Potřebuje dítě vlastní pas?

amael
14. apr 2012

Prosím slovenské maminky o info. Jsem Česka a v ČR se teď hodně řeší, že se na základě nařízení Evropského parlamentu musí dětem už od narození nechat dělat vlastní pas a není možné již používat zápisu dítěte v pasu rodiče. Dcera má slovenského tatínka a sama je občanka ČR i SR. Toto nařízení by mělo být závazné pro všechny státy EU, tedy i pro Slovensko. Jenže když jsem se na to ptala na SR Policii, o tom nic netuší a tvrdí, že pořád dcera na ten otcův pas cestovat může (a ani stránky Ministerstva vnútra SR o ničem takovém nemluví, výslovně informují, že do 5 let nepotřebuje dítě pas a stačí zápis u rodiče, viz http://www.minv.sk/?…). Tady jsou toho plné noviny a na Slovensku jakoby to neplatilo, přitom by se to nařízení mělo vztahovat i na SR… Nevíte náhodou, zda u vás proběhly v tomto směru nějaké změny, anebo Slovensko toto nařízení zatím nerespektuje? Chceme v létě cestovat, tak abysme se nedostali někde do problémů. Děkuji za odpověď 😉

loginka
26. apr 2012

baby co ste si davali vybavovat vlastny pas pre deti, co potrebujem ku vybavovaniu okrem spravneho poplatku 8E a pasu? ako je to s fotkou?
my cestujeme 23.6. do Bulharska tak urcite dam detom vyrobit vlastny c.pas, aj ked ma to teda netesi

klauduska
26. apr 2012

potrebujes rodny list(kopiu) a nafotia ich priamo tam(nasnimaju).... 😉

mixka
26. apr 2012

ja som bola dat spravit detom pasy tento tyzden v utorok a chceli po nas rodne listy deti original, nie kopie

jajka78
26. apr 2012

ja som bola v pondelok a chceli original rodny list, mali sme ho zapisaneho v pase ale clovek nikdy nevie v dnesnej dobe.povedia ze staci v pase a potom otocia na hraniciach

seba1
26. apr 2012

Potrebuje pas určite, len naše úrady asi zaspali, my sme už dali najmenšej spraviť pas.

jedina30
1. jún 2012

citam,citam a kazdy pise vseliako..netreba dat urobit pas a iny zase treba..som z toho jelen a dobre velky.. 😀 😀 ..zaciatkom jula ideme do Chorvatska a stale som bola v tom,ze staci zapisanie deti v pase..ideme obaja rodicia a tak myslim si,ze by nemal byt problem..neunasame ich.. 😉 ..asi pojdem na policiu a informujem sa..

lenka1311
1. jún 2012

Ja som mojej malej pas dala robiť, má osem mesiacov. ideme do Talianska, tam ho potrebuje a myslím, že aj do Chorvátska potrebuje. Za 5 minút som bola aj odfotená, aj s vypísanými papierami. A toľko som čítala o tom, aké sú čakacie rady a tak. U nás proste nič...

lubecka
1. jún 2012

Vycuc zo stranky Ministerstva vnutra:
Slovenská republika a niektoré ďalšie členské štáty EÚ zastávajú názor, že na základe zápisu dieťaťa do cestovného pasu rodiča vykonaného do 25. júna 2012, bude môcť takéto dieťa cestovať mimo územia Slovenska bez vlastného cestovného dokladu, ak cestuje s rodičom, v ktorého cestovnom doklade je zapísané. Slovensko však má už v súčasnosti viaceré signály o tom, že niektoré iné členské štáty schengenského priestoru majú v úmysle od 26. júna 2012 neuznávať zápisy detí v cestovnom doklade rodiča - čiže budú striktne vyžadovať, aby bolo každé dieťa, bez ohľadu na vek, držiteľom vlastného cestovného pasu. Slovenskí občania sa tak môžu stretnúť so závažnými problémami najmä pri prekračovaní vonkajších schengenských hraníc v niektorých iných členských štátoch, ak nebudú mať aj ich deti mladšie ako 5 rokov vlastné cestovné doklady.
Ministerstvo vnútra SR preto odporúča občanom Slovenskej republiky - rodičom, ktorí plánujú po 26. júni 2012 cestovať spolu so svojimi deťmi mimo územia SR, aby požiadali o vydanie vlastných cestovných pasov pre deti.

