• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Nárok na paragraf pre manžela.Má naň nárok?

19. decembra 2011 
Chcela by som sa vas opytat, ci mate niektora skusenosti, s tym, ze ked som na materskej a potrebujem ist na odborne vysetrenie k lekarovi s babatkom , ci ma narok manzel na paragraf v ten den,aby siel s nami?Dakujem.
26. jan 2008 o 21:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ak ty si na materskej tak mam pocit ze v zmysle zakonnika prace uz ho manzel nema.... :unamused:
26. jan 2008 o 21:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nejsem si úplně jistá,ale manžel by měl mít nárok na volno,aby se postaral o dítě v případě tvé nemoci atd...Nějak jsem nepochopila,zda jdeš na vyšetření ty (a nechceš tam jít s dítětem) a nebo zda dítě (a ty chceš tatínka jako oporu) Pokud by šlo o druhý případ,domnívám se,že nárok nemá...
26. jan 2008 o 21:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Sama neviem, pretoze svagrina je na materskej a tiez potrebovala ist s malou na vysetrenie, tak vraj moj brat mal paragraf, nakolko siel s nimi :confused: :confused: :confused: :unamused:
26. jan 2008 o 21:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
junovka, ma narok 7 dni do roka zo sebou, a 7 dni na osetrenie clena rodiny OCR.... :wink: :wink: :wink: teraz ked ma rizikove casto to vyuzivame
26. jan 2008 o 21:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
livka, to znamena, ze ma narok?Pretoze ja potrebujem ako odvoz a dovoz, nakolko by som sa musela trepat busmy a mala ked zacne byt hladna, nakolko by som nestihala prist domov,tak k by sme sli domov s nenormalnym placom.Chapes ma ako to myslim? :unamused:
26. jan 2008 o 22:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Junovka mas narok... 7 dni do roka.. niekde umoznuju to brat aj na pol dni resp na hodiny co sa stitavaju.. je jedno ci je to pouzite na neho ci dieta.. proste mu len lekarka da papier ze tam s nim bol.. vacsinou potvrdenu priepustku.. a v pohode.. na OCR moze ist aj manzel len na OCR musi byt najviac 10 dni v kuse rataju sa kalendarne... to su uz ale ine tlaciva.. moze ist na OCR aj s dietatom aj s tebou nie je to obmedzene kolokrat do roka.. len tymi 10 dnami...

poznam rodinu kde to dost vyuzivali zena bola tehotna a chlapcek mal infkekcne ochorenie muz s nim bol v nemoznici aj potom doma...

narok ma.. staci mu potvrdena priepustka a zamestnavatel to musi respektovat... ak to ale bude na cely den tak by to tam mal lekar uviest ze plati cely den...
26. jan 2008 o 22:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Neviete mi poradit nejaku webovu stranku, kde by som sa o tom docitala? :unamused:
26. jan 2008 o 22:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj, my to praktizujeme tak, ze manzel bud ide neskor do prace a zostane dlhsie, al. si to nadrobi iny den...ale on ma dost flexib.prac.dobu...
27. jan 2008 o 07:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
junovka najdi s zakonnik prace... tam to je.. :wink:
27. jan 2008 o 09:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Rodinný príslušník na úcely tohto zákona je manžel, vlastné dieta, dieta
zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo
dieta zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení,
rodic zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodic
manžela, súrodenec manžela, prarodic zamestnanca, prarodic jeho manžela, vnuk
zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spolocne v domácnosti.§ 40

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci

(2) Zamestnávatel je povinný poskytnút zamestnancovi pracovné volno
z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
1. pracovné volno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný cas,
najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie
nebolo možné vykonat mimo pracovného casu,
2. dalšie pracovné volno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný
cas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonat mimo pracovného
casu,
3. pracovné volno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný cas na
preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo
ošetrenie nebolo možné vykonat mimo pracovného casu,
b) narodenie dietata manželke zamestnanca; pracovné volno s náhradou mzdy sa
poskytne na nevyhnutne potrebný cas na prevoz manželky do zdravotníckeho
zariadenia a spät,
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo
ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred urcené vyšetrenie,
ošetrenie alebo liecenie; pracovné volno s náhradou mzdy sa poskytne len
jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný cas, najviac na
sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené
úkony nebolo možné vykonat mimo pracovného casu,









nahrada mzdy sa poskytuje vo vyske priemerneho zarobku za predchadzajuci stvrtrok..

