Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Podarilo sa niektorej mamine pre svoje zťp dieťa vybaviť príspevok na benzín pred dovŕšením 3 rokov?

Peniaze a úrady
matusskaaaaa
1. aug 2019

Aby som objasnila situaciu. Napriek dobrym vysledkom vysetreni v tehu (bola som aj u Grochala v Martine + Trisomy test), sa mi narodil syncek s pocetnymi vyvojovymi vadami a vaznymi diagnozami - detska mozgova obrna, razstep chrbtice, atrezia konecnika s naslednou kolostomiou, srdcove defekty, stigmatizacia tvare, vady dychacej sustavy s indikovanou tracheostomiou (odmietla som). Doslednost prace lekarov je u mna asi na samostatnu kapitolu, ale o tom tu nechcem.
Len tym chcem povedat, ze moje dieta ma nespochybnitelne zdravotne problemy.

UPSVaR moje dieta uznal za ztp, hygienu sme dostali hned, parkovacku nam zamietli, dostali sme ju az na odvolanie no a kamenom urazu su teraz pohonne hmoty. Nedostali sme ich ani na odvolanie, hoci pisu, ze maly je na individualnu prepravu odkazany. V rozhodnuti su take “chutovky”, ze sa uz teraz smejem, ako je mozne, ze uradnik nieco take vyprodukuje. Zamietli nam to hlavne v suvislosti s nizkym vekom (1,5 roka).

Jedinou moznostou je uz len sudit sa a idem do toho. Pri zbierani info od inych mamiciek zistujem, ze upsvar ich rovno otocil medzi dverami, ze male deti na to narok nemaju, maju na to vnutornu smernicu. Urad takto nezakonnym sposobom diskriminuje tu najbezbrannejsiu sucast spolocnosti - ztp deti.

Podavam zalobu na sud v tej mojej veci a podnet na presetrenie nezakonnosti konani uradu pre komisara pre postinutych. K tomu by mi velmi pomohlo, keby sa mi ozvali maminy, ktore:
1. Dostali prispevok na prevadzku auta pre dieta do 6 rokov, idealne do 3
2. Boli uradom odbite, ci uz ked sa na tento prispevok pytali, alebo im ho zamietli v rozhodnuti v suvislosti s vekom

Kvoli vsetkym ostatnym detom, ktorym by rozhodnutie sudu mohlo pomoct domoct sa ich prav.

lula313
1. aug 2019

@matusskaaaaa v prvom rade chcem vyjadrit obdiv k Tvojmu odhodlaniu ist sa súdiť. Viem, že to s tým nesúvisí, ale ja som sa s Úradom prace súdila za dávku v hmotnej nudzi, ktorú mi odnali. Sud síce vytýčil pojednávanie až o 2 roky od podania mojej zaloby🤦🏽‍♀️, ale sudkyňa dala mne za pravdu a doplatil mi úrad spätne polroka dávku, ktorú mi bol dlžný, ani sa neodvolali, ani sa pojednávania nezúčastnili, bez ospravedlnenia, ale sudkyňa vydala rozsudok. Priprav sa na dlhu čakaciu dobu, kým sa vytýči pojednávanie, ale na úrade našťastie pracujú hlúpi úradníci a ešte hlúpejší právnici, takze to máš vyhraté.
Keďže som teraz tehotna, chcem sa tá prosím spytat, ako je možné, že grochal nič neodhalil? Dala si mu spätnú väzbu? Poznam jeho spolužiaka a ten sa dušuje, že to je najväčší odborník na SK s praxou z Ameriky, to mu fakt uslo až toľko zdravotných znevýhodnení?

