Neplatené voľno a odvody

niikki03
14. jún 2020

Dobry den potrebujem poradiť ak som uzavrela dohodu so zamestnávateľom o neplatenom voľne po dobu 15 dni plati zamna zamestnávateľ zdravotnú a socialku poisťovňu?? Alebo si platím vsetko sama .... povedal mi ze odvody a vsetko ostatne zamna plati do konca mesiaca kedže pracovný pomer končím ku 31 az 🙈 dakujem za každú odpoved

ovaaa
14. jún 2020

Prekazka je u zamestnavatela ci u teba? Ak u teba vsetko si platis sama.

daniela1911
14. jún 2020

@niikki03 k 31.7. ?? A kedy máš tých 15 dni neplatené volno ??
Ak máš neplatené na svoju žiadosť, zdravotné poistenie si platíš sama, socialne nie je povinné, ale záleží na tebe, či tam chceš mat “výpadok” v poistení.
Ak to máte neoficiálne volno v rámci tvojej výpovednej doby (a zamestnávaľ bude vykazovať mzdu a zaplatí odvody a mzdu ti akože výplatí v hotovosti) tak potom ti to preto tak povedal, ale to nie je oficiálne neplatené voľno. Oficiálne výkažu do poisťovni a oni potom aj vedia, že platbu majú očakávať Od teba - konkrétne zdravotná poisťovňa.

moonlight1210
14. jún 2020

@niikki03 ak je to oficialne neplatene volno na tvoju ziadost u zamestnavatela, tak zdravotku si uhradit musis a v socialke sa nahlas dopredu na platenie si poisteni. Spatne sa to neda. Tie dni by ti potom chybali.

mogaa
14. jún 2020

@niikki03 poča soficiálneho neplateného voľna si platíš zdravotku sama(za tie dni ti ju zamestnávateľ neodvádza), odvody do SP nie sú povinné len ak by si chcela otehotnieť tak bacha aby to nechýbali tie dni)

niikki03
autor
14. jún 2020

@daniela1911 30.6 mam ukončenie pracovného pomeru ..nie 31 zle som napísala .. Noo on mi navrhol takúto možnosť kedže uz som vo výpovednej .. a nabral nových zamestnancov tak ze mozem skočiť takto s tým ze od 15 budem mat neplatené volno a ku koncu mesiaca ma odhlási a hotovo

niikki03
autor
14. jún 2020

@niikki03 takto to mam napisane v dohode o neplatenom volno ... čiže naozaj uz sama s toho neviem vyjsť 🙈

mogaa
14. jún 2020

@niikki03 no ano PP tti trvá do konca mesiaca ale keďže tam máš to neplatené volno tak za to obdobie si musíš zaplatiť ZP(NP nie je povinné)....nemala si mu takúto dohodu podpísať.....mohli ste ukončiť PP k 12.6. a 13.6 by si išla na UP (čiže ZP by za teba platil UP), rovnako ak máš nárok na podporu(ovplyvní ti to trochu aj výšku podpory).....odstupné ti tam aspom uviedli?

daniela1911
14. jún 2020

@mogaa má pravdu, máš to oficialne neplatené voľno treba ísť zaplatiť ZP, najjednoduchšie ísť na zdravotku do pokladne.

mogaa
14. jún 2020

@niikki03 teraz som si ale uvedomila že keďže to neplatené volno je v rovnakom mesiaci kedy tam aj platíš zdravotku zo mzdy za ten mesiac, tak možno ti zdravotka keďže PP trvá výde v tej minimálnej výške čo treba zaplatiť....najlepšie urobíš ak o mesiac zavoláš do zdravotky alebo tam vybehneš a spýtaj sa či tam máš všetko poplatené k 30.6. alebo tam vznikol nejaký nedoplatok - ono ak by to aj bolo potrebné uhradiť tak je to cca 30eur....SP nemusíš riešiť tá je nepovinná.....

makova333
14. jún 2020

@niikki03 odvody si urcite platis sama v tomto pripade. Skoda, ze si na to pristupila.

daniela1911
14. jún 2020

@mogaa na odstupné asi nárok nemá, keď výpovedná doba bola mesiac. Čiže PP trval max rok, vtedy odstupné neprináleží. A výpoveď dala ona.

makova333
14. jún 2020

@daniela1911 a hlavne ona dala vypoved, to je to najpodstatnejsie.

ovaaa
14. jún 2020

Inak s tebou vybabral :(.

siska53
14. jún 2020

@niikki03 v zdravotke plati, ze pokial si na neplatenom volne, nepovazujes sa za zamestnanca, teda si povinna sa prihlásiť ako samoplatca a tie dni si zaplatit sama. ( Ak teda..nemas okrem daneho zamestnavatela este dalsieho platitela - ine zamestnanie, zivnost alebo nie si invalidna/starobna dochodkyna a pod.).

Socialku ti neviem.povedat.

Na to, ze ti to on zaplati, sa nespoliehaj, viem.o tom svoje..ako to uz neraz dopadlo..

evittam
14. jún 2020

@ovaaa Hadam je svojprávna a podpisala to.

evittam
14. jún 2020

@siska53 SP nie je povinná.