eri28
2. jún 2012

co ja viem dieta potrebuje od narodenia svoj pas, a cudujem sa ,ze policajty neboli informovany, ja som to aj vyguglila, uz neviem kde, skus inu stranku,, u nas, teda na sr je to novinka, ale zakon nadobudol platnost, tak na to pozor, neplati sa ako za dospeleho, je tam mensia suma tusim 10 euro do 5 rokov dietata, daj si do guglu detske pasy urcite najdes viac info.... 😵 😉

bluerose
2. jún 2012

@vierkasteffi a ostatni , rodny list nie je doklad. Dieta potrebuje svoj pas aj pokial cestuje po EU, kde dospelakom staci OP,ale dieta OP nema, takze pas je jediny doklad o jeho totoznosti. To, ze na SVK budu po juli musiet mat vsetky deti svoj pas je kvoli tomu, aby sa zamedzilo unosom deti a podobne...pas budes pre dieta potrebovat aj ked len budes chces ist do Hainburgu na nakup...Kolok stoji 8 eur. A musis tam ist s dietatom, kedze ho musia odfotit, aj keby si isla len napr s 3.mesacnym babom.

rovni
4. jún 2012

Baby,som z toho vsetkeho teda jelen!malu mame uz davnejsie zapisanu v pase (obaja rodicia),len mladsieho este nemame.Nechystame sa nikam na dovolenku,len do Rakuska,co mame kusok-za hranice na nakup,alebo vylet-nestaci ked si ho do toho 25.6 dame zapisat?

karinkaeich
4. jún 2012

ja mam info, ze je potrebne zistit si, ci dana krajina, kam sa chystate na dovolenku (aj vsetky ostatne, cez ktore budete prechadzat) akceptuju deti zapisane v pase alebo nie. inak musia mat svoj pas

slavomir_slavik
4. jún 2012

škoda že na toto nereaguje naše ctené ministerstvo ...

podľa rakúskych zdrojov, je potrebné mať pas od 15.6.2012, a dokonca pri tomto ukone je potrebne,
aby bol predlozeny kazdy pas, v ktorom su deti zapisane na vyskrtnutie,
citujem " Ab 15. Juni 2012 benötigt jedes Kind für Auslandsreisen einen eigenen Pass ..."

https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/...

+ navyše je vydanie pasu do 2. rokov zadarmo, nie ako u nas za 8€
Bis bzw. am 2. Geburtstag: gebührenfrei bei Erstausstellung (ausgenommen Expresszustellungen)

krtica11
4. jún 2012

myslim že urady sami nevedia nič mi sme boli dať urobiť pas len kvoli tomu že ideme na tyžden do čiech malý ma 20 mesiacov a v sobotnajšom novom čase som sa dočitala že aj do čiech už musi mať pas.Ked som sa tam opytala či je to pravda odpoved znela že zaleži od štatu jednoducho nič nevedia maju v tom bordel.

ballelka
5. jún 2012

ahojte, chcem sa opýtať, či nebol niekto z vás vybavovať pas na košice-okolie? sú tam strašné rady? ja som bola minulý rok a čakala som vyše 5 hodín. neviete, ako je to teraz?

amouramour
5. jún 2012

nuz znamej naposledy povedali, ze uz nezapisu, ze treba vlastny pas...

mataharyy
5. jún 2012

@amael Tak je to následovně: od 1.6.2012 musí mít každé dítě vlastní pas (tedy již novorozenec), děti zapsané do pasu rodičů do tohoto data mohou cestovat, ale je možné (a proto všechny patřičné orgány důrazně doporučují), že některé státy s tím budou dělat potíže, zatím sice všechny státy v EU řekli že toto budou akceptovat (dítě zapsané v pase rodičů před datem 1.6.2012), ale znáš to, najde se aktivní blbec a ... Takže na tvém místě bych nechala dítěti udělat psa, dokonce tím že má dvojí občanství může mít pas jak ze SR, tak z ČR, no a tím budeš mít jistotu. Já jdu dělat pas dětem příští týden právě z tohoto důvodu a to pojedeme jen ze SR, do ČR a máme děti s dvojím občanstvím a zapsané v pase, ale s mojí klikou narazím na celníka co bude zrovna naštvaný že musí být v práci a bude dělat dusno... Jináč informace na stránkách ministerstev by se už měli nacházet ve správném znění, mění je totiž až od okamžiku kdy daná novela vejde v platnost a chvíli jim to trvá, takže pokud už tam info není, mělo by se cca do konce týdne objevit jak na stránkách Českého, tak na stránkách Slovenského ministerstva 😉

