Otec je po mozgovej príhode. Na aké príspevky mám nárok?

michaela9999
15. apr 2016

Dobry vecer.
Otec je par tyzdnov po mozgovej prihode, zostal ako leziaci pacient, prava strana tela je postihnuta, aj rec. Je plienkovany.
Zaujimalo by ma z Vasej osobnej skusenosti, naco vsetko ma narok (myslim zo socialnej a zdravotnej poistovne).
Nieco mam pozistovane, informujem sa kde sa da, ale zaujimaju ma vase skusenosti, nakolko ani v poistovniach sa hned vsetko nedozviete, ani u lekara.
Otec ma narok mesacne na plienky cca 55 eur + mame uz doma aj vozicek, co tlaci pred sebou.
Byt nemame bezbarierovy, mame len vanu, nie sprchovaci kut, tak ma zaujima, aj ci mate skusenosti s prispevkom na tieto veci.
Opatrovatelsky prispevok si vybavujem.
Dakujem za rady, pekny vecer.

bonaqa2013
15. apr 2016

nedá sa to presne takto napísať, pretože je to od prípadu k prípadu. ale pozri si Druhy peňažných príspevkov na kompenzáciu.sk
máš nárok na plienky, e na znečistenie prádla, na benzín, na auto, na prerábku kúpeľne.... Treba si napísať na ÚPSVaR žiadosť - však oni alebo schvália, alebo poškrtajú... inak jeden známi bral e na prerobenie kúpeľne - dostali e, prerobil kúpeľku, matka zomrela - e musel vrátiť....

fidorka7
20. apr 2016

@bonaqa2013 ojojoj, to všetko asi nie, určite nie ne auto - tam sa vyžadujú pracovné aktivity, ktoré on nemá a nebude tak skoro mať. Otázny je aj príspevok na benzín - ak leží, tak má aké aktivity? Nie je to také jednoduché...

bonaqa2013
20. apr 2016

@fidorka7 asi sa nepohybuješ týchto vodách že? aj moja dcéra má nárok na benzín a to má 6 rokov a aj na auto.... to nie je o tom či chodí do práce, ale o tom aký má zdr. hendikep. STAČÍ????

fidorka7
20. apr 2016

@bonaqa2013 som sa teraz zasmiala... robím na upsvare. Trošku zo zákona:
Peňažný príspevok sa poskytne, ak:
je osoba s ŤZP odkázaná podľa komplexného posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom,
osoba s ŤZP požiada o poskytnutie tohto príspevku najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 65 rokov veku,
osoba s ŤZP je zamestnaná alebo preukáže, že bude zamestnaná alebo
osoba s ŤZP preukáže, že sa jej poskytuje sociálna služba v domove sociálnych služieb, špecializovanom zariadení, dennom stacionári alebo preukáže, že sa jej bude poskytovať sociálna služba v týchto zariadeniach alebo
osoba s ŤZP navštevuje školské zariadenie alebo preukáže, že bude navštevovať školské zariadenie,
osoba s ŤZP bude využívať osobné motorové vozidlo najmenej dvakrát v týždni na účely prepravy do zamestnania, školského zariadenia alebo do domova sociálnych služieb, špecializovaného zariadenia alebo denného stacionára a dvakrát späť,
takže NESTAČÍ
- príspevok na benzín môže tvoja dcéra mať, dokonca by mohla dostať aj príspevok na kúpu auta, ak preukážeš, že navštevuje alebo bude navštevovať školské zariadenie. V prípade autorkinho otca už nepredpokladám školské aktivity, preto som písala o pracovných. Mmch, všetko toto padá vekom, tzn, ak má viac ako 65 rokov, kúpa auta je už pasé. Takže zdravotný stav je len jedna z podmienok, zmierni hormón a trošku kľud, STAČÍ?

bonaqa2013
21. apr 2016

nemám čo zmierňovať. A predstav si môj ptec poberá príspevok na benzín....A to je dôchodca neskutočne dlho...možno ani ty nemáš toĺko rokov, koľko je môj otec na dôchodku... Vy žienky na tomto úrade máte jednu chybu -tvárite sa tam ako najmúdrejšie na svete, pomôcť ľuďom Vám moc nehovorí, najradšej by ste boli keby Vás celý deň nik neotravoval - nič od Vás nechcel, ani náhodou nikomu nepoviete načo má všetko postihnutý nárok a nakoniec by mal Váš zamestnávateľ pouvažovať o školení kde by vám dali nejaké lekcie SLUŠNĚHO SPRÁVANIA ....

fidorka7
21. apr 2016

@bonaqa2013 lenže ja som hovorila o príspevku na kúpu auta, že toto nie... a ty si zaútočila, že tomu moc nerozumiem... ale ty vyžaduješ slušné správanie a sama nevieš, čo to je a odpovedáš v štýle "STAČÍ?" a k tomu 5 otáznikov. a teraz už hovoríš o niečom inom a to je príspevok na benzín tak? A vieš čo? mne STAČÍ. Ako ty vieš, akým spôsobom ja komunikujem s klientmi, a že ma svojou prítomnosťou otravujú? Ako si dovoľuješ hodnotiť ma a všeobecne hádzať všetkých do jedného vreca? Tvojím štýlom by som odpovedala že neznášam primitívov.. ale našťastie nie som ty tak si nedovolím hodnotiť ťa a zaradiť ťa medzi nich.

majka090
14. feb 2022

@michaela9999 prosím vás poradili by ste mi čo sa vám podarilo vybaviť, mame podobnú situáciu