Nahliadnutie do závetu

milacica22
29. apr 2015

Prosím potrebujem ďalšiu radu. Moja mama a babka vlastnia dom na polovicu. Moja babka spísala závet, kde svoju polku majetku prepísala na susedu, druhú polku vlastní moja mama. Suseda moju babku úplne spracovala a nahovorila jej úplné bludy. Má teda moja mama právo napadnúť tento závet ešte počas života babky??? A má právo do neho nahliadnuť??? Kde sa máme obrátiť??? Alebo ako máme postupovať??? Mamina nechce prísť o svoj majetok, ktorý jej právom patrí. Ďakujem

monicm
29. apr 2015

@milacica22 neviem konkr. poradiť,ale ja osobne by som sa obrátila na nejakého právnika a nehľadala rady tu na MK.toto sú dosť vážne veci,ak niekto poradí zastreliť susedu,spravíš to? 😉 a ešte jedna vec mi napadla.porozprávať sa s babkou prečo to spravila

milacica22
autor
29. apr 2015

Ďakujem aj za takúto radu, veď rozmýšľam nad tým že jedine k právnikovi treba ísť. Veď ja by som sa aj s babkou porozprávala, ale keď ona nechce lebo ju manipuluje tá suseda, ja neviem čo jej narozprávala, keď sa nechce s nikým z rodiny stretnúť a mama sa chce o ňu postarať lebo je vážne chorá.

bubelko
29. apr 2015

@milacica22 babka nemoze mamu bezdovodne vydedit, len preto, ze jej suseda nieco nakukala. mama moze ako neopomenutelny dedic zavet napadnut. aky presny je postup ti uz ale nepoviem, nie som pravnik. kazdopadne by som na vasom mieste skocila do pravnej poradne, aby ste vedeli ako mate postupovat 😉

esterba
29. apr 2015

@milacica22 Tvojej mame zo zákona patrí polovica z toho, čo by jej patrilo, keby takýto závet neexistoval. Takže napríklad, ak by tvoja babka nič iné nemala, iba polku domu, tvojej mame by aj napriek závetu pripadla štvrtina a s tou druhou môže babka narábať v závete. Mama by tak mala po smrti babky 3/4 domu a zvyšná 1/4 by mohla patriť niekomu inému. Keď babka umrie, mama musí podať žalobu o určenie neplatnosti závetu, ak nemáte príslušné vzdelanie, advokáta by som si určite najala. Na tomto sa šetriť neoplatí.

milacica22
autor
30. apr 2015

Ďakujem Vám všetkým za rady, ideme nad všetkým uvažovať a bojovať, toto bude určite na dlhé lakte 🙂