicku existuje, ale asi len v teorii, v praxi az asi nie. Vysku vyzivneho na dieta/ deti urcuje sud. Mozete si pytat sumu aku uznate za vhodnu, napr. 2 krat po 50 eur (spolu 100) alebo 2 krat po 100 eur (spolu 200 eur). Zalezi od prijmu otca aj od sudcu. Napr.ja mam urcene 60 eur (suma po zvyseni , najprv sud urcil iba minimalne vyzivne nejakych 26 eur) mesacne na 5 rocne dieta (o mesiac bude mat 6), kedze mne onedlho konci predlzeny RP a syn je zdravotne postihnuty, ja ostanem bez prijmu a zamestnat sa nemozem kvoli dietatu, vyzaduje si celodennu osobnu starostlivost i nadalej podala som sudu navrh o zvysenie vyzivneho na 100 eur mesacne, to som tiez zvedava ako to dopadne

korytnacka1
13. nov 2017

@korytnacka1 co najskor aby Vam sud urcil vyzivne na prvu dcerku, moze aj spatne. Na druhe dietatko budete mat narok na vyzivne pravdepodobne az po jeho narodeni, ak sud neurci inak

sofijana
autor
13. nov 2017

@korytnacka1 nemáte to vobec lahke co čítam, je mi to luto. A zároven skladam pomyselny klobuk.

Vášmu ex nepriznali vyživne na matku, to vážne Vám neodklepli??? s tym som sa este nestretla a ako to odovodnil pan cteny sudca... moj ex má penazí viac ako dost (SZCO), ale bude mat právnika a same vyhrážky ako si to zariadi. zena matka vypadnuta z oracovneho trhu, ved zaklad statu rodina a stat sa nevie postarat o socialne davky ak je to inak. Ešte sa na sude na nas pozeraju ako na socky, čo to chceme od mužov, čo zarábaju, joj hnevam sa na to....

Treba skusit, budem skusat aj vyživne aj za tu vybavicku, ved ja už po dcerke nemam skoro nic, sak som už s tehotenstvom neratala.... clovek mieni.... na druhej strane sa mi splni sen, prichádza na scenu syn a velmi sa tesim. a odtial prichadza sila ženy matky. ci? 🙂

korytnacka1
13. nov 2017

@sofijana moj navrh na vyzivne na nevydatu slobodnu matku mo sudca zamietol, odvolanie nepomohlo. Dovod, on "chudacik" nema z coho zit, prijem ma 1600 eur v DE a on "nema z coho" no "ved dobre, ako mysli...on chudacik". Posledny sudca sa na mna pozeral z pochopenim, konecne sa pripojila, pustila do reci aj pracovnicka z upsvar zo socialnej kurately co akoze zastupovala maleho na pojednavani. Nase sudy su "fakt skvele"

sofijana
autor
13. nov 2017

@korytnacka1

Ešte otázka. Boli ste zobratí? Premyslam nad tou výživou na matku, myslela som, že to nemožu zamietnut zo stola.
Aj moj ex pracuje v DE ako SZČO. Sudca povedal, že sa nevedia dostat k jeho danovemu priznaniu, je to ooravda? v nasej EU toto nie je možne? A vypísy z uctov? ani na to nemaju dosah? Može muž utajit kralovske prijmy? Neviem ako to je. Neviem ci si požicat a privziat pravnika... nevyzera to ružovo, na priek tomu, že ex na to príjmy má. ale je podnikatel ... neviem envyznam sa v tom...

korytnacka1
13. nov 2017

@sofijana zobrati sme neboli, to vyzivne sa aj vola prispevok na vyzivu a uhradu niektorych nakladov nevydatej matky.

Prijmy toho "mojho" zistila kriminalna policia cez centrum pravnej pomoci. Poslali mi to aj pisomne co som dolozila k navrhu na sud. Prijem zo zahranicia sa tazko zistuje, preukazuje. Ani exekutor mu nemoze na jeho nemecky prijem siahnut lebo ho nema na v SR ale v DE. Pravnika si neplatte, vyslo by Vas to drahe. Dieta dostane opatrovnika z kurately z upsvar, ten dieta/ deti zastupuje na sude. Pozicat? Pozicku Vam neradim, nevymotali by ste sa z toho, nebankovy su na 2 veci, este bez prijmu by Vam ani nedali.

sofijana
autor
13. nov 2017

@korytnacka1 opat vzácna info o pravnej pomoci. skontaktujem ich. velke dakujem. a nie , nemyslela som požicat cez nebankovku, určite nie. dakujem.

a to "prispevok na vyzivu a uhradu niektorych nakladov nevydatej matky." nerozumiem potompreco vam to nepreslo na sude, aj ekd sa vyhovoril že nema, ved prijem na to mal... nechapem...

sofijana
autor
13. nov 2017

akurat pozeram to centrum, ako to vlastne funguje?

