Nedoplatok na odvodoch do poisťovne Dôvera

mpg
16. okt 2020

Dnes som sa stretla s jednou podnikateľkou, ktorá sa ma pýtala, či je to možné, že má nedoplatok na odvodoch do Dôvery, keď pravidelne platí (z účtu) predpísané odvody, ktoré jej oznámili k 1.1. , nebol vynechaný ani jeden mesiac ani tohto roku ani vlani. Ako mohol ten nedoplatok vzniknúť?

lucka_ke
16. okt 2020

nech sa pozrie do elektronickej aplikácie (ak nemá treba sa registrovať) a tam uvidí všetky svoje platby, možno len nie sú správne spárované

floren
16. okt 2020

ja som zamestnanec a tiež mi prišiel nedoplatok 20€,takže je to možné

ivkazba
16. okt 2020

A ona mala menenú výšku odvodov k 1.1.? To je nejaký divný termín. Či sa mýlim? @lucka_ke

lubka73
16. okt 2020

ja som mala nedoplatok po rocnom zuctovani, tiez som platila preddavky podla toho co mi urcili, cize zarobila viac ako mala rok pred

jajo1
16. okt 2020

odvody podnikateľov do zdravotnej poisťovne sú vždy len preddavky, ktoré im poisťovňa vypočítala podľa minuloročného daňového priznania a teda predpokladajú, že aj od ďalšieho roka bude taký podobný príjem. Čiže od 01.01.2020 platí preddavky vypočítané z daňového priznania za rok 2018. Keď potom podnikateľ v priebehu roka 2020 podá priznanie za rok 2019, zdravotná poisťovňa spraví zúčtovanie zdravotného poistenia za minulý rok - čiže už presne vypočíta, koľko mal podnikateľ platiť v roku 2019. Ak po vypočítaní poisťovňa zistila, že mal platiť menej, lebo zarobil menej ako v roku 2018, vznikne podnikateľovi preplatok, ktorý poisťovňa do 45 dní vráti. Ak podnikateľ zarobil v roku 2019 viac ako v roku 2018, vznikne mu nedoplatok - a to teda až v roku 2020.
Takže je úplne normálne, že hoci podnikateľ uhradil všetky odvody, vznikne mu nedoplatok.

lucka_ke
16. okt 2020

môj muž je SZČO a súčasne zamestnanec, všetko čo platil za SZČO (podotýkam, že s variabilným symbolom aj špeicifickým) mal nezaradené... tiež som nechápala... musel cez apku nastaviť aby mu to započítali ku konkrétnym mesiacom

lucka_ke
16. okt 2020

a už jej prišlo ročné zúčtovanie za 2019? lebo daňové je predĺžené do konca októbra

mpg
autor
16. okt 2020

Prišlo jej aj ročné zúčtovanie za r.2019, ona dala daň.priznanie v polovici apríla 2020.

lucka_ke
16. okt 2020

ok, tak potom ako ti písali vyššie, zarobila viac ako mala preddavky a vznikol nedoplatok

valentinavibi
16. okt 2020

mne prisiel dnes tiez :( :( a nechápem prečo...platila som poctivo, vraj z danoveho vycitali a skoro ma vykotilo ze az 200 e :/ zrovna v tejto situacii, ked clovek setri kde moze :(

mpg
autor
16. okt 2020

@valentinavibi Vyzerá to tak, že keď bude základ tento rok 2020, ktorý je dosť slabý, tak budú menšie odvody. Je to tak, že keď bol príjem vyšší v roku 2019 ako v roku 2018 tak je nedoplatok. Takých asi bude viac, čo im to teraz príde nevhod.

krisbar
Autor odpoveď zmazal
Zobraz