Odvody do poisťovní, keď som dobrovoľne nezamestnaná

23. júl 2020

Rada by som sa spýtala ak by som bola dobrovoľne nezamestnaná, neevidovaná na ÚP koľko vychádza platenie všetkých odvodov? Vie mi niekto napísať presné sumy alebo kde to nájdem? Nemyslím len zdravot. poisť. ale aj soc. A aké ešte to má nevýhody, nebyť evidovaná?

korunka1
23. júl 2020

Na stránke socialnej a zdravotnej poistovne najdes vsetko

draik
23. júl 2020

Odvody do SP platiť nemusíte, štát ich neuhrádza ani tomu, kto je evidovaný na ÚP.

marsmykkok
23. júl 2020

a prečo sa neeviduješ? teraz "vdaka" korone sa nechodí ani hlásiť, nie sú zbytočné kurzy povinné atd, takže fakt úplná pohoda, nebudeš nikam chodiť a budeš mať zdravotné odvody zaplatené.

daniela1911
23. júl 2020

@marsmykkok
Už sa všetko vracia do normálu, mám info z nášho miestneho úradu prace, že volajú už ľuďom (kt. boli evidovaní mailom cez koronu) až prídu podpisovať poučenia a bude sa chodiť aj na podpisy.

simca06022011
23. júl 2020

https://www.socpoist.sk/dobrovolne-poisteny/55168s
a kalkulacka k tomu: https://www.socpoist.sk/kalkulacky-na-vypocet-p...
minimalny odvod do ZP je cca 72EUR asi, na stranke ZP sa najde (to sa mi teraz nechce hladat: ) )

autor
23. júl 2020

@draik Čiže povinné je len do zdrav. poisť. ano? A ak to ostatné platiť nebudem, kde sa to potom odzrkadlí? Napr. ak nebudem platiť nemoc. tak mi to bude chýbať ak napr. neskôr budem PN (keď už budem napr. zamestnaná)? Teda rada by som vedela, aké možné následky (aj do budúcna) to môže mať? napr. aj čo sa dôchodku týka....

autor
23. júl 2020

@draik Aha, teraz čítam, tam platí tiež tých 270 dní nemoc. poistenia na priznanie nem. dávky?

mamartinka
23. júl 2020

Ja som dobrovolne nezamestnana a tiez len zdravotne platim si 71eu a nieco.Socialne si neplatim.Treba aj socialne ci teda netreba?Budem mat v buducnosti neaky problem s toho ked socialne neplatim teraz ci ako to je?

mamartinka
23. júl 2020

@autor ale to si musis socialku platit potom cely balik.Neda sa uz samostatne?

marsmykkok
23. júl 2020

@mamartinka Nebude sa ti to obdobie počítať do dôchodku, iné problémy nie a už sa dá platiť len celý balík, teda tých vyše 167 eur mesačne, nedá sa len niečo.

mamartinka
23. júl 2020

@marsmykkok to viem.Ale nebudu v buducnosti s tym problemy kedze si to teraz neplatim?Neni to povinne si to platit bo viem ze sa musi cely balik.A ten zial neutiahnem.

autor
23. júl 2020

@mamartinka No veď to aj mňa zaujíma práve. Čo to ovplyvní do budúcna. Čiže teraz keď platíš zdravotné, tak napr. pri hospitalizácií by nebol žiadny problém?

mamartinka
23. júl 2020

@autor myslim ze nie ked si zdravotne platis.Ja som sice uz ale davno bola hospitalizovana a neplatila som nic.Neviem ako je to teraz.

autor
23. júl 2020

@marsmykkok Čiže platím buď len zdravotné okolo tých 70€ alebo potom celý balík (nemoc., dôch. nez.)? Dobre chápem? A ak si platím celý balík tak potom sa ráta do dôchodku? Či nie?

rawmamka
23. júl 2020

Povinné je iba do ZP a to je teraz 70,91 eur, každý rok sa to o pár eur zvyšuje. Do SP je to na báze dobrovoľnosti, ale dá sa platiť už iba celý balík. Nevýhoda je tá, že ti neplynú roky sporenia na dôchodok, nemôžeš žiadať o žiadne dávky zo Sociálnej poisťovne (napr. materské, OČR, PN, podpora v nezamestnanosti, invalidný dôchodok,...problémy môžu byť aj ak by si náhodou zomrela, tak tvoje deti a manžel by nemuseli mať nárok na sirotské a vdovské, ak nemáš dostatočný počet rokov platenia odvodov).

autor
23. júl 2020

@rawmamka Ďakujem veľmi pekne za info. A ešte sa spýtam, ak som napr. evidovaná pol roka na ÚP (čiže poberám podporu v nez.) - vtedy tiež štát platí len zdravotné poistenie a inak platí to čo si napísala vyššie? Čiže sa nezarátava do dôchodku a pod.?

mamartinka
23. júl 2020
natalienka12
23. júl 2020

@rawmamka za nezamestnanych plati stat len ZP

rawmamka
23. júl 2020

@natalienka12 Áno, viem. Ja som odpovedala na otázku, čo je povinné si platiť, ak sa osoba chce stať dobrovoľne nezamestnanou. Vtedy štát neplatí za ňu nič, iba v prípade, že sa človek zaeviduje na Úrade práce a spĺňa podmienky (chodí pravidelne na ÚP, hľadá si aktívne zamestnanie,...), tak iba vtedy štát za neho platí odvody do ZP, do SP ani vtedy nie.

rawmamka
23. júl 2020

Áno, doba poberania dávky v nezamestnanosti nie je dobou, počas ktorej by štát platil odvody do SP, odvody idú len do ZP.

autor
23. júl 2020

Ďakujem

natalienka12
23. júl 2020

@rawmamka prepac chcela som odpovedat autorke a teraz pozeram, ze sa to neda, lebo otazku polozila ako anonym.

rawmamka
23. júl 2020

@natalienka12 Nič sa nestalo, len ma to na moment zarazilo 😉.

qsookie
26. júl 2020

rátaj s tým, že ak nie si v evidencii UP, tak si na teba manžel nemôže uplatniť daňový bonus

autor
28. júl 2020

@qsookie Vďaka.