pridavam aj link
http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=1&id=10668
je to hned prvy odkaz..
27. jan 2008 o 09:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jasne ze teba sa tyka to spevadzanie.. rodinneho prislusnika hore je presne definovane kto rodinny rprislusnik je.. su tu aj cisla paragrafov.. tak sand to pomoze narok ma muz na 7 platenych dni po dohode so zamestnavatelom aj na viac ale neplatene dni sa scitavaju..
27. jan 2008 o 09:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte. Malo by to tak byt... aj ja to vyuzivam dost casto a to je nas zamestnavatel dost obozretny a co nemusi, to neda... :slight_smile:
Cize manzelka je na materskej a ja zoberiem paragraf. A inac je dost tazko dokazatelne, ci manzelka nelezi doma s horuckou, alebo s "hnackami" a akoze iba ja som u lekara s malou ... :wink:
27. jan 2008 o 13:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
my chodíme so synom každý štvrťrok na hematológiu a manžel si vtedy berie paragraf, hoci som na materskej. Bol s ním aj u zubára, u pediatričky a nikto u jeho zamestnávateľa nemá problém s tým, že ja som na MD
28. jan 2008 o 12:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj chtěla sem se zeptat mam problém měla jsem jít na noční ale dcera omarodila tak jsem zůstala doma a druhý den jsem šla k lékaři ale ta mi paragraf napsala od toho dne co jsme naštívily lékaře tak mam jeden den jakoby neomluvení no a ted nevim co mam dělat poradíte mi prosím děkuji za odpověd . petra :frowning2:
20. aug 2008 o 10:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
skoda ze ti lekarka nenapisala v ten den ked si ostala doma,takto si asi budes musiet vypisat dovolenku :angry: ,a vlastne neviem ako je to v cechach. :slight_smile: u nas by to bolo asi s tou dovolenkou.
20. aug 2008 o 11:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ZERW - a už jsi odnesla ten papír do práce ??? jestli ne, tak si zavolej k doktorce a řekni jí to, měla by ti to přepsat - řekni jí, že sis to vůbec neuvědomila, hlavu by ti rozhodně utrhnout neměla - paragraf na dítě je jenom vyplnění papír - s neschopenkou by to bylo horší.... :grinning:
20. aug 2008 o 13:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vojtisek: nojo já jí to řikala ale ona mi řekla že mi to nemůže spětně napsat :confounded: tak budu mít asi neplacení , protože dovču už žádnou nemám :rolling_eyes:
20. aug 2008 o 13:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zerw,
na Slovensku by to bolo podla mna ozaj na dovolenku alebo na očr-ku, lebo "paragraf" je "sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravot.zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie".
Takže ak si bola s dcerou doma, nebola si s nou na vyšetrení ani ošetrení, to na § rozhodne nie je. Ak by si aj bola napr. na pohotovosti, tak tiež predpokladám, by to zamestnávatel mohol uznať len na nevyhnutný čas a zvyšok by si si musela zobrať dovolenku.
20. aug 2008 o 13:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vojtisek:snad to muj mistr pochopí :sweat_smile:
20. aug 2008 o 13:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa: já vim, ale kdyby tam byla ta naše doktorka tak ona mi to vždy napsala ale ted tam nebyla byla tam jiná a t mě odpálkovala :angry:
20. aug 2008 o 13:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojky nevíte někdo jestli mam jako samoživitelka nárok vždy za tři měsíce jeden den paragrafu? já sem to jenom slyšela tak nevim jestli stím nemáte někdo zkušenost díky :slight_smile:
25. aug 2008 o 23:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, chcem sa opýtať, neviem, či sa tu o tom už písalo - keby som bola tehotná, mám nárok aj na viac paragrafov do roka ako 7 (s náhradou mzdy)?
28. aug 2008 o 16:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
livi neviem ci zo zakona, ale ja napr. u svojho zamestnavatela tento narok mam - spytaj sa zamestnavatela
28. aug 2008 o 18:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
livi, emjee (ozaj gratulujem k tehotenstvu :slight_smile: ),

ak tehotenstvo oznámiš podla zákonníka práce (§ 40 ods.6) zamestnávatelovi písomne s predložením lekárskeho potvrdenia (zväčša stačí prefotená časť teh.knižky), tak si u zamestnávatela považovaná za tehotnú. Inak ta nemusí považovať podla ZP za tehotnú. U niektorých menších zametnávatelov sa toto síce nevyžaduje, ale podla ZP je to tak.

A nárok na prac.volno s náhradou mzdy "na nevyhnutne potrebný čas na prevent.lekár.prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nie je možné vykonať mimo prac.času" nie je limitovaný žiadnymi dnami. Takže ak si považovaná za tehotnú, máš nárok na vyšetrenie alebo ošetrenie s tým spojené v zmysle ZP (vyššie uvedené v úvodzovkách) kedykolvek to potrebuješ a budeš to mať platené.

Pozri § 141 ods.2 písm. a) bod č.3 Zákonníka práce.
28. aug 2008 o 18:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
super gapa :grinning: a diky :wink: btw. ja som dala len pisomne oznamenie, na knizku som sa personalistky pytala a povedala, ze netreba
28. aug 2008 o 20:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no super gapa :sunglasses: som rada. aj keď tehotná ešte nie som, ale zaujímalo ma to :wink:
2. sep 2008 o 10:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Nevíte, jak je to s paragrafem, když jsem nemocná? Teda konkrétně mě zajímá, zda si ho manžel může vzít a jak se to vlastně dělá, protože nemáme ani jeden zkušenosti s paragrafem.
6. okt 2008 o 17:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
lukin neviem ako je to, ked si chora, moj manzel si berie paragraf na doprevadzanie mna k lekarovi - to dostane od lekara stempel, ze tam bol so mnou
6. okt 2008 o 18:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
emjee: To se máš. Já chci jít zítra k doktorovi a manžel před chviličkou volal svému mistrovi, že by si vzal paragraf a on mu na to odpověděl, že na něho nemá nárok, pokud nejsem v nemocnici :frowning2: Hm, tak nic :frowning2:
6. okt 2008 o 18:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
neviem ako je to v cechach, u nas sa to da - ja som napriklad doprevadzala svokru k lekarovi, lebo s nou nemal kto ist, doktorka mi k stemplu pripisala doprovod nutny a no problem
6. okt 2008 o 20:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok