Neplatené voľno a nárok na podporu po jeho skončení

kukulienka83
29. jan 2020

Ahojte, Možno budete vedieť poradiť. Som zamestnaná na rodičovskéj, ktorá mi skončila, čerpám dovolenku ešte mesiac čo sa mi nasporila v robote a potom musím ísť na neplatené voľno, kôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa. Predĺženie RD z tohto dôvodu mi zamietli. Preto to neplatené voľno v práci. Moja.otazka. ak sa potom po roku predsa len nevrátim a dohodneme sa so zamestnávateľom na výpovedi. Mám nárok na podporu , z čoho by mi ju vyrátali?

fokuska
29. jan 2020

@kukulienka83 V prvom rade ti zamestnavatel musi neplatene volno schvalit - musi s tym suhlasit, nestaci, ze ty chces.

Odhlasi ta z poistovne, takze sa sama prihlasis na ZP, aby ti nevznikal dlh. Zo socialnej poistovne budes tak isto odhlasena, ale ta nie je povinna, cize bud to nechas tak, alebo si budes platit dobrovolne poistenie.

Na podporu budes mat narok ak za posledne 4 roky budes mat aspon 2 roky, teda 730 dni poistenie v nezamestnanosti.

Na pripadnu dalsiu matersku, PN a pod. bude nutne nemocenske poistenie obnovit.

kukulienka83
autor
29. jan 2020

@fokuska áno to všetko viem, to je v poriadku. Schválené neplatené voľno na rok mám, takže ak pi tomto roku odídem z čoho sa mi vyráta ťa podpora keď som bola 5,5 roka na materskej, to chcem vedieť, či mi ju vyrátaju z platu pred materskou alebo z toho NEPLATENEHO voľna...čiže nedostanem nič.... Ďalšia materská ani nič také ... Len chcem sa správne rozhodnúť, či dať výpoveď hneď alebo zostať na neplatenom voľne, aby som o tu podporu neprišla

fokuska
29. jan 2020

@kukulienka83 https://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti...
Tu si pozri cast "Vyska davky" je tam vysvetleny vymeriavaci zaklad a aj ako sa urcuje v akych situaciach ;)

fokuska
29. jan 2020

@kukulienka83 Ak je zamestnavatel ochotny a pocas RD si nemala iny zdanitelny prijem, tak po skonceni neplateneho volna nastup naspat do prace, vycerpaj jeden den dovolenku a az tak ukoncite PP. A mala by si mat narok na maximalnu podporu.

veronikaszabova
29. jan 2020

@fokuska ked bude na nepl.volne, bude mat narok na dovolenku?

fokuska
29. jan 2020

@veronikaszabova Fuuuuha, vidis

kukulienka83
autor
29. jan 2020

@fokuska ja si teraz čerpám dovolenku, musím ju vyčerpať a potom je nástup na neplatené voľno...a potom je už ti, čo neviem...

fokuska
29. jan 2020

@kukulienka83 Tak potom mi to vychadza, ze to bude z minima.
Tak mi to vychadza, ze ak by si isla po RD hned na podporu, tak sa bude brat do uvahy tvoj vymeriavaci zaklad pred RD, ale kedze ty budes mat za posledne 4 roky 1 rok bez poistenia a 3 roky positenie bez VZ, tak by malo platit toto:

Ak poistenec nemal v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti, denný vymeriavací základ sa určuje z vymeriavacieho základu, ktorý je mesačne najmenej vo výške 50 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné, a ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti s určením pripadajúcim na jeden deň podľa počtu kalendárnych dní v mesiaci, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti (§ 138 ods. 5). Tento vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

Od 1. januára 2019 do 31. decembra 2019 suma denného vymeriavacieho základu určeného z minimálneho vymeriavacieho základu v mesiaci, ktorý má 31 dní, je 15,3871 eura, a v mesiaci, ktorý má 30 dní, je 15,9000 eura.
Od 1. januára 2020 do 31. decembra 2020 suma denného vymeriavacieho základu určeného z minimálneho vymeriavacieho základu v mesiaci, ktorý má 31 dní, je 16,3388 eura, a v mesiaci, ktorý má 30 dní, je 16,8834 eura.

Nemam s takou situaciou skusenosti, tak si dovolim oznacit @evittam ona sa vyzna 100x viac.

kukulienka83
autor
29. jan 2020

@fokuska si zlatá, ďakujem ti veľmi pekne za takúto vyčerpávajúcu odpoveď. Z toho vyplývazebsa mi oplatí dať výpoveď hneď po vyčerpaní dovolenky...

katka_mituchova
19. sep 2022

@kukulienka83 ahoj, aktualne riesim identicku situaciu. Prosim, nakoniec Ti to ako dopadlo, pre ktoru moznost si sa rozhodla? Dakujem krasne. Katka

kukulienka83
autor
19. sep 2022

@katka_mituchova bohužiaľ moje rozhodnutie to nebolo, malého mi do škôlky nezobrali, takže som dala výpoveď, poberala podporu a teraz som doma na neplatenej rodičovskej a bez príjmu