korytnacka1
13. nov 2017

@sofijana centrum pravnej pomoci oslovila kriminalna policia, islo to cez nich. Maju tusim aj stranku www.centrumpravnejpomoci.sk no neviem ako to funguje

korytnacka1
13. nov 2017

@sofijana to "vyzivne" na nevydatu matku mi sud zamietol nakolko v tom case mu nemohli dokazat ziadny prijem, podla toho co sa sudu podarilo zistit bol vtedy bez prijmu, prijem v DE ma az od 01.12.2016, 1600 eur mesacne tam ma a viete co? Neplati mi ani cent, tych 60 eur mi posiela exekutor z jeho jedineho prijmu na SK, to je akasi davka zo socialnej poistovne. To "vyzivne" na nevydatu matku ma byt na zvysene naklady spojene s tehotenstvom a porodom. Narok podla zakona nan je max.najdlhsie po dobu 2 rokov , najneskor odo dna porodu na jej vyzivu. Ziadost, navrh som podavala 2 x aby som to stihla do tych 2 rokov no oba moje navrhy mi boli sudom zamietnute. Podla nich som prijem mala, rodicovsky prispevok po porode no pocas tehotenstva do porodu nic, matersku mi zamietli, nepriznali hoc som mala odpracovane , ako som neskor zistila nie vsetko bolo nahlasovane socialnej poistovni. Prvy RP som dostala az v januari 2012, dovtedy bez prijmu, vybavicku som nemala kupit za co, vatsinu veci som dostala darom od dobrych ludi, vratane kocika a postielky. Po 3 rokoch poberania RP mi RP odobrali i ked syn mal a stale ma dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav, predlzenie RP mi schvalili az tento rok na par mesiacov, dovtedy som poberala iba davku v hmotnej nudzi, nemala som ani 100 eur mesacne. Od januara som opat bez prijmu. Do evidencie musim kvoli odvodom no ziadost o opatrovatelsky si budem podavat

sofijana
autor
13. nov 2017

@korytnacka1

Do hajzlu s takými chlapmi! Neuveritelne... to ako carujete s peniazmi? ja nemam slov.

Ale ako že vam posiela len 60 e , teda nie on ako píšete, ked mate dokazany jeho príjem...

janette321
13. nov 2017

@korytnacka1 preco od 6 rokov zostanete bez prijmu s postihnutym dietatom ? Do 6 rokov mate asi predlzeny rodicovsky a od 6 rokov je na dieta opatrovatelsky .

korytnacka1
13. nov 2017

@sofijana teraz mam zatial rodicak 213 + pridavok na dieta 23,52 + zrazka vyzivneho od exekutora 60 e. Od januara budem mat uz len 23,52 + zrazku od exekutora, teda ak bude stale chodit. Pomahaju mi rodicia.

"Otec" maleho neplati, neposiela ani cent a to ma penazi jak ... Si asi myslel, ze mu na ten prijem v zahranici nikdy nepridu

korytnacka1
13. nov 2017

@janette321 preco? Posledny RP dostanem v januari. O mesiac musim ist do evidencie lebo 8.decembra dovrsi syn uz 6 rokov. O opatrovatelsky si mozem podat ziadost az vo februari podla oddelenia kompenzacii zdravotneho postihnutia na upsvar, este vraj maju lehotu 90 dni na vybavenie, ze mi ani do konca marca nemusia zhodnotit ziadost. Zatial si mam vraj vo februari poziadat o davku v hm.nudzi no tu by som mohla realne dostat az v marci. Dovtedy iba pridavok na dieta a vyzivne, teda za predpokladu, ze bude exekutor zrazat

janette321
13. nov 2017

@korytnacka1 to je aka blbost ze syn ma 8. Decembra 6 rokov a poziadat o opatrovatelsky mozete az vo februari . To vam kde na urade povedali ?

korytnacka1
13. nov 2017

@janette321 ten opatrovatelsky mi nezhodnotia hned, vraj su dost prisne podmienky na ziskanie. Ziadost si teraz podat nemozem, ani len tlacivo (ziadost) mi nedali, odmietli mi ju dat, ze vraj mam este RP. Vo februari mam prist zo zdravotnou kartou syna a potom mi mozno daju aj ziadost na vypisanie, ze to zalezi od nich. To ako na upsvar su odkedy uradnicky opravnene posudzovat stav dietata? Nema ho posudzovat komisia, posudkovy lekar?

korytnacka1
13. nov 2017

@janette321 na urade prace v Povazskej Bystrici. Este sa po mne divala, ze co od nej chcem ked maly ma o mesiac 6 rokov a este mam dostat 3 RP (za oktober, november a december). Hlavne, ze predtym mi tvrdila ta ista, ze nemozem byt zaroven v evidencii a poberat RP, zrazu mam ist do evidencie hoci v decembri a januari mam dostat este RP, ze oni mi uz odvody platit odvody vzhladom na vek dietata

korytnacka1
13. nov 2017

@janette321 ze odvody platit nebudu, ze by som si musela v decembri a januari platit zdravotne poistenie sama hoci este budem poberatelkou RP

janette321
13. nov 2017

@korytnacka1 samozrejme ze posudzuje posudkovy lekar . O opatrovatelsky sa ziada hned dovrsenim 6 rokov dietata . Dajte sa do skupinky mame dieta ztp tam najdete vsetko co potrebujete info aj na tuto temu . Ja tiez idem vybavovat teraz v juni . Niekde odklepnu hned a niekde aj o mesiac .... zalezi od diagnozy a od uradnikov . Ale vsetko doplatia ak budu dlhsie posudzovat ci je dieta stale zdravotne odkazane na opatrovatelsky . Neviem aku mate diagnozu ale v tej skupine najdete toho dost potrebneho od maminiek s detickami s roznymi diagnozami ...