zmrzlinkams
5. jún 2012

Od 26.6.2012 je povine aby malo každe dieťa či je to batola alebo nie vlastny pas, my to teraz reišime a plati to aj v ČR.
do 5 rokov dieťaťa sa vybavuje pas na 2 roky, potom je to tušim na 6 rokov a neskor neviem. ale da sa to cez googlu pozrieť ked si daš cestovne pasi trošku to preklikať a tam si najdeš tie informacie aj tieto nove.
8e stoji detsky pas do 30dni a 32e ked to chceš do 2 tyž.
u vás v čechách to je vraj lacnejšie ale netušim o kolko.
už s do pasu rodičov nezapisuje.!!!
ak ideš urobiť pas dieťatku tak to može len rodič ktory ma dieťa v starostlivosti to sa tyka hlavne rozvedenych rodičov alebo deti v opatere.
treba si doniesť so sebou rodny list dieťatka. dotku robia namieste a plati sa zatial ešte kolkami.
Už myslim že po novom treba aby malo dieť do každej krajiny svoj vlastny pas - ináč je to trošku divny sposom ktory dali tak na tesno že pre letom tam bude tolko ludi ale vraveli v spravach že sa ludia bať nebudu musieť lebo vraj su posilnene služby na pasovom a tiaktiež uradne hodiny maju predlžene koli tomu lebo to urobili pred dovolenkovou sezonou.
Ale myslim že urobili dobre z jedneho hladiska o ktorom sa aj vravela, bolo vela unosov deti a bez pasu preniesli deti do zahraničia bez problem, ked je dieťa zapisane v pase to ešte nič neznamena nemusi to byť to dieť.
a takto chcu uchraniť detičky pred unosmi čo je myslim velmi rozumne ale ked niekto chce uniesť deti vždy si najde sposom ako to urobiť, ale už tie percenta myslim o dosť klesnu.
My ideme tiež teraz malej dať robiť pas a to chceme navštiviť ĺen rodinu v čechách a musime ho mať. Dokonca ja mam dvojite občianstvo slovenske aj česke a mam aj dva pasi vybavene a do českeho mi tiež malu nezapišu musi mať vlastny pas.

elka28
5. jún 2012

ja som bola 2,5r dcerke tiez radsej vybavit vlastny pas (napriek tomu, ze ju mame obaja s manzelom zapisanu v pasoch). boli sme na policii v bratislavskom druhom obvode hned rano a islo to celkom fajn.. (v rade sme stali, teda my sme sedeli na lavicke 🙂 ) 40min. ale dalo sa to vydrzat..

mimca20
3. júl 2012
rolak
3. júl 2012

@mimca20 šikulka! práve som sadla za počítač,že idem hľadať,či je pravda,že do Ma´darska môžme ísť s mojím pasom a ty si mi takto helfla, dík! 😉 😉 😉

dobko
19. júl 2012

Tak ja prispejem vlastnou skusenostou. Nechcem pisat o tom ci dieta vlastny pas musi mat, nemusi alebo malo by. Dnes sme sa vratili z Chorvatska. Cestujeme cez Madarsko autom a svoje dve mensie deti som mala zapisane len v mojom pase. Na Chorvtasko madarskych hraniciach to prebehlo bez problemov. Policajt ani len nezmurkol. Proste normalka ako kedysi, aj cestou tam aj spat. Samozrejme asi mesiac dopredu som si telefonicky overila na oboch ambasadach ci ten zapis akceptuju. Na madarskej mi sice vlastny pas odporucili ale ja som sa rozhodla este chvilu bojkotovat byrokraciu. Za par mesiacov bude mat Hanka 5 rokov tak jej dam spravit uz ten pas pre vacsie deti.

anic1
23. júl 2012

Ahojte, prosím vás, potrebuje dieťa pas aj do česka?

babullka1
23. júl 2012

@anic1 ja mam znameho policajta a potrebuje...my tam chodime dost casto,preto sme ho malemu davali robit..bolo mi povedane ze keby nas zastavia policajti a nemame ako preukazat ze dieta je nase..(na co rodny list alebo karticka poistenca nestaci) tak nam ho proste zoberu ..a nepustia nas dalej....takze potrebuje..kolok stoji 8e a pas je platny 2 roky.

katarinnak
10. aug 2012

Potrebujem dat spravit pas aj novorodencovi, ak sa zdrziavam striedavo Rakusko/Slovensko?

denisenko
10. aug 2012

@katarinnak ak s ním budeš cestovať, tak jasné, že musí mať pas.... 🙂

janaalzbeta
10. aug 2012

áno potrebuje................