pininka1
2. aug 2019

Neviem ako je to s pohonnymi hmotami, ale viem že moja kamoška má ztp syna, ktorý nemá žiadne takéto vážne diagnózy, pravdepodobne to bude autista, ale mne skôr príde len spomalený. Všetko jej preplácajú, ešte aj cestovanie MHD, vlakom, všetko má zadarmo aj matka, ako sprievod a chlapec ešte nemá ani 4 roky a nechodi do skolky

matusskaaaaa
autor
2. aug 2019

@pininka1 autisti su v tomto samostatna kapitola, pretoze na tejto diagnoze sa robi najviac podvodov na davkach

matusskaaaaa
autor
2. aug 2019

@lula313 dakujem za podporu. Citim, ze musim. Kvoli sebe, tymto detom. Tlak musi nastat zdola, od ludi, inak sa nic nezmeni

matusskaaaaa
autor
2. aug 2019

@lula313 Grochalovi sa len zdala mensia nosova kosticka. Inak nic, zdrave dieta podla ultrazvuku. Ked maly lezal na ARO v ohrozeni zivota, v krize som Grochalovi volala. Vzhladom na moje vtedajsie rozpolozenie si reakciu ani presne nepamatam. Ale chystam sa mu pisat mail aj s lekarskou spravou - nech to nie je len v ustnej rovine.

matusskaaaaa
autor
2. aug 2019

@lula313 Len chcem este podotknut, ze som rada, ze nic z tych defektov nezistil a bola som postavena pred hotovu vec, ked sa maly narodil. Neviem, ci by som v psychickom zdravi donosila taketo dietatko, keby som o tom vedela

mogaa
2. aug 2019

@matusskaaaaa Pri tak malých deťoch môžu argumentovať tým že dieťa potrebuje len dopravu na kontroly k lekárovi a na to sa dá využiť sanitka....Ak dieťa navštevuje škôlku alebo iné denné zariadenie, prípadne je odkázané na časté rehabilitácie - je to iné - vtedy príspevok dávajú....Nám zamietli príspevok na dopravu pre dospelú osobu (imobilnú) a to z dôvodu že nechodí do práce🙂

matusskaaaaa
autor
2. aug 2019

@mogaa nemozu. Nemozu osobe vyclenit len jeden ucel prepravy - k lekarovi. Je to diskriminacne. V zakone maju na tento ucel uvedene pracovne, vzdelavacie, rodinne a volnocasove aktivity.
Aj vam zamietli prispevok neopravnene - nemusi pracovat, staci, ked sa prepravi k rodine na navstevu, ide do kina..

dilino
2. aug 2019

ani nám nepreplacali beznín do 6 rokov až ked som s ňou išla na opatrovateľske od 6 rokov tam sa to posudzuje ináč ak ma menej ako 6 je ZTP a je postihnutý tak ani nárok na plienky nemá od poisťovňe až od 4 rokov lebo oni to vzali tak že všetky deti do 3 rokov nosia plienky od 4 rokoch ked neurologička napiše že ma zlý zdravotný stav da papier pôjdeš na prislušnu zdravotnu poisťovnu do ktorej patri malý a oni ti vyhovejú ale musiš mať rozhodnutie ked si podaš z UPSVR že koľko percent je postihnuty moja mala je na 94 percent a napisali že nemá nárok ani na bezbariérovu kúpeľnu nakoľko miera funkčneho postihnutia musi byť 95 percent, na benzin nedostála lebo to plati len na koncerty a na kultúrne podujatia a zo začiatku nemala ani preukaz na vlak že ZTP zo sprievodcom kde sa pisalo že nepotrebuje sprievodcu na cestovanie toto je štát Slovensky na nič nema nárok až od 6 rokov do 6 rokov je predlžena materska od 6 opatrovateľske kde sa vybavuju nanovo všetky papiere a tam sa dajú aj rôzne prispevky a každe postihnute dieťa musi chodiť do školy nato sa priprav a tu torturu čo zaziješ to by som fakt nikomu nepriala psycholog napiše že dieťa 94 percent postihnutia je schopne vzdelavacieho procesu ak zistia že do školy nechodi tak normálne aj ked sa krásne staraš ti ho môžu vziať nakoľko neplniš si rodičovsku povinnosť že dieťa nedaš vzdelavať do školskeho zariadenia chory na hlavu tento systém sama šikana od štatu.

