Po materskej/rodičovskej sa nechcem vrátiť do práce

30. júl 2022

Ahojte, poradťe ak máte skúsenosť , momentálne som na materskej dovolenke tá mi skončí v januári a nastupim na rodičovskú ( chcela by som byť celé 3 roky ak sa bude dať ) avšak po skončení sa už nechcem vrátiť do pôvodnej práce , chcem si nájsť inú ako mám postupovať
1. mám dať výpoved už teraz alebo počkať ?
2. môže mi dať zamestnávateľ výpoved v čase MD alebo RD, ak áno za akých podmienok , mám nárok na odstupné mám nad 33 a pracujem tam cca 4 rok bude sa mi rátať čas na MD a RD ako pracovný a budem mať potom odrobené vo firme viac ako 5 rokov čím mi vzniká nárok na odstupné ?
3. je to malá firma cca 5 zamestnancov , čo sa stane ak firma vyhlási bankrot alebo ukončí činnosť lebo momentálne má finančné problémy a pochybujem že sa udrží na trhu kým mi skončí RD

dakujem

jaroe
30. júl 2022

1. počkať, keby sa ti nepodarilo nájsť si hneď po RD prácu, mala by si nárok aspoň na podporu
2. Odstupné sa nevypláca, keď sa výpoveď zamestnanec

autor
30. júl 2022

@jaroe 1.v mojom obore je práce dosť a na podporu určite ísť nechcem 🙂
.2. odstupné v prípade ak mi dá zamestnávatel výpoved ?

3009
30. júl 2022

Určite výpoveď nedávaj. Počkaj do skončenia RD alebo kým ti zamestnávateľ nedá sám výpoveď a vtedy máš nárok na odstupné.

mogaa
30. júl 2022

treba počkať do skončenia RD , dať dohodu o skončení PP, čerpať 1den dovolenky a ostatnú nech ti preplatia - a získaš max.výšku podpory.....odstupné je len v prípade ak ti dá výpoveď zamestnávateľ že pre teba nemá prácu.....

mogaa
30. júl 2022

@3009 len zamestnávateľ jej nemusí dať výpoveď , teda ak neruší jej miesto....preto pracuje veľa ľudí na zástup počas MD/RD.....

autor
30. júl 2022

@3009 a nevieš akú výšku ?

autor
30. júl 2022

@mogaa moja pracovna pozicia sa nemôze zrusit lebo sme tam len 5 a kazdy robíme niečo iné čo na seba nadväzuje , jedine keby presunul moju prácu niekomu inému ale to neviem či je zrušenie miesta

autor
30. júl 2022

namiesto mňa ani nikoho neprijali iba kolegovia si rozdelili moju prácu

jaroe
30. júl 2022

V mojom obore bolo tiež práce dosť a na podporu som rozhodne ísť nechcela/neplánovala. Ale stali sa v rámci rodiny veci a nakoniec som za tú možnosť čerpania podpory bola vďačná. Len preto som ti to napísala.

autor
30. júl 2022

@jaroe jasne clovek nemoze vediet co sa stane ale ja nechcem mysliet na zle a myslim ze po 3 rokoch doma budem chciet ist konecne medzi dospelych ☺️

luliu
30. júl 2022

Určite počkať, načo dávať teraz výpoveď? Nemá to žiaden zmysel a je to pre teba len nevýhodné. Môžeš znova otehotnieť a ak budeš zamestnaná, máš nárok na MD napríklad

autor
30. júl 2022

@luliu aha to ma nenapadlo

lilinka88
30. júl 2022

Tým,že si necháš v zálohe prácu, ktorá ťa aktuálne nič nestojí, podľa mňa nemyslíš zle,ale práve naopak, nechávam si zálohu, istotu do budúcna.
Teraz tej práce v tvojom obore je dosť,ale bude to tak aj o 2-3 roky? Alebo bude ti v inom zamestnaní potom vyhovovať pracovná doba, keďže už budeš musieť myslieť aj na škôlku. Nechceš čerpať podporu, ok. Ale čo ak ti dieťa v škôlke bude nonstop choré,čo je takmer každé dieťa a práve tá pol rovná podpora ti padne vhod na obdobie adaptácie a vytvorenie imunity a počas tej doby si môžeš hľadať novú robotu. Môžeš znova otehotnieť,takto máš istotu,že ti trvá PP a budeš mať nárok na tehotenské aj materské. Nechaj si tento PP bežať, sú to pre Teba iba výhody a buď doma. Ak by si aj chcela pracovať, v tomto zamestnaní môžeš byť stále na RD a pracovať inde. Pracovných pomeroch môžeš mať aj viac súbežne

nafka0483
30. júl 2022

Ked si teraz kolegovia rozdelili tvoju pracu tak tvoju poziciu moze pokojne zrusit. Ved ta nepotrebuju, kolegovia zvladaju aj tvoju pracu. Naco by ta bral naspat a platil ked nemusi?
To len k tomu aka si si ista ze tvoju pozici nezrusi...

autor
30. júl 2022

@lilinka88 skveky pohlad na vec diky zatial len tak uvazujem co bude mam dost casu este ale chcem vediet viacero scenarov keby sa nieco stalo nech nie som zaskocena

autor
30. júl 2022

@luliu to je pravda