Nárok na príspevok od štátu

dia266
23. jún 2021

Dobry den, chcem sa spytat. So synom zijem sama, vo vlastnom byte. O chvilu mi konci moznost poberania rodicovskeho prispevku, maly ma nastupit do skolky. Mam nejaky narok na prispevok od statu pokial si nenajdem pracu? Dakujem.

alenah31
23. jún 2021

@dia266 a máš súdom priznané výživné? Pokiaľ áno (pri posudzovaní HN sa výživné považuje za príjem, ak určené nebolo na HN ti ani nevezmú žiadosť) - žiješ sama, nemáš prácu a ani nárok na podporu, zrušia pandemický RP - potom môžeš skúsiť vybaviť hmotnú núdzu alebo príspevok na bývanie. Na nič iné nárok nemáš - to, že si osamelá matka s dieťaťom nie je relevantné.

rawmamka
23. jún 2021

@dia266 Ahoj, tvoje životné minimum je stanovené zákonom na 312,91 Eur https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn... . Na syna má otec dieťaťa platiť výživné, ak nie, treba oň požiadať súdne, štát ti bude doplácať zvyšok do stanovenej sumy. Plus samozrejme prídavok na dieťa, ale ten poberáš aj teraz. Najlepšie riešenie je čím skôr nastúpiť do práce, lebo dávka v hmotnej núdzi nie je na prežitie ale na živorenie.