Napadnutie dedičstva

9. júl 2023

ahojte, prave mi mama pisala ze jej pisiel list od notara, ze sa ma dostavit na prejednanie dedicskeho konania po jej zosnulom otcovi. Vobec netusi o co ide, jej otec je mrtvi 35 rokov. Majetok je vysporiadany, ona je vlastnickou domu aj zahrady uz tych cca 35rokov.
Ja jej momentalne velmi s tym nemozem pomoc, som v zahranoci. Ona teraz stresuje ze jej chce sestra zobrat dom a zahradu, teda napadnut to dedicstvo.

Ona je uz starsi clovek a velmi sa nevyzna v tom. Ma zaplatit aj trovy.
Asi to bude nieco ine

Keby to bolo nejake napadnutie dedicstva riesil by to pravnik a neplatila by trovy, ci?

viestta
9. júl 2023

Kludne sa mohlo stat, ze sa objavil majetok, ktory sa do dedicskeho konania nedostal, napriklad pozemky. A trovy konania sa platia notarovi pri kazdom prejednavani dedicstva

patka06
9. júl 2023

Skôr si myslím, že sa našiel nejaký nevysporiadaný majetok /pole, les ...atď/, možno nejaký podiel v družstve a otvorilo sa dedičské konanie

januska12323
9. júl 2023

Nech sa nebojí, čo dostala jej nikto nezoberie. Skôr sa našlo niečo ďalšie a to bude dediť podľa zákona.

autor
9. júl 2023

ona doopatrovala rodicov a aj vyplatila surodenca. Teraz deti tej sestry si zmysleli ze chcu stavat dom v dedine aj sa pytali ci je to vysporiadane, no proste sa zacali zaujimat. My sme si ten dom poprerabali, starali sa o zahradu, je to vlastne jej jediny majetok, domov. Tak stresuje no ze jej daju nieco podpisat. Ona ma cez 70 rokov uz tak dobre nevidi a nepocuje. Ale asi to bude ako pisete.

autor
9. júl 2023

dievcata, myslite, keby som tej notarke zajtra zavolale ze by mi mohla povedat o co konkretnejsie ide? ci ja som tretia osoba?

lucia147852
9. júl 2023

Keby ide o nejaké napadnutie slo by to cez sud a po 35 rokoch by to už bolo premlčané. Ako píšu baby, pravdepodobne daco vyskočilo, čo nie je vysporiadané.

autor
9. júl 2023

@lucia147852 to by muselo ist cez sud? to by nestacilo iba u natarky nejaky papier jeden podpisat?

autor
9. júl 2023

dakujem dievcata jej preposlem diskusiu, bude rada :D

lucia147852
9. júl 2023

Jasne, že to musí ísť cez sud. Len sud môže určiť, že dedicske konanie bolo neplatné. Ale aj tam je lehota len 3 roky. Potom aj v prípade napadnutia stačí odporcovi namietať premlčanie.

autor
9. júl 2023

@lucia147852 ďakujeme 😉

salamistka
9. júl 2023

Notár sa bude baviť len s účastníkom konania....a na to slúži pojednávanie, aby sa tam účastníci spoločne dohodli o dedičstve, po telefóne informácie od notára nedostanete.

liljana
9. júl 2023

Ved nech pocka, co jej povedia a bez teba nech nic nepodpisuje.

kirakira
22. júl 2023

skvor si niekdo vysporiadava pozemok pod domom alebo zahradu a figuruje tam neprededeny podiel