matusskaaaaa
autor
2. aug 2019

@dilino opatrovanie a plienky su jasne definovane v zakone od urciteho veku. Prispevok na pohonne hmoty nie. Ten benzin ste mozno mohli mat uz skor. U nas skola neprichadza do uvahy. Maly je leziaci, nedokaze ani sediet

dilino
2. aug 2019

@matusskaaaaa ja mám malú taku istu postihnutu dokonca úplne ležiaca a nevydi ani na oči ved uvidiš ked bude mať 7 rokov takže ty pišeš jedno úrady sú druhe ved ja mám dcéru postihnutu už 11 rokov slepú,ochrnutu na všetky 4 končatiny, ma epilepsiu, nosi plienky, krmi sa Laterárnou pumpou napojenou na PEG tak ja chodim po úradoch a viem že budeš ho musieť dať do vzdelavacieho procesu alebo učiteľka chodiť k vám domov ved aj my to tak máme a nedostali sme ani na benzin nakoľko škola je 1 km a musi byť od bydliska 25 km takže asi tak najprv si to treba overi fakty ani u našej malej neprichádzala škola do úvahy vypisovala som kade tade a musi lebo oni nevylučili postihnute dieťa s procesu ved sa opytaj na úrade a spomenieš moje slova na benzin ti nedajú majú vždy argumenty prečo nie je to hnus toho štátu ale je to žiaľ tak viem že na prispevok na benzin musi chodiť na kultúrne podujatia že nám prišlo na koncerty a tak hej v akom zákone sú plienky definovane od koľkych rokov môže dostať od malička nie lebo oni to beru tak že dieťa do 3 rokoch bežne plienky ma a opatrovanie každy normálny vydi že dieťa je väčšie a nechodi ja som toho za 11 rokov preskala až až takže ja hovorim z vlastnej skusenosti a ešte si s úradmi užijem takže tak a na súd by som úrad nedavala viac dáš za súdne poplatky a nervy chodenia a aj tak neuspeješ lebo vždy si najdu argument prečo nie a synček ma koľko rokov a ako pišeš tych chutoviek ešte bude v tych papieroch doma mam toto 11 rokov viem ako to chodi.

saurian
2. aug 2019

@matusskaaaaa zvyčajne nereaguje.... Ale nedá mi.... Podvody na dávkach? Žili ste s autistom? Viete že práve im napriek nároku často nič neschvaluju lebo "ved mu nič není ved chodí...".... Nechcú ich v škôlkach, školách, často ani speckach.... Často ich nezoberie žiaden lekár......

matusskaaaaa
autor
2. aug 2019

@saurian presne o tom pisem, kopec deti ma narok a napriek tomu im to nedaju. K autizmu - nie nezila som s autistom. Boli sme na jednom rehabilitacnom pobyte a boli tam aj autisticke deti vo fakt velmi vaznom stave. A to je presne to - niekto s autizmom moze byt “slahnuty” len trosku a niekto velmi vazne, to spektrum je velmi siroke. To dava lekarom moznost na manipulaciu, aby diagnozu ohodnotili ako oni sami chcu. K podvodom. Narazam na to, ze na zaklade tejto diagnozy si maminky udajne povybavovali prispevky, hoci ich deti az tak zle na tom neboli a chvalili sa tym - riesi sa to v skupine “mame ztp dieta”. Potom aj kvoli takymto sa clovek k prispevku nedostane, hoci narok na to ma

