Nezdaniteľná časť základu dane na manželku

fero9876
13. jan 2022

Zdravím chcel by som vedieť či mám nárok na uplatnenie nczd na manželku, manželka v roku 2021 bola zamestnaná od začiatku roka na polovičný úväzok do 14.8.2021 ,potom začala poberať nemocenské a tehotenský príspevok do konca roka,za celý rok mala príjem cca 3200€ v čistom,stále je zamestná na polovičný úväzok nedostala výpoveď,ja som zamestnaný s príjmom do 20k za rok, manželka rodí až v marci tohto roka na se prvé dieťa,ak môžem uplatniť náhodou nczd na aké obdobie by sa to vzťahovalo?poraďte prosím lebo som úplne mimo ztoho

patka06
13. jan 2022

Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti na manželku (manžela) sa považuje za manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť túto nezdaniteľnú časť manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá:

- sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované maloleté dieťa (t. j. dieťa do 3 rokov, do 6 rokov pri dieťati s trvalo nepriaznivým stavom alebo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej rodičov) žijúce s daňovníkom v domácnosti, alebo
- v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie, alebo
bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie, alebo
- sa považuje za občana so zdravotným postihnutím, alebo
- sa považuje za občana s ťažným zdravotným postihnutím.
Spĺňa niektorú z podmienok, podľa toho čo si napísal predpokladám, že nie.
Takže si nemôžeš uplatniť NČZD na manželku.

lucka_ke
13. jan 2022

nie, nemôžeš, až keď bude na MD/RD

ruby2020
13. jan 2022

súhlasím vyššie - nemáš nárok

alenah31
13. jan 2022

@fero9876 nie.