PN z DNP

1. mar 2022

Ahojte som dobrovolne nemocensky poistená, no som PN, platím si z najvyššieho kvôli nároku na najvyššiu matersku, chcem sa opýtať zatiaľ mam PN minimálnu no začiatkom mája už splním tých 26tyždnov DNP. PN chcem prerušiť a potom ísť znova na PN aby mi DNP trvalo, budem mat už vtedy nárok na najvyššiu PN keďže platila som si najvyššie DNP a splním podmienku 26 týždňov, 270 dní už mám tiež splnené.
Mozem aj zároveň poberať PN, tehotenské a RP(som na RP staršie dieťa). Teraz pozberám PN aj RP(rodičovský príspevok)
Tehotná ešte niesom.

zalka
1. mar 2022

A vieš že platená PN je 52 týždnov? Potom čo ak si vyčerpeš podpornú dobu?
A áno od 183 dňa ak vznikne PN z DNP tak je platená zo skutočného VZ.

autor
1. mar 2022

@zalka akú podpornú dobu? Zatiaľ som PN 2 mesiace, môžem byť max 13.mesiacov ale ja PN potom prerušim na par týždňov a potom znova PN. Či keď prerušim a potom pôjdem znova PN tak už je doba nižšia ?

zalka
1. mar 2022

No 52t je jeden rok ... tj. 12 mesiacov.
Samozrejme aj stará PN sa ráta do tých 12 mesiacov podpornej doby. Podporná doba = doba kedy je vyplácaná PN .

autor
1. mar 2022

@zalka aha rozumiem ďakujem vám za odpoveď a vlastne tá podporná doba je za aký čas? Keď ja budem 3 mesiace PN a potom ju prerušim a pôjdem znova o mesiac tak už budem mať nárok iba na 9.mesiacov ale potom ak by som chcela ísť na PN trebas o rok(to je príklad) tak už nebudem mat nárok či tá podporná doba končí alebo zase budem musieť niečo odrobiť?

zalka
1. mar 2022

nie nepochopila si ... týka sa to dlhodobých PN ...
ak maroduješ 5 mesiacov a mesiac nemaroduješ a potom zase ideš na dalšiu PN čo bude trvať 10 mesiacov ... tak z tých 10 mesiacov budú dve neplatené posledné , lebo ti uplynie podporná doba. Potom koľko platíš na toľko dní je nárok na dalšiu platenú PN, detto po platení 26t máš zase nárok na 52t PN.