Občiansky preukaz stratený alebo poškodený

chobotnica777
22. máj 2017

Ahojte, mám trošku dilemu. 14teho mám ísť do Chorvátska pas mi končí 27.7.2017. Neviem či ten pas by akceptovali teda či netreba ho mať platný aspoň 2 či tri mesiace vopred?

Taktiež mám nalomený občiansky a musím si dať spraviť nový. Len neviem či sa mi oplatí zaklamať lebo mám preukaz ZŤP a údajne potom sa neplatí poplatok 16 eur cca. Alebo sa priznať že je poškodený? Neviem má to nejaký význam okrem tých peňazí? Tatiež sa trošku obávam či mi ho stíhnu vyrobiť?...

Vďaka za postrehy respektíve skúsenosť.😉

sissy27
22. máj 2017

@chobotnica777 o nový pas si požiadaj už teraz a do 14. ho budeš mať hotový, tak či tak ho budeš asi dávať robiť, tak načo čakať...
ako zťp si oslobodená od poplatku 16.50€ za vydanie nového pri strate... táto informácia je mimochodom voľne dostupná, google ju nájde za menej ako 1sekundu...

chobotnica777
autor
22. máj 2017

@sissy27 Hej viem len neviem či mám nahlásiť stratu. Je v tom rozdiel? Myslím čakacia doba atď.

meryika
22. máj 2017

Čakacia doba je rovnaká či pri strate alebo poškodený.

chobotnica777
autor
22. máj 2017

@meryika a musim nahlasovat niekde zmenu obcianskeho teda (nového)😲

meryika
22. máj 2017

Nie, ak niekde prídeš a majú staré číslo občianskeho tak si to opravia.

chobotnica777
autor
22. máj 2017

@meryika Dakujem za pomoc.

papulienka48
22. máj 2017

Mne sa zdá, že platíš za nový rovnako, či je poškodený alebo stratený aj tak platíš tých 16€. Ja keď som občiansky stratila tak som povedala, že mi ho ukradli a dúfala som, že tá suma bude nižšia ale aj tak som platila tých 16. Oni to v podstate nemajú ako zistiť či klameš alebo nie takže všade dávajú rovnakú sumu. Neviem no, veď uvidíš

chobotnica777
autor
22. máj 2017

@papulienka48 No len ja mam preukaz ZTP a to by malo by zadarmo ak ho stratis...

monicka144
22. máj 2017

Presne oni nemajú ako prísť na to, či si ho ozaj stratila, poškodila alebo ti ho ukradli. Proste potrebuješ nový a za to platíš a hotovo 🙂 Už sa nič nedá robiť no, veď 16€ zase nie je až taká katastrofa už si naň dávaj trošku lepší pozor

papulienka48
23. máj 2017

@chobotnica777 Aha tak prepáč, to potom neviem ako sa to rieši ale ak to je tak, že ho máš ZŤP a máš ho zadarmo tak by si ho potom mala mať zadarmo aj v takomto prípade nie? To by bolo nelogické keby si pri poškodení musela platiť a keby ti ho ukradli alebo si ho stratila tak by si nemusela. Keď to raz máš zadarmo tak by to malo byť zadarmo v akomkoľvek prípade 🙂

chobotnica777
autor
23. máj 2017

@papulienka48 Vies co praveze to tam nie je napisane ze v pripade poskodenia je to zdarma tak zasa trosku odveci. Ale uz som bola bez problemov. Strata nahlasena 🙂
@monicka144 Tak tak 🙂