katy31
2. aug 2019

@matusskaaaaa no neviem, čo za matka sa môže chváliť tým, že je to autista.. ja mám takého syna a nebol až tak "šľahnutý" ako iný, ale zjavne nemáte ani potuchu, čo to autizmus vlastne je... Nie, nevideť ho zvonku, ale je to často krát porovnateľné s ležiacim pacientom... ba ešte horšie, ten Vám neujde, nehodí sa pod auto, nepoškodzuje sa, nevykrikuje v autobuse, netrhá si vlasy a nepichá ihly do rúk, nerozbíja nábytok a čokoľvek iné.... prešla som si za 15 rokov všeličím a veru, mala som šťastie, že mi schválili opatrovateľský, ale tak mi ho aj vzali, keď môj príjem prekročil 20 E, lebo som ako rozvedená živila dve deti a musela na 4 hodiny do práce, keď bol malý v škole.. A ak niekomu závidíte cca 31 E príspevok na benzín, ak je odkázaný voziť dieťa cez pol mesta, alebo kraja do školy, ktorú horko ťažko nájdete, tak je to smutné... porovnávať, ktorá diagnóza je horšia, alebo lepšia, je strašné.. každé takéto zťp dieťa je rovnocenné a zaslúži si pomoc od štátu.... žiaľ, niekto ju dostane, niekto nie.... problém je v systéme, nie v diagnóze detí. A autistou nikde nikto nechce, ani u lekára, ani v škole, ani v električke, ani v autobuse.. Mne tak malého jeden pán v autobuse vyfackal, že je nevychovaný.... z ničoho nič vyskočil a udrel ho.... kým som sa spamätala, čo sa stalo a vysvetlila situáciu, tak mal môj syn zážitok na celý život... a mohla by som rozprávať príbehy na tisíc a jednu noc, čo to je život s autistom....

paris1110
2. aug 2019

@matusskaaaaa moj syncek je ztp. V 10 mesiacoch dostal ztp preukaz zo sprievodom a parkovaci preukaz. Neskor mu bol schvaly prispevok na hygienu a na stravovanie. Benzin nam bol schvaleny ked sme dolozili ze nastupuje do skolky ( so mnou ako asistentom) Mal asi 2,5 roka. Auto ( potrebujeme specialne s rampou) bolo zamietnute z dovodu setrenia statneho rozpoctu. Pomocky som povinna mu zabezpecit pretoze poberam rodicovsky. Takze s cca 200e mam odkladat napr na stolicku ktoru potrebuje za 4200e. A to nie je jedina pomocka v obdobnej sume ktoru potrebuje. Bojovat s nimi uz nevladzem. Stoji ma to strasne vela energie ktoru potrebuje syn. Nikdy som sa nestazovala snazim sa vsetko zvladat aj ked po 4 rokoch naozaj nevladzem. Mame tracheo, plucny vetilator, leziacika ktory hlavou predbieha aj starsie deti ale sam nedokaze ani zdvihnut ruku. Je pre mna dolezitejsie venovat mu maximum casu a energie ako sa hadat s uradnikmi. Ale chapem ze vdaka tomu si uradu dovolia chovat sa ako sa chovaju. Takze vam budem moc drzat palce nech dostanete to, na co mate v nasom "socialnom" state narok.

chvostik1
2. aug 2019

@matusskaaaaa autizmus je diagnoza. Je jedno aky je to stupen. Myslim, ze vyjadrenie, teda prirovnanie k podvodu pri detickach, ktore maju akukolvek diagnozu je prehnane, pokial to nie je ako u nasich spoluobcanov - ze si vymyslia aj maleho neviem co len aby im davky alebo dochodky odklepli. Tam by som si dovolila poukazovat na podvody (len oni povacsine ziadaju o ID a nie davky za ktorymi treba stale behat a vybavovat). ID im odklepnu raz a maju kvazi "pokoj". Sem tam kontrola. Toto je podvod najhrubsieho zrna, nie to, ze davku dostane autista s lahkym stupnom poskodenia.

Ja mam DMO a od UP som nedostala ani makove a ked sa vybavovalo moje ID tak na mna posudkova dr vyletela, ze co ja chcem (pritom mam viditelny hendikep kvoli ktoremu nemozem robit veci ako moji rovesnici).

Tu začni písať odpoveď...

Odošli