Nezastavenie na prechode - pokuta

28. mar 2024

Vie niekto ze ci ak niekto nezastavi na prechode ked evidentne uz som na prechode s kocikom (na tretej ciare) moze za to dostat pokutu?
Dnes mi totiz nejaka psychopatka skoro presla dieta v kociku a to sa vzdy pozeram ci nejde nic, ale nestihla som si pozriet evidencne cislo, este sa dosiroka usmievala.
Byvam v malom meste, asi 2 tyzdne dozadu tu presli chodca tiez na prechode.
Este ma napadli kamerove zaznamy, nakolko to bolo na namesti v Zlatych Moravciach, ale neviem ci s tym pochodim?
Mozem v takom pripade volat policiu, ak by som vedela SPZ?

tundra
28. mar 2024

Neverila by si,kolko x na Slovensku sa vodic za mnou rozculuje,ked pred priechodom zastavim a dam prednost chodcom.Tak isto,ked v kolone na hlavnej pustim niekoho z vedlajsej cesty...

tundra
28. mar 2024

@ankare dakujem,uz to neviem opravit...dufam,ze vsetci porozumeli a nemyslel som tym prechod u zeny😅

jana_eyre_2
28. mar 2024

@zuzanazu85 každý koho som tam zažila keď som sedela v aute a šla za nim 😉 a teda nie že by som tam bývala len občas, stáva sa to naozaj dosť casto.. nie, nemôžem hovoriť o všetkých slovákoch čo sú v Rakúsku v akomkoľvek období a čase, to ale určite vieš.. no a teda rakusania už vôbec nemajú problém zastaviť chodcom, ešte sa mi nestalo že by ma tam nepustili.. a tiež sa mi to stalo s každým autom rakúskej znacky ktoré som kedy v rakusku stretla keď som tam bola ako chodec.. zvláštne že oni s tým problém nemajú, u nás je to problem obrovský a ešte si to ani nedokážeme priznat.. je to lepšie keď to takto rozpisem?

zuzanazu85
28. mar 2024

@jana_eyre_2 no veď ja sa nehadam,len netreba písať ,že každý 😉. Videla si ako sa zahraničné značky správajú u nás na cestách? Podotýkam,nie každé 😉. Tiež možno slovenské značky v zahraničí,teda,či vodiči,či chodci,nie je to naozaj len o povahe a ohľaduplnosti?

jana_eyre_2
28. mar 2024

@zuzanazu85 ako píšem "každý koho som tam videla" čiže slovo každý vklude môžem použiť.. nepísala som že všetci.. 😉

áno, je to o ohľaduplnosti, vždy z KAŽDEJ strany - či už šoférov alebo chodcov..

preto ma dosť popudzuje keď sa tu hneď strhne hon na autorku ako určite urobila chybu ona, pritom to tak vôbec nemuselo byť, minimálne podľa jej opisu to tak vôbec neznie, mnohé sa tu len domnievaju..
netvarme sa že všetci šoféri sú super a všetci chodci sú tí čo sa hádžu pod kolesá.. pretože presne tak vyznieva diskusia..

huxy
28. mar 2024

@jana_eyre_2 tiež nevytváram dohady, ale je fakt, že chodec na "3 čiare" keď je tam v Tom momente aj auto, to auto musel vidieť dostatočne vopred.
A nie, chodec nemá vždy prednosť.

andreatytler
28. mar 2024

@jana_eyre_2 Autorka urcite urobila chybu lebo stihla dojst iba po 3 ciaru kym auto k nej dorazilo. Bud mala ist rychlejsie (co s kocikom nie je vzdy mozne), alebo zle odhadla rychlost auta, alebo jednoducho ocakavala ze auto zastavi ak ona este stale bude na prechode. Vsetko toto su jej chyby.

zuzanazu85
28. mar 2024

@jana_eyre_2 opakujem,nie som šofér.Ale chodím autom a aj pešo... vidím ako spolujazdec,že niekedy by som sa ako šofér nepustila do väčšieho mesta už len kvôli niektorým chodcom,ani nie autám a premávke .Ale tiež by som obmedzila niektorým šoférom len vyjsť z garáže 😉(Píšem to bez všelijakých predsudkov,či na šoférov,či na chodcov). Autorka mala so sebou kočík-dieťa,mala by vyhodnocovať premávku dvojnásobne .

jana_eyre_2
28. mar 2024

@andreatytler lenže auto má povinnosť zastaviť/spomaliť ak tam už na ceste chodec je.. taktiež ma šofér predvídať ak vidí značku prechod že sa tam môže niekto nachádzať..

A opakujem tretí krát - stalo sa mi to isté, bola som na prechode keď nič nešlo, ale chlap vyšiel z vedľajšej ulice zo stopky a nedal mi prednosť.. to by si tiež vyhodnotila ako moju chybu, hoci v čase keď som stúpila na prechod ešte pri križovatke ani nebol? Či mala som čakať kým sa na cestach dookola nebude nachádzať v okolí žiadne auto? Ani tie v ďalekom okolí na vedľajších cestách?

jana_eyre_2
28. mar 2024

@huxy ak ju videla autorka, musela ju vidieť aj šoférka.. a nikde netvrdím že chodec ma vždy prednosť, nevsuvaj mi také slová.. píšem že chodec MA prednosť vtedy, keď UZ je na ceste a šofér má vtedy povinnosť spomaliť alebo zastaviť..

jana_eyre_2
28. mar 2024

@zuzanazu85 tak to potom vidno že nesoferujes keď myslíš že chodci bývajú častejsi problém ako šoféri..

huxy
28. mar 2024

@jana_eyre_2 nie je pravda, že chodec ma vždy prednosť keď je už na vozovke. Už som pridala screen kde je to vysvetlené. Chodec nesmie vstúpiť na vozovku, pokiaľ vzhľadom na rýchlosť prichádzajúceho auta nemoze bezpečne prejsť. A presne to bol tento prípad, lebo bezpečné neprechadzala.

zuzanazu85
28. mar 2024

@jana_eyre_2 ja to vidím,vnimam častejšie skôr ako nevodič,že sú nemalé percento ,,kiksov" na cestách 😉

april171
28. mar 2024

@andreatytler toto snáď ani nemôžeš myslieť vážne
Čiže chodec má bežať cez priechod, aby to stihol, kým sa vodič priblíži?

maciatkolulu
28. mar 2024

@heni79 si z ba? Pochybujem. Napríklad taká Gagarinova je skvela. Tam je prechod jedna malina. Keď zastavím a púšťam,vždy trubim,lebo kreteni si myslia,že tam chcem asi motýle chytať a nadrzo ma chcú obiehať a zjavne vraždiť chodcov... Tých prechodov je požehnane v ba,kde je veľmi ťažko sa predrat na druhú stranu. A ako šofér musím povedať,že na sk sú chodci naozaj ešte veľmi opatrní. Ani sa nečudujem.

andreatytler
28. mar 2024

@jana_eyre_2 Ten chodec musi dat autu sancu bezpecne zastavit a to sa robi tak ze caka na chodniku.
Ako som vravela, tu je velmi bezne ze auta davaju chodcom prednost. Ale nedeje sa to tak ze chodec sa vyberie a caka ze auto zastavi. Chodec ide len ked vie ze auto neobmadzi, alebo caka kym auto zastavi. Fakt, velmi malokedy sa mi stane ze by chodec len tak isiel ak vie ze ma tym donuti pribrzdit alebo zastavit. Ten chodec je ohladuplny voci autu a potom su ti vodici ohladuplni voci chodcom a zastavuju ked ho vidia cakat na prechode.
Doteraz som si myslela ze na Slovensku su problem neohladuplni vodici ale podla tejto teorie chodcov ze idem a cakam ze auto sa prisposobi by som povedala ze chodci su tiez neohladuplni.

klip0
28. mar 2024

@heni79 v ba sú semafory na 80-90% prechodov ? 😂 To si môže myslieť iba človek čo bol v ba tak v avione alebo eurovei a hotovo.
Oveľa viac prechodov je bez semaforu ako so semaforom. Zas tak "pokrokove" to tu nieje

jana_eyre_2
28. mar 2024

@huxy
@andreatytler toto je vyhláška, viac nemám čo dodať.. vodič je povinný dbať na bezpečnosť chodca na prechode.

zuzanazu85
28. mar 2024

@andreatytler no úprimne,keby si šla niekedy v Lm po 14tej na aute cez mesto,popri autobusovej stanici,či hore hlavnou na Hrádok,by si sa čudovala,akí ,,kamikadze" ti tam prebehnú cez cestu. A to maco,či ,,vysoká" možno dakedy tiež radšej počká či prebehnúť,smerom po vynovenej na Ružomberok cez Palúdzku 😁.

huxy
28. mar 2024

@jana_eyre_2 ty ideš stále len to svoje, ja nebudem hľadať konkrétny zákon toho,čo som už pridala. Je to na stránke ministerstva vnútra SR. A platí to, čo som písala.
Keby platilo čo píšeš, tak akýkoľvek chodec,ktorý skočí na poslednú chvíľu pred auto, by bol v práve, a to je blud.

jana_eyre_2
28. mar 2024

@huxy lebo ty nejdes to svoje dokola, však.. neviem či čakáš že ti dam za pravdu, ja to jednoducho nevidím tak ako ty.. ak sa stane nehoda, je na policajtoch ako vyhodnotia či to bola chyba chodca čo sa hodil pod auto, alebo vodiča čo nedal prednosť chodcovi na prechode.. nič nie je čiernobiele, lenže to sa ťažko akceptuje, chapem..

huxy
28. mar 2024

@jana_eyre_2 ideš si len svoje. Ja chápem aj jednu stranu, keďže som chodec, a netrepem sa autám na prechod, radšej si počkám. Ale chápem aj druhú, keďže som aj šofér, a už som písala, neraz sa mi niekto vtrepal na prechod, dokonca bez toho, aby sa obzrel.
A ty len obhajujes autorku, a nepozeras sa objektívne.

jana_eyre_2
28. mar 2024

@huxy opakujem, ty si ideš tiež svoje a necitas zrejme čo píšem (viem že čítaš, lenže nechceš to prijať).. ja som tiež šofér a tiež som aj chodec, takže zažila som aj problém s chodcami, aj problém s vodičmi, takže viem pochopiť obe strany.. lenže ja som ohľaduplný šofér, keď vidím niekoho na prechode, tak spomalim a zastanem a nie že niekoho skoro zrazim a odficim že by si ani nemal ako všimnúť ŠPZ (to totiž píše autorka).. nikdy sa mi nestalo že by sa mi niekto hodil do prechodu, keď už stalo sa mi to s chodcami čo šli mimo prechodu cez cestu - to je ale úplne iná situácia..

jana_eyre_2
28. mar 2024

@huxy a neobhajujem nikoho, reagujem na to čo napísala autorka, lebo všetko ostatné sú len dohady.. ako vravím, chápem že niekoho musí strašne štvať ak mu proti strana nedá za pravdu, ale jednoducho tento konkretny problém vidím tak ako som už 1000x písala tak nerozumiem prečo by som teraz mala stichuť aby si mala dojem, "že si nejdem svoje"

huxy
28. mar 2024

@jana_eyre_2 ja by som tiež nikdy naschvál neprešla cez priechod, ak stihnem zabrzdiť. Aj tak obhajujes len chodcov a pritom to nie je tak, čím sa ohanas. Nechceš prijať fakt, ktorý som tu už asi 3 x písala a opakovať sa mi už nechce. Nie vždy chodec na vozovke je v práve, a bodka. Mám nejednu skúsenosť s arogantnými chodcami, keď som musela fakt prudšie zabrzdiť, lebo sa na drzovku proste rozhodli prejsť, hoci videli idúce auta.

huxy
28. mar 2024

@jana_eyre_2 nemusíš byť ticho, no nebudem ani ja. A za svojím si stojím, je to tak, ako píšem. Veľmi ľahko si to môžeš overiť a vygooglit. A vôbec nepotrebujem, aby si mi dala za pravdu. No nesnaz sa má presviedčať o svojej.

jana_eyre_2
28. mar 2024

@huxy ty tiež 😉

huxy
28. mar 2024

@jana_eyre_2 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

augustovkaa
28. mar 2024

Mne sa stalo dnes presne to isté. Vždy vstúpim na prechod až keď zastavia autá, pozriem doľava, doprava. Dnes som sa pozrela, dlhá ulica, v diaľke vidím auto. Stihla by som 3 x za bežných okolností prejsť. Už som bola za polovicou prechodu, keď počujem ako ešte pridáva, motor hucal. Išiel tak 80. Išla som ako vždy rýchlym krokom, po tom co som počula to zrychlovanie som posledné kroky bežala. Videl ma dobre a napriek tomu nespomalil ale pridal. Rútil sa obrovskou rýchlosťou. To sa mi stalo prvý krát. Celý deň na to myslím. Našťastie som išla sama.

akje
28. mar 2024

@autorka ja tomu troska nerozumiem.
Prisla si na prechod. Zastala si. Pozrela si sa 3x, videla si, ze ide auto. Predpokpadam, ze si videla, ze auto ta neregistruje, nezastavuje, teda nebrzdi, vosla si na 3ti pruh, co zaberie asi tak ze 3 sekundy (0,0008h). To znamena, ze ak islo vozidlo rychlostou 50km/h, co je v meste klasicka rychlost, muselo byt od teba vzdialene v case, ked si sa 3ti krat obzrela 40 metrov. Auto ma v takomto pripade 30 metrov brzdnu drahu. Ak by ta aj hned zaregistrovala, ze stojis, co ta s najvacaou pravdepodobnostou nezaregistrovala, dobrzdila by na tesnotku.
Za mna si riskovala. Ja som s kocarom isla az vtedy, ked som videla vodica, ze zacal spomalovat